50 CC Motosiklet Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

Abone Ol 

Bu içerikte 50 cc motosiklet konusu hakkında konuşaçağız.

Açıkçası 50 cc motorlara, ben hiç sıcak bakan birisi değilim. Sözde avantaj olan bazı unsurları irdeleyerek nedenlerini size anlatacağım.

Son zamanlarda tatlı tasarımları olan, fiyat olarak ucuz olan, bazı sözde avantajlara sahip olan bu elli cc hacmine sahip motosikletler çok fazla satmaya başladı. İşin aslını astarını bilmeyen kullanıcılar ise daha önce motosiklet tecrübeleri olmadığı için direkt bu motorları almaya başladılar. Sonuç ne? Çoğu zaman hüsran… Nedeni ne? Anlatıyorum.

50 CC Motosiklet

50 CC motosikletler kısaca tek silindirli, ortalama 3 beygir gücünde, 90-100 kg ağırlığında ufak tefek motosikletlerdir.

Amaçları şehir içi ve kısa mesafe kullanımdır. Bu motosikletleri kullanmak için A, A2 veya A1 gibi herhangi bir motosiklet ehliyetine sahip olmak gerekmez. B tipi ehliyet ile de kullanılabilirler. Zorunlu trafik sigortasından muaftırlar.

50 CC Motosiklet Fiyatları

50 cc motosiklet fiyatları 2021 yılı itibariyle Japon grubunda 23-30 bin TL arası, Çin menşeli üreticilerde ise 9-15 bin TL arasındadır. İkinci el 50 cc’ler ise kaza, kozmetik, km, model durumlarına göre çeşitli fiyatlarda olabilmektedirler.

50 CC Motosiklet Tavsiyesi

Yazının başında 50 cc motosikletlere sıcak bakmadığımı söylemiştim. Nedenlerine aşağıda değineceğim ama ille de 50 cc motosiklet almak istiyorum derseniz eğer bütçe sorununuz da yoksa ben kesinlikle Japon veya Avrupalı markaların ürünlerini almanızı tavsiye ederim.

Eğer Japon veya Avrupalı üreticilerin 50 cc motosikletlerini alacak paranız yoksa fakat Çinli motorların fiyatından bir miktar daha yukarı çıkabilirseniz Tayvanlı SYM markasına bakabilirsiniz.

Bunun dışındaki bilindik 50 cc markaları hemen hemen aynı kalitede ve aynı özelliklere sahip motosikletler üretmektedirler. Dolayısıyla hangisini aldığınız pek de fark etmiyor. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu alın. Mümkünse de ikinci el alın bu markaları. Sıfırlarına o kadar para vermek hiç akıl karı gelmiyor bana.

50 cc motosiklet

50 CC Motosiklet Almamak İçin Sebepler

Konu hakkında yeterince şeye değindiğimize göre bu motorlara neden sıcak bakmadığımı açıklama kısmına geçelim artık isterseniz. Avantaj olarak bahsedilen bu ehliyet ve trafik sigortası kısımlarına ayrı başlıklar altında geleceğim. Şimdi diğer nedenlerden bahsedelim.

Küçük cc motosiklet ile uzun yol yazımda küçük cc motorlar ile uzun yol yapılacağını yazmıştım. Fakat bu ne yazık ki 50 CC’ler için geçerli değil. Çünkü bu cc’deki motorlarla uzun yola çıkmanın en tehlikeli yönü yavaş gitmek.

Kulağa garip geldiğini biliyorum ama trafiğin çok hızlı aktığı yollarda yavaş gitmek hızlı gitmekten bile daha tehlikeli olabilir.

50 CC motosikletler Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddeye göre otoyollara (otoban) giremezler. Şehir içinde de hız sınırları yasal olarak 45 km/s olarak sınırlandırılmıştır.

Zaten 50 cc motosikletler ile 50-60 bandında gittiğinizde bile motoru tapagaz kullanmak zorundasınız o hızlara çıkabilmek için.

