3 Adımda Yazıcı Kartuşu Doldurma Rehberi

Abone Ol 

Bu içerikte kartuş mürekkebi dolumu işleminin nasıl yapılacağını anlatacağım. Böylelikle kartuşu biten yazıcılarınızın mürekkeplerini evde doldurabileceksiniz.

Orijinal kartuş fiyatları bazen yazıcıdan bile pahalı olduğu için insanlar yan sanayi kartuşlara veya dolum işlemine yönelebiliyor. Ben de dolum işlemini kendim hallederek tasarruf ediyorum. Aksi taktirde her 300 sayfada 200 TL kartuş maliyetim oluyor.

Tabi bu veriler yazıcıdan yazıcıya değişiyor. Örneğin tanklı yazıcılarda 18.000 sayfaya kadar çıktı almak mümkün ama konudan sapmayalım. Kartuş dolumu işlemine geçelim.

Kartuş mürekkebi nasıl doldurulur?

İlk adım yazıcımızın kullandığı kartuşa göre uygun dolum setini almaktır. Ben kendi yazıcım üzerinden bir örnek vereceğim.

doğru kartuş seçimi nasıl yapılır

Yazıcımızın marka modelinin yazdığı kısmı buluyoruz ve model ismi yazdıktan sonra sonuna kartuş dolum seti yazarak Google üzerinde arama yapıyoruz. Örnek: ‘HP Deskjet Ink Advantage 2135 kartuş dolum seti’

Veya kartuşunuzun numarasına göre de arama yapabilirsiniz. Örnek ‘HP 652 kartuş dolum seti’

Uygun aramadan sonra kartuşunuzla uyumlu dolum setini internetten sipariş edebilirsiniz. Gelen set aşağı yukarı şöyle olacak:

yazıcı kartuşu nasıl doldurulur

Gördüğünüz gibi içinde mürekkepler, kullanım kılavuzu, etiketler, enjektörler, hava alma aparatı, kartuş temizleme spreyi ve eldiven-masa örtüsü gibi araçlar var.

Aldığınız setin içinde bunların olduğuna dikkat edin çünkü hepsi de işlevsel araçlar.

Sipariş verme ve siparişin elinize ulaşması adımını geçtikten sonra ikinci adım olan dolum adımına geçebiliriz. Bunun için yazıcıdan kartuşları çıkarmanız gerekiyor. Yazıcı elektriğe bağlı iken kartuş kapağını açtığınızda kartuşlar önünüze gelecektir. Çekip çıkarabilirsiniz.

yazıcıdan kartuş nasıl çıkarılır

İlk önce renkli kartuş dolumunu anlatacağım. Siyah kartuşa göre daha teferruatlı olduğu için renkli kartuş dolumunun nasıl yapıldığını kavradığınızda siyah kartuşu doldurmak çocuk oyuncağı gelecektir.

renkli kartuş dolumu nasıl yapılır

Kartuşumuzun üstündeki etiketi sıyırdığımızda bu şekilde delikler göreceksiniz. Bu deliklere ayrı ayrı dolum yapmamız gerekiyor fakat renkleri kesinlikle karıştırmamalısınız.

Yazıcımız Mavi, Kırmızı ve Sarı mürekkep ile diğer tüm renkleri oluşturur. Bu üç ana renkle çalıştığı için renkli kartuşun içinde de her renk için ayrı bir bölme vardır. Bakınca hangi delikte hangi rengin olduğu kısmen anlaşılsa da işi şansa bırakmamak adına bir kürdan yardımıyla deliklerin hepsini tek tek kontrol edin ve dolum işlemini ona göre yapın.

renkli kartuş renk tespiti

Gelen enjektörlere uygun renkteki mürekkepleri çekerken hava kabarcığı oluşmaması için yavaşça çekmelisiniz ve kartuşa mürekkebi enjekte ederken de aynı titizlikle yavaşça mürekkebi enjekte etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus da enjektörü tutuş açınızdır.

Tamamen dik bir şekilde değil de mürekkebi kartuşa açılı bir şekilde enjekte etmelisiniz. Aşağı yukarı şöyle bir açı olmalı:

kartuş  doldururken dikkat edilecek noktalar

Tüm deliklere ayrı ayrı mürekkepleri doldurduktan sonra üçüncü adım olarak kartuşun içinden hava alma işlemine geçmemiz gerek. Bunun için şu aparatı kullanacağız:

kartuşun havası nasıl alınır

Bu aparattaki uzun yeşil silikon siyah, kısa silikon ise renkli kartuşa aittir. Şu an renkli kartuşumuz işe işlem yaptığımız için kısa olanı aparata takıyoruz ve kartuşumuzu tıpkı yazıcıya yerleştirir gibi aparata yerleştiriyoruz. Şöyle olması gerekiyor:

kartuş dolumu hava alma işlemi

Hava alma apartına kartuşu yerleştirdikten sonra alt taraftaki deliğe enjektörü iğnesi çıkarılmış bir şekilde sokup yine yavaşça geriye çekerek kartuşun içindeki havayı alıyoruz.

kartuş havasını alma

Kartuşumuzun havasını da aldıktan sonra aparattan çıkarıp aparatı ve kartuşu temizleyebiliriz. Bunun için kitin içinde gelen temizleme spreyini kullanabilirsiniz. Kartuşun alt tarafındaki kısmı da sprey sıkarak temizlemelisiniz fakat silerek değil de kartuşu kaşe kullanır gibi peçeteye bastırıp çekerek temizlemelisiniz.

kartuş temizleme

Eğer silerseniz peçetedeki küçük pamuk parçaları kartuşumuzu tıkayabilir.

Yine kaşe kullanır gibi kartuşumuzu peçeteye bastırdığımızda peçeteye renk bırakması gerek. Peçete boyanmıyorsa kartuşumuz çalışmıyor demektir. Yine havasını almayı veya sprey ile temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Buraya kadar her şey sorunsuz ise kartuşu yazıcıya takıp çıktı almaya başlayabilirsiniz.

Siyah kartuş için de birebir aynı işlemleri uygulamanız gerek. Ama tek renk olduğu için bu kadar uğraşmak yerine direkt mürekkebi doldurarak işlemi renkli kartuşa oranla daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.