Ateizme Giriş | Neden Ateistim?

Abone Ol 

Bu yazıda kısaca Ateizme giriş yapacağız ve kısaca neden atesit olduğumu anlatacağım.

Daha önce çok yakın birkaç arkadaşım dışında kimseye ateist olduğumdan bahsetmemiştim. Benim gibi birçok kişinin olduğunu da biliyorum. Yeni nesilde gittikçe yükselmekte olan inançsızlık durumunun da farkındayım fakat her ne kadar inançsız kesim sürekli artsa da sessiz kalıyoruz, haklarımızı arayamıyoruz, siyasal dinciliğe gittikçe daha çok batıyoruz.

Sesimizi duyurma vakti diye düşünüyorum ve buna öncü olarak din safsatalarına inanmadığımı açıklıyorum. Fakat bu ateizm propagandası bir içerik olmayacak. Dolayısıyla inançlı biriyseniz de bu içeriği okuyabilirsiniz.

Öncelikle birbirine karıştırılan Ateizm, Deizm, Agnostizm gibi kavramlara açıklık getirelim.

neden ateist oldum

Ateizm Nedir?

Ateizm (tanrıtanımazlık) en net tabirle; tüm dinleri, metafizik varlıkları, tanrıları reddeden bir ideolojidir.

Burada şöyle bir nüans var; bildiğiniz gibi ‘tanrıtanımaz’ kelimesi mantıken bir tanrının var olduğunu ve bu kelimenin tanrıyı tanımayan kişilere söylendiği çağrışımını uyandırıyor. Bu nedenle tanrıtanımaz kelimesini bir ateisti betimlemek için kullanmak pek mantıklı değildir. Çünkü ateistler var olan bir şeyi tanımamazlıktan gelmez, hiç olmamış bir hayali varlığa o varlık yoktur derler.

Tıpkı tanrıya inanmayan birine tanrının yokluğunu bana kanıtla demek kadar aptalca bir durumdur bu. Çünkü yokluk kanıtlanamaz. Birisi bir varlığın var olduğunu dile getiriyorsa asıl o varlığını kanıtlamalıdır.

Ayrıca ateizmin en temel felsefi dayanağı materyalizmdir. Dolayısıyla metafizik varlıkları, ruhu, melekleri, tanrıyı komple reddeder. Beden öldüğünde ruh diye bir şey de olmadığı için sonsuza dek ölürsünüz. Yaşam sözgelimi ruhunuzda değil bedeninizdedir.

Aksi taktirde alkol tükettiğinizde ruhunuzun da sarhoş olup maddesel bir şeyden etkilenmesi komik olurdu.

Deizm Nedir?

Deizme göre evreni yaratan bir yaratıcı/tanrı vardır fakat bu tanrı dünyanın işleyişine müdahale etmez. İyilik kötülük. ödül ceza gibi kavramlarla insanları sınamaz. Deizme göre yaratıcı evreni yaratıp kendi haline salmıştır diyebiliriz.

Deistler de tüm dinleri reddederler. Onlara göre tanrı dünya ile ilgilenmemektedir ve peygamber, din gibi kavramlarla uğraşmamaktadır.

Teizm Nedir?

Teistler, Deistler gibi tanrının varlığına inanırlar, dinlere inanmazlar fakat teistleri deistlerden ayıran en önemli nokta; teistlerin inandığı tanrı evrene ve dünyaya müdahale eder, gözetler.

Agnostisizm Nedir?

Agnostisizm (Bilinemezcilik) kısacası mevcut bilgi birikimimizle tanrı kavramının varlığını veya yokluğunu tam olarak bilemeyeceğimizi iddia eder.

Bana göre ateizmden sonraki en mantıklı bakış açısıdır. Ateistlerin bir kısmı da tıpkı agnostikler gibi; tanrının varlığı kesin olarak kanıtlanana kadar tanrıyı yok sayıyorum derler. Agnostizmle bir nebze de olsa ateizmin bu noktada benzerliği vardır.

Ateizm dışarıdan göründüğü gibi fanatik bir bakış açısı değildir.