Bir bira bardağı hacmine sahip olan bu motor blokları bu hızlara çıkmak için çok devir çevirmekte ve kalitesiz malzemeden yapıldıkları için çabuk sorun çıkarmaktadırlar.

Artçılı kullanımda ve eğimli yolda ise tam bir çile haline gelmektedirler. Bu durumlarda en fazla 20 km/s hıza çıkabildiğiniz için arkadan gelen araçlar site korna çalmakta, sıkıştırmakta ve tecrübesiz iseniz sizi paniğe sokup kaza yapmanıza sebep olmaktadırlar.

Tecrübesiz birisinin 50 CC motosiklet ile motosiklet dünyasına adımını atması bence büyük yanlıştır. Çünkü hızlanmanız gereken önemli durumlarda bu motorlar maalesef oldukça cılız ve cansız kalmaktadırlar.

50 cc motosiklet ile kuryelik yapmak isteyenlere de bu motorların hem kalitesiz malzemeden imal edildikleri için sıkıntı çıkaracağını hem de yukarıda saydığım ve aşağıda sayacağım nedenlerden ötürü bu işe kalkışmamaları gerektiğini bildirmek isterim.

Bunun yerine kuryelik hakkında merak edilen her şey yazımdaki önerdiğim motosikletleri kullanabilirler.

Son olarak 50 CC motosikletlerin küçük paralar verilerek 80 CC’ye çevrilebildiğini biliyorum fakat bu durumda da sadece piston 80 CC olup krank vs aynı kaldığı için alt takım kırılabiliyorlar, çok çabuk sorun çıkabiliyor.

50 CC Trafik Sigortası

Bildiğiniz gibi 50 CC Motosikletler zorunlu trafik sigortasından muaflar. Hatta isteseniz dahi yapamıyorsunuz. Yaptıranlar da tavsiye edilmeyen farklı yöntemler üzerinden sigorta yapıyor. (başka motor gösterme vs)

Bu farklı yöntemlerle yaptırılan sigortalar ise çoğu zaman kaza durumunda sigorta şirketleri size destek çıkmıyorlar maalesef.

Bugüne kadar 50 CC’lerin zorunlu trafik sigortasından muaf tutulması bir ayrıcalık olarak anlatıldı, pazarlandı. Fakat kaza yapma ihtimalini hiç mi düşünmüyorsunuz?

Ülkemizde otomobilin bir araçtan ziyade lüks tüketim olarak sayıldığı şu yıllarda en sıradan bir sedan otomobilin bile farına çarpıp kırsanız kaç para ödeyeceğinizden haberiniz var mı? Böylesi küçük bir kazada bile o farı yaptırmak için motorunuzu satmak zorunda kalabilirsiniz.

Hele herhangi bir ölüm, kırık, sakatlanma gibi durumlarda tazminattan faydalanamayacağınıza değinmek bile istemiyorum. O yüzden bulaşmayın bu 50 CC’lere.

50 CC Motosiklet Ehliyeti

Yukarıda bu motorların araba ehliyeti ile kullanılabileceğini yazmıştım. Bu da motor ehliyei olmayan tecrübesiz kullanıcıların bu motosikletlere akın etmesine yol açıyor fakat unuttukları bir şey var; araba ile motosikletin sürüş dinamiklerinin tamamen farklı olduğu.

Adam motosikleti de araba gibi direksiyonu çevirerek döndüreceğini zannediyor. Kontradan bihaber.

Yolda az yer kaplıyor diye şeridin en sağından gidilmesi gerektiğini zannediyor. Sonra yanından sıyırarak geçen arabaların rüzgarından, dikkatini dağıtmasından ötürü kaza yapıyor.

Kimse annesinin karnından bunları bilerek doğmadı. Bilmemek ayıp değil ama gidin ilk önce ehliyet alın, eğitim alın ve hayat kurtaracak bir motosiklet ile başlayın. 50 CC ile değil.

Naçizane tavsiyelerimdir. Herhangi bir şey eklemek isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.