6 Adımda Podcast Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber!

Abone Ol 

Bu yazıda 6 adımda nasıl podcast yayını yapılacağını anlatacağım başlıktan anlaşılacağı üzere.

Bu adımları uygulayarak tüm platformlarda aynı anda podcast yayını yapmaya başlayabileceksiniz. Öncelikle olayın özünü kavrayabilmek için en baştan başlayıp podcastin ne olduğuna değinelim.

Podcast nedir?

Podcast kelimesi İpod kelimesindeki pod ve broadcast kelimesindeki cast kelimesinin birleşiminden oluşmuştur. İpod bildiğiniz gibi bir Apple ürünüdür. Dolayısıyla podcast kelimesini ilk bulan Apple şirketidir diyebiliriz.

Kelime anlamını bırakıp podcastin aslında ne olduğuna değinirsek kısaca radyo programı benzeri bir sesli yayındır diyebiliriz.

Kullanım amaçları çok geniştir. Gerek kişiler istedikleri konularda gerekse de şirketler eğitim, tarih benzeri bir konsept üzerinde podcast yayınları yapabilirler.

Video yayınlarının sesli yayıncılığı geride bıraktığını, artık sadece sesten oluşan yayınların rağbet görmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat mantıken düşündüğümüzde video izlerken sadece videoya odaklanmak zorunda kalırız, video izlemek dışında bir işle meşgul olamayız.

Fakat podcast dinlerken araç kullanabilir, yürüyüş yapabilir, yemek pişirebilir, çalışabilir, kısacası tüm işlerimizi yapabiliriz. Dolayısıyla sadece sesli yayınlar bilinenin aksine değerini yitirmemiş ve günden güne daha çok rağbet görmeye başlamıştırlar.

Adım adım podcast yayını yapımı aşamaları

Podcastin tanımını yaptığımıza göre podcast yayını yapmanın aşamalarına geçebiliriz. Bu adımları size tane tane ve güzelce anlatmaya çalışacağım. Böylelikle henüz başlamadan aklınızdaki tüm sorunları halletmiş olacaksınız. Başladıktan sonra bir şeyleri değiştirmek daha zor oluyor takdir edersiniz ki.

Podcast konusu belirlemek

podcast konusu belirlemek
podcast konusu belirlemek

Podcast yayını yapmaya başlamadan evvel ilk önce belirlemeniz gereken şey hangi konuda podcast yayını yapacağınızı kararlaştırmaktır. Tavsiyem belirli bir konsept üzerine ilerlemenizdir. Böylece diğer yayınların arasından daha kolay sivrilebilirsiniz.

Dijital yayıncılık dünyasını bir pasta gibi düşünürseniz, tüm yayıncılar bu pastadan bir dilim koparmak derdindedirler. Fakat pasta sonsuz olmadığı için bazıları pasta yiyemeyecektir. Eğer pasta yemek istiyorsanız insanları kendinize çekmelisiniz.

Buradaki pasta insanların zamanıdır. İnsanların zamanını size ayırmalarını sağlayabilmelisiniz. Bunu için de kendinize sormalısınız insanlar bana neden zamanlarını harcamalı diye. Dolayısıyla en baştan güzel bir konu seçerseniz şansınız artacaktır.

Hangi konuda podcast çekmeliyim?

Podcast sektörünün gün geçtikçe rağbet gören bir sektör olduğunu çeşitli istatistikler bize rahatça açıklıyor. Fakat bizim ülkemizde bu sektör henüz çok bakir kalmış bir sektör. Aklınıza gelebilecek her alanda büyük bir boşluk mevcut. En iyi hangi alanda konuşabiliyorsanız, en yetkin olduğunuz konular nelerse bunları not edip içlerinden en çok aklınıza yatanı seçebilirsiniz.

Çeşitli konseptler de olabilir. Komedi, dram, sesli tiyatro, tarih vs. Burası sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Podcast ekipmanı seçimi

podcast ekipmanı

Doların durumu, ekonominin gidişatı malum olduğu için gönlünüzden geçen ekipmanların çok pahalı olduğunu biliyorum. Bunlara herkesin ulaşması kolay değil. Ben de ulaşamıyorum. An itibariyle yayınlanmış 5 podcast bölümüm var ve tüm bu bölümlerin dört tanesini 100 liralık basit bir mikrofon ile bir tanesini de telefon ile çektim.

Ayrıca bilgisayarım ise 2011 model emektar bir laptop.