Biraz da etimolojisine bakalım. Eski Yunanca’da gnostikos kelimesi bilgili olan anlamına gelir. Olumsuz -a takısı ile meydana gelen bu kelime; bilgisi olmayan/bilinemez gibi anlamlara gelir.

Tüm bunların dışında ayrıca ele almaya gerek görmediğim septikler, (kuşkucular) panteistler (doğa tanrıdır inancı), apanteistler (tanrı umursamazcılar) gibi bakış açıları da vardır.

tüm bunları irdeledikten sonra yok şu neydi, bunlar kimlerdi diye kafanızda soru işareti kalmamış olmasını umut ediyorum.

Ateizme Giriş Neden Ateistim Neden Ateist Olmalısın

Neden Ateist Oldum?

Öncelikle hemen hemen her ateist gibi ben de dindar bir aileden geldiğimi belirtmeliyim. Dolayısıyla sen bana gelip de asıl din bu değil, sen hiç Kuran’ı okudun mu gibi muhabbetlere girmeyin. Ben defalarca okudum. Peki sen okudun mu?

Vaktinde ben de dindar bir aileden geldiğim için dindardım fakat yapım itibariyle her şeyi sorgulayan, meraklı ve gerçekçi bir insan olduğum için dini de sorguluyordum. İlk başta kafama takılanları göz ardı etsem de sonradan göz ardı edemez oldum ve tüm kafama takılanları bir deftere not ettim.

Hocalara sordum fakat bildiğiniz gibi din adamları hiçbir zaman net ve tatmin edici cevaplar veremediği için bunlar da bana yetmedi. Kime bir şey sorsam alakasız bin tane örnek verip lafı saptırıp başka yere çekiyordu. İstediğim net cevabı bana kimse veremiyordu.

O zaman dinin kitabını objektif bir gözle okuyayım dedim ve objektif olarak okuyunca o kadar gözüme çarpan ayet oldu ki… Deftere yaz yaz bitiremedim ve sallantılı bir süreç sonunda dinden çıktım. Aklıma takılan soruları bir bir ele alalım.

Bu arada İslam dinine yönelik bir nefretim ve İslamofobik bir yaklaşımım yok. Toplumun büyük çoğunluğu da bu dine inandığı için bu din üzerinden örnekler vereceğim. Yoksa diğer dinler için de geçerli dediklerim.

Neden ateist olduğumu açıkladım. Gel gelelim neden agnostik veya deist olmadığıma.

Neden agnostik veya deist değilim?

Agnostikler; tanrının var olup olmadığını mevcut bilgi birikimimiz ve mevcut koşuular ile birlikte bilinemeyeceğini savunurlar. Ben de agnostiklere bu noktada katılıyorum ve bilinemez demekten ziyade kanıtlanana kadar yoktur diyorum çünkü tanrının var olma fikri bana saçma geliyor.

Neden deist olmadığım sorusunun cevabını da burada vermiş bulundum aslında.

Din, safsata mıdır?

Her şeyi bir kenara bırakıp çok uzaktan objektif bir gözle bakınca tüm dinler bildiğimiz anlamda masal gibi durmuyorlar mı? Duruyorlar. Bunlara inanmayı gülünç buluyorum.

Dindeki Çelişkiler

Dindeki Çelişkiler

Dinde ve dinin kitabında o kadar çok çelişki var ki… En basitinden bir adamın kalbini mühürle, ardından onun kalbini mühürledim sen onu ne yaparsan yap inandıramazsın, sonsuza kadar yanacak de. Şaka mı şimdi bu?

Ayetlerimizi apaçık indirdik de ama sadece Arapça indir. Mealini okuyunca da falan hoca çıkıp desin ki orada anlatılmak istenen o değil. Onu biz anlayamayız çok derin ve sembolik bir anlamı var. Ee anlayamayacaksam neden apaçık indi ayetler?

Kadının tesettürü sadece gözleri açık kalacak şekilde iken erkeğinki neden göbek deliği hizasında? Bir erkek neden dört kadın ile evlenebiliyor? Bir kadının şahitliği neden yarım sayılıyor? Kadına neden mirastan pay düşmüyor? gibi gibi… O zamanın şartları için kadına yönelik iyi şartlar olabilirmiş bunlar ama günümüz dünyasında bunlar kadını meta haline getirmek ve kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapmak demektir zannımca. Dine inanan erkek neyse de dindar kadınlara bu yüzden şaşırıyorum.

