11 Efsane Tek Mekan Filmi!

Abone Ol 

Bu yazıda birbirinden güzel tek mekan filmleri önereceğim. Benim gibi tek mekan filmlerine bayılan biriyseniz eminim bu yazı oldukça hoşunuza gidecektir.

Geçenlerde beyin yakan filmler isimli bir yazı da yazmıştım, beklediğimden daha çok rağbet gördü. Dilerseniz o yazıya da göz atabilirsiniz. O halde başlayalım.

Gemide

film afişi
tek mekan filmleri; gemide

Yerli tek mekan filmimiz yok denecek kadar az sayıda fakat olanları da es geçmeyip bu yazıya onlar ile başlamak istedim.

Gemide filmine gelince, adından anlaşılacağı üzere film gemide geçiyor.

Ayrıca bu filmdeki birçok replik halk diline geçmiştir. Şu ünlü ”Napıcaz be kamil?” repliği bu filmdendir. Biraz argo bir ortamı ve dili olsa da mutlaka izlenmelidir.

Gemide; sırf replikleri için bile izlenmeye değer bir filmdir. Spoiler vermemek adına konuya değinmiyorum.

Yöntemen: Serdar Akar

IMDB: 8/10

Barda

film afişi
tek mekan filmleri; barda

Yine bir Serdar Akar filmi ile karşı karşıyayız. Az önceki filmde olduğu gibi bu filmin de nerede geçtiği isminden anlaşılabiliyor.

Fakat filmin barda geçiyor oluşu sizi yanıltmasın. Eğlencenin, heyecanın aksine oldukça sert ve sinir bozucu bir ortam bizi bekliyor bu filmde. Eğer hassas bir ruha sahipseniz izlemenizi tavsiye etmiyorum.

Filmi kısaca anlatacak olursak geç bir vakitte bara giren bir grup serserinin uyuşturucu madde kullandıktan sonra barda takılan bir grup arkadaşı taciz etmesi anlatılıyor.

Yönetmen: Serdar Akar

IMDB: 7/10

Rope

tek mekan filmleri rope
tek mekan filmleri; rope

Tek mekan filmi deyince akla ilk gelen isimlerden birisidir Alfred Hitchcock.

Ünlü yönetmenin en güzel filmlerinden olan bu film 1948 yılında çekilmiştir ve yönetmenin ilk renkli filmidir. Ayrıca 80 dakika olan bu film gerçekten 80 dakikalık bir olayı anlatır.

1948 yılında film makaraları en fazla 10 dakika aralıksız çekim yapabildiği için film 10×8 makara ile çekilmiştir. Eminim Hitchcock bu filmi bugün çekseydi 80 dakikada tek seferde çekerdi.

Bu gibi detayların olduğu filmin konusu da gerçekten yaşanmış bir olayı ele almaktadır. Nietzsche’nin üst insan kavramına gönderme yapan karakterler sanat için bir arkadaşlarını öldürürler ve arkadaşlarını bir sandığın içine koyup o odada öldürülen karakterin babasının da bulunduğu bir parti düzenlerler.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

IMDB: 8/10

Rear Window

tek mekan filmleri rear window
tek mekan filmleri; rear window

Alfred Hitchcock ile başlamışken devam edelim dedim ve bu filmi listeye ekledim. Yönetmenin diğer filmleri de mükemmel fakat tek yönetmene odaklanmamak için bu listede sadece iki adet Hitchcock filmine yer vereceğim.

Bu filmi bodoslama bir şekilde anlatırsak direkt ‘röntgencilik’ teması üzerine kurulmuş gerilim temalı bir tek mekan filmi diyebiliriz.

Filmde komşularını pencereden izleyen bir adamın gözünden dairelerdeki olaylara şahit oluyoruz.

Yönetmen: Alfred Hitchcock

IMDB: 8.4/10

12 Angry Man

tek mekan filmleri 12 angry man
tek mekan filmleri; 12 angry man

Birçok dalda ödül almış, efsane olmuş kült bir filmle karşı karşıyayız. Kısaca konusuna değinelim.

Cinayetle suçlanan bir adamın akıbetiyle ilgili karar verme hükmüne sahip 12 jüri üyesinden sadece bir tanesi sanığın suçsuz olduğunu savunurken diğer 11 üye suçlu olduğunu savunur ve bu bir üyenin diğer üri üyelerini ikna etme çabalarını görürüz.

En kısa tanımla bu film için bir ‘önyargı belgeseli’ diyebiliriz. Detaylarla dolu bir filmdir. IMDB puanı filmin ne kadar sağlam olduğunu destekler nitelikte.

Yönetmen: Sidney Lumet

IMDB: 8,9/10

The Man From Earth

tek mekan filmleri The Man From Earth
tek mekan filmleri; The Man From Earth

Tüm bu gerilimden sıkıldıysanız biraz daha yumuşak yapılı filmler izlemek istiyorsanız tam doğru yerdesiniz.

Kış günlerinde odun ateşi ve kahve tadında bir filmle beraberiz.

Bu filmi bu kadar övmemin nedeni filmin tamamen bir odada geçen sohbetten ibaret olması.

10.000 yıldır yaşadığını iddia eden akademisyene alanında uzman diğer akademisyenlerin çeşitli sorular sormasını ele alıyor film. Güzel sorular ve güzel cevaplar var.