Demem o ki eğer bir şeylere başlamak istiyor ve ekipman konusunu bahane ediyorsanız bahane üretmeye gerek yok. Çünkü asıl önemli olan sizin ürettiğiniz içerik ve fikirdir.

Size dünyanın en iyi mikrofonunu, mikserini, stüdyosunu, bilgisayarlarını sağlayalım ama siz ürettiğiniz içerikte sadece saçmalayın. Sırf ses kalitesi mükemmel diye sizi kim dinler?

Veya dünyanın en iyi kameraları ile çekilmiş ama saçma sapan görüntülerden oluşan bir YouTube videosunu sırf görüntü kalitesi mükemmel diye kim izler?

Bütçeniz varsa güzel ekipmanlar ile başlamanız tabi ki daha iyi olur fakat yoksa basit programları açabilecek bir bilgisayar ve basit bir mikrofon işinizi görecektir.

İlle de ekipman öner derseniz başlangıç için Boya M1 yaka mikrofonu, orta seviye için herhangi bir condenser mikrofon ve üst seviye için Rode Nt Usb gibisinden bir mikrofonu önerebilirim.

Kayıt ettiğim ses dosyasını editlemek için Audacity isimli ücretsiz bir ses programı olan programı kullanıyorum ben. Bu programla ses dosyasındaki bir yeri çok kolay bir şekilde kesebilir, ortamdaki dip sesi kaldırabilir ve seste çeşitli işlemler (sıkıştırma) gibi yapabilirsiniz.

audacity ses programı ile podcast editlemek
audacity ses programı ile podcast editlemek

Ayrıca podcast yayını yapabilmeniz için ses tonunuzun ve diksiyonunuzun mükemmel olmasına gerek yok. Nasıl ki ben yazar olmadığım halde blog yazıyorsam siz de ses sanatçısı olmadığınız halde podcast yayını yapabilirsiniz. Dinlerseniz benim de diksiyonumun mükemmel olmadığını fark edeceksinizdir.

Telefondan podcast yapmak

Diyelim ki bilgisayarınız da yok. Sadece telefonunuzdan podcast yayını yapmak istiyorsunuz. Bu mümkün mü?

Kısa cevap evet, uzun cevap ise hayır.

Telefonunuzdan podcast kaydedebilirsiniz fakat bu seste istenmeyen yerleri kesmek, dip sesi kaldırmak, podcast giriş ve bitiş müziği eklemek gibi işlemleri yapamazsınız. Yapsanız bile çok uğraştırıcı olur. O yüzden ben tavsiye etmiyorum.

Tabi podcast yapmak sadece ses kaydetmek ile bitmiyor. Bu yüzden diğer işlemler için yazıyı okumaya devam edin.

Podcast hosting firması seçimi

podcast hosting
podcast hosting

Bildiğiniz üzere Spotify, Apple podcast gibi podcast yayınlayıcı firmalar podcastlarinizi ücretsiz bir şekilde yayınlarlar fakat podcast dosyalarınızı kendi sunucularında barındırmazlar. Çünkü bu işlem onlar için oldukça maliyetli olacaktır.

Örnek vermek gerekirse şu an okumuş olduğunuz bu sayfanın boyutu ortalama 500 kb’tır ve benim web sitemin sunucusu sizin bu sayfayı okuyabilmeniz için 500 kb’lık bir veri aktarma işlemi yapar.

Fakat podcastlerin dosyaları kayıt edildikleri ses kalitesine göre rahatlıkla birkaç gb olabilir. Diyelim ki bir podcast bölümünün dosyası 1 gb olsun. Bunu aynı anda 10 kişi dinlerse sunucunun 10 gb’lık bir veri alışverişi yapması gerekir. Bu 500 kb x 10 = ortalama 5 mb’ta göre oldukça büyük bir rakamdır ve maliyetlidir.

Tüm bunları size biraz genel kültür olsun biraz da olayın özünü kavrayın diye anlatıyorum. Amacım lafı dolandırmak değil. Eğer işinize yaramayacağını düşünüyorsanız atlayarak okuyabilirsiniz.

Tüm bu maliyetlerden dolayı bir web sitesi barındırmak kadar podcast dosyası barındırmak ucuz değildir. Ortalama piyasa fiyatı 12 dolardan başlar.

İki şekilde podcatlarinizi barındırabilirsiniz. İlk yöntem herhangi bir hosting paketi alıp dosyaları buraya yükleyip podcast feed linkini buradan oluşturmaktır. Bu oldukça meşakkatli bir iştir ve fiyat olarak yine aynı fiyata gelecektir. Çünkü bu işlemler için ucuz web barındırma hosting paketleri yetersiz kalacaktır.