Ha kadın demişken dindar kesimin kızlarına koyduğu Rabia isminden de bahsedelim biraz. Rabia ne demek? Dördüncü demek. Dördüncü doğan kız çocuğuna verilen isim. Kadının ismi bile yok.

Bazı insanlar neden doğuştan sakat veya zihinsel özürlü doğuyor? imtihan mı? Ölünce cennete mi gidecek onlar? O zaman ben de özürlü doğup cennete gitmek istiyorum haksızlık değil mi bu?

Çelişkiler çoğaltılabilir fakat yazıyı çelişkiler ile boğmayacağım. Objektif bir şekilde dinin kitabını okuyan herkes bunları fark eder zaten.

E hadi bir tane daha yazayım bari. Madem tanrının sözü katiyen değiştirilemez. O zaman neden daha önceki 3 kitap da değiştirildi. En sonuncusunun değiştirilmediği ne malum?

Tanrı kötü müdür?

Ben iyi bir insanım fakat sadece inanmadığım için sonsuza kadar yanacakken sırf inanıyor diye aşağılık herifin teki cezasını çektikten sonra sonsuza kadar cennette kalacak öyle mi? Ve memeleri yeni tomurcuklanmış huriler ona bahşedilecek. Bunun ismini gayet iyi biliyorsunuz.


Cemaatlerde tecavüz edilen çocukları hiç mi duymadınız, peki ya badeci şeyhleri?

Her zaman diyorum cemaatler ve tarikatlar bu ülkenin metastaz yapan kanserleridir. Din kavramı gereklidir ve herkes dinini istediği gibi yaşamalıdır. Buraya daha sonra geleceğim ama din kisvesi altında toplanan cemaatlerden ülkeyi dahi bölmeye çalışanlarını gördük. Neyi kastettiğimi biliyorsunuz.


Bir insanı sonsuza kadar derisini değiştire değiştire yakmak, sırf inanmıyor diye hiç durmadan kanlı irinli sular içirmek net bir şekilde caniliktir.

Bu şekilde bir kafa yapısına sahip olan bir tanrı sözgelimi var olsa dahi inanmamayı, daha doğrusu ona biat etmemeyi tercih ederim.

Sadece cennet için iyilik yapan, bir karşılık bekleyerek iyi bir insan olmayı tercih eden insanın da samimiyetini sorgularım ayrıca.

Dindar İnsanların Argümanları

Dindar İnsanların Argümanları

Yine yazı uzamasın diye birçok argümana değinmeye çalışmayacağım. Hemen hemen her dindar insandan duyacağınız birkaç örneğe yanıt vereceğim.

Allah yoksa karşıki dağları kim yarattı? 🙂

Öncelikle yaratılış masalını kenara koyalım. Kim yarattı diye değil nasıl oluştu diye soralım. Tektonik plaka diye bir şey duymuş muydunuz?

Her ordunun bir komutanı, her trenin bir lokomotifi vardır. Bizim yaşamımızın bir tanrısı neden olmasın?

Arabalar icat edilmeden evvel bir atın çekmediği ve kendi kendine hareket eden bir cisimin olamayacağını düşünüyordu herkes. Ta ki arabalar icat olana dek. Ayrıca biz ne treniz ne orduyuz. Homo Sapiens diye bir şey duydunuz mu daha önce?

Başının ağrısını görebiliyor musun?

X ışınlarını, kızılötesi, morötesi ışınlarını da göremiyorum ama bilimsel olarak varlıklarını gözlemleyebiliyorum. Ama iddia ettiğin tanrıyı kanıtlayan bilimsel çalışma nerede?

Gördüğünüz gibi hemen hemen tün din argümanları laf cambazlığına dayanır. Hiçbir somut ve elle tutulur bilimsel çalışma, net bir varlık, olay asla göremezsiniz.

Dindeki Mucizeler

Gel gelelim mucize kavramına. Musa’nın asasını yılan yaptığı dönemde sihirbazlığın, Muhammed’in Kuran yazdığı dönemde şairