Aşkın Metafiziği Kitap Eleştirisi

Abone Ol 

Bu içerikte Arthur Schopenhauer’in Aşkın Metafiziği isimli kitabı hakkındaki yorum ve eleştirilerimi yazacağım.

Bu kitap bazı yayınevleri tarafından Cinsel Aşkın Metafiziği olarak da basılabiliyor. Ben Ayrıntı yayınlarını tercih ettim. Neyse, ilk önce kitabın konusu ile başlayalım.

Aşkın Metafiği Konusu

Bildiğiniz üzere bu kitap kurgusal bir kitap değil. Adından da anlaşılacağı üzere masaya ”aşk” olgusu yatırılıyor ve bu olgu üzerine derinlemesine tespitler yapılıp, diğer filozofların aşk hakkındaki söylemlerine cevaplar veriliyor.

Aşkın Metafiziği Kitap Eleştirisi

Hiç eğip bükmeden bu kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Kitabı sevdim ve aşk kavramına sahici bir gözle bakmak isteyen herkese de tavsiye ederim.

Gel gelelim işin detay kısmına. Kitapta kadınlara haksızlık edilmiş birkaç kısım var, bu hususa katılıyorum. O nedenle feminizm camiasında sevilmeyen bir kitap olan Aşkın Metafiziği kitabını bu konuda eleştirsek de tü kaka diyerek de kötüleyemeyiz. Kesinlikle okumaya değer ve abartıldığı kadar da kadın yergisi barındırmayan bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hemen tetiklenmeye gerek yok.

Örneğin sadakat konusunda da Schopenhauer erkekleri eleştirmiş. Aşağıdaki alıntıda bahsedeceğim. Doğru söze ne denir?

Zaten oldukça ince olan bu kitabı tek oturuşta bitirebilirsiniz. Gerçekten seveceğiniz tespitler var.

Ortamlarda satmalık bir bilgi vermek gerekirse de Nietzsche de Schopenhauer’in bu kitabından etkilenmiş ve kendisinin kadınlar konusundaki görüşleri de bu temelde şekillenmiştir. Ayrıca bu iki filozofun da kadınlar konusunda yüzü hiç gülmemiştir. Ne diyelim olan olmuş artık.

aşkın metafiziği kitap eleştisi

Aşkın Metafiziği Kitap Alıntıları

Her şeyden önce, erkeğin doğası gereği vefasızlığa, kadının ise sürekli sadakate eğilimli olduğu gerçeği bu incelemeye girer. Erkeğin aşkı, doyum bulduğu andan itibaren belirgin bir biçimde azalır: hemen hemen bütün öteki kadınlar onu, sahip olmuş olduğu kadından daha fazla çekerler: Erkek değişiklik özler. Kadının aşkı ise, özellikle o andan sonra artmaya başlar.

Arthur Schopenhauer – Aşkın Metafiziği

Çünkü bütün aşklar, istedikleri kadar dünyevilikten uzak görünsünler, sadece cinsel dürtüde temellenirler.

Arthur Schopenhauer – Aşkın Metafiziği

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.