Sadece filmin sonu -bence- saçma bitiyor ve biraz sonlarda saçmalamaya başlıyor ama yine de kesinlikle izlenmeye değer.

Yönetmen: Richard Schenkman

IMDB: 7,9/10

Saw

tek mekan filmleri saw
tek mekan filmleri; saw

Tek mekan filmi deyip de efsaneye yer vermemek olmazdı. Bir seri halinde olan bu filmi bu zamana kadar duymamış olmanız belki de imkansızdır. Ünlü ‘I want to play a game’ repliği bu filme aittir. Yine de konusuna kısaca değinelim.

Çeşitli suçlar işleyen kişiler tuzaklarla ve oyunlarla dolu bir yere kapatılır ve hatalarının bedelleri ödetilir. Tüm bu tuzakları tasarlayan kişi afişte gördüğünüz adamdır.

Yalnız baştan uyarmakta fayda var bu film gerçek anlamda vahşet içeren korku/gerilim türünde bir filmdir. Bazı sahneleri mide kaldırır cinstentir. Fakat ben, tüm seriyi defalarca izlemiş birisi olarak bu tarz filmlerden hoşlanıyorsanız bir an önce oturup bu filmi izleyin derim.

Yönetmen: James Wan

IMDB: 8 ayrı filme göre değişiyor

The Shining

tek mekan filmleri the shining
tek mekan filmleri; the shining

Bu yazı gerçekten efsane filmlerden oluştu. Bu efsane filmin yönetmeni de film kadar efsane; Stanley Kubrick. Kubrick’in bir filmi hakkında daha önce bir yazı yazmıştım: Kubrick’in Lolitası dileyenler okuyabilirler.

Bu film Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır fakat film ile kitap arasında ciddi farklar vardır. Biz filme odaklanalım.

Kış boyunca hizmeti kapalı olacak Overlook Oteli ismindeki otelin bakımını üstlenen karakterimiz ailesini de yanına alır ve otelde kalmaya başlarlar. Fakat zaman geçtikte otelde doğaüstü olaylar gerçekleşmeye başlar ve karakterimiz yavaş yavaş cinnet geçirir.

Ayrıca sinema tarihinin en ünlü sahnelerinden birisi bu filmde çekilmiştir.

Kubrick bildiğiniz gibi son derece ayrıntıcı ve mükemmelliyetçi bir yönetmendir. Bu yüzden filmdeki kapı kırma sahnesini defalarca tekrarlattığı ve sahneyi istediği gibi çekebilmek için bir o kadar kapı kırdırttığı söylenir.

Yönetmen: Stanley Kubrick

IMDB: 8.4/10

Life of Pi

tek mekan filmleri life of pi
tek mekan filmleri; life of pi

Filmin afişinden de anlaşılacağı üzere film; bir kaplanla kayıkta mahsur kalan bir gencin yaşama mücadelesini ele alıyor.

Hayvanat bahçesi işleten bir aile gemiyle hayvanları taşırken geminin batması sonucunda karakterimiz bu duruma düşer ve kaplana yem olmamak için çeşitli stratejiler üretip kaplanla anlaşabilmenin yollarını arar. Konusu itibariyle ve akıcılığı itibariyle zevkle izlenebilecek tek mekan filmlerinden.

Yönetmen: Ang Lee

IMDB: 7.9/10

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest
One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Filmi listeye eklerken acaba bu filmi en yukarılara mı eklesem diye düşünmedim değil. Bugüne kadar izlerken çok zevk aldığım filmlerden birisidir namıdiğer Guguk Kuşu.

Aynı isimli kitaptan uyarlanan bu filmde baş karakterimiz akıl hastası rolü yaparak kendisini hapisten akıl hastanesine aldıran oldukça zeki bir karakterdir.

Karakterimiz bu akıl hastanesinde diğer deliler ile iletişim kurmaya çalışıp kaçış planları yapar.

Yönetmen: Milos Forman

IMDB: 8,7/10

Ex Machina

tek mekan filmleri ex machina
tek mekan filmleri; ex machina

Filmin konusunu anlatmak istemiyorum uzun süreceğinden dolayı. Ama ben size anahtar kelimeleri vereyim, afişten de anlaşılacağı üzere hikayeyi tahmin ederseniz sanırım.

Bu filmin ana başlığı yapay zeka ve yapay zekanın ne gibi tehlikeleri olabileceği üzerine.

Onun dışında filmde şirketlerin hakkımızdaki verileri nasıl kolayca toplayabildiği ve bunları kullanarak bizim zaaflarımızı basit bir şekilde nasıl anlayabildiği teması da var.

Bilim kurgu ve yapay zeka türünde izlediğim en iyi filmlerden bir tanesi. Ayrıca filmin büyük bir kısmı tek mekanda geçiyor. Daha ne olsun?

Yönetmen: Alex Garland

IMDB: 7.7/10


Evet efsane tek mekan filmleri yazımzın sonuna geldik. Listeye eklemeyi unuttuğum birçok efsane film olabilir. Bunları yorumlardan yazarsanız diğer okuyucuların da faydasına olacaktır.

Bunun dışında yine sinema üzerine yazmış olduğum Türk sineması seyircisini aptal yerine mi koyuyor? isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca şunları da beğenebilirsiniz;

İçine değil, dışına kapanık.

5 yorumlar On 11 Efsane Tek Mekan Filmi!

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.