İkinci yöntem ise sadece podcast hosting hizmeti veren firmalardan hizmet almaktır. Henüz sadece podcast hosting hizmeti veren Türk firması bulunmamaktadır.

Fakat ben size tam 90 gün boyunca bedava podcast yayını yapabileceğiniz bir yöntem söyleyeceğim!

Buzzsprout firması ilk 90 gün boyunca bedavadan hosting yayını yapmanıza müsaade ediyor. Böylelikle ilk üç ay hosting masrafından kurtulmuş oluyorsunuz. Üstelik bu linkten kayıt olursanız 90 gün sonundaki yapacağınız ilk ödemede 20 dolar amazon çeki kazanıyorsunuz. Almak istediğiniz o mikrofon için güzel bir destek olabilir.

Spotify’a podcast yüklemek

spotify'a podcast yüklemek
spotify’a podcast yüklemek

Podcast konumuzu belirledik, ses kaydımızı yaptık, edit işlemini hallettik, dosyayı hosting firmamıza yükledik. Geriye ne kaldı? Podcastimizi paylaşmak!

Hosting firmanızın panelinden tüm platformların linklerine kolayca ulaşıp RSS linkinizi gönderebilirsiniz.

Kısa bir dipnot geçmek gerekirse podcastinizi çeşitli platformlarda yayınlamak için hosting firmasından alacağınız podcast RSS linkinizi bu platformlara göndermeniz yeterlidir. Bir kez gönderip onay aldıktan sonra bir işlem yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak podcastlariniz o platformlara yüklenecektir.

Yine de panelinizden linki bulamadıysanız. Buradaki linkten Spotify podcast yükleme kısmına ulaşabilirsiniz.

Sadece Spotify ile yetinmeyip podcastlarinizi Apple Podcast, Google Podcast gibi platformlara da eklemenizi öneriririm.

Tüm işlem bu kadardı. Gel gelelim YouTube’de podcast yayını yapmaya.

YouTube’de Podcast yayını yapmak

Tüm bunlarla uğraşamam, bana sadece YouTube yeter diyorsanız ses kayıt ve editleme işlemlerinden sonra YouTube’ye sadece ses dosyası yüklenemediği için ses dosyasınızı Movie Maker gibi basit programlar ile video formatına çevirmeniz gerek.

O videoyu olduğu gibi YouTube’ye yüklerseniz YouTube’de podcast yayını yapmış olursunuz. Gördüğünüz gibi bu işlem oldukça basittir ve bir masrafı yoktur.

Podcast yaparak para kazanmak

Öğrenciler için para kazanma yollarından bahsettiğim yazıda buna değinmiştim. Evet podcast yaparak para kazanılabilir. Çünkü mantıken insanlarca dinlenilen bir yayına reklamverenler her şekilde reklam vermek isteyeceklerdir.

Fakat podcast için reklam modelleri henüz tam anlamıyla oturmuştur diyemeyiz. Siz dinlenmeye başladığınız zaman reklamverenler sizi bulacaklardır. O yüzden ilk önce para kazanmaktan ziyade güzel içerik üretip kitlelere ulaşmaya çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak 6 adımda podcast yapmak için sırasıyla şu yollar izlenmelidir:

  • Podcast konusu belirlemek
  • Podcast ekipmanlarını edinmek
  • Podcast hosting firması bulmak
  • Podcast kayıt etmek ve ardından editlemek
  • Sunucuya podcast dosyalarını yüklemek
  • RSS linkini çeşitli platformlarda paylaşmak.

Tüm bunları yaptığınızda siz de bir podcast yayıncısı olabilirsiniz.

Podcast yapılarak para da kazanılabilir, telefondan da çok zorlanılırsa podcast yapılabilinir. En masrafsız podcast yapma yöntemi ise sadece YouTube üzerinden podcast yayını yapmaktır.

Ayrıca podcastinizin başlangıç ve bitişlerinde kullandığınız müziklerin telif hakları ile karşı karşıya kalmamak için telifsiz müziklerden seçilmesi gerektiğini unutmayın.

Son olarak benim podcast yayınlarımı dinlemek istiyorsanız podcast sayfasından linklere ulaşabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

5 yorumlar On 6 Adımda Podcast Nasıl Yapılır? Kapsamlı Rehber!

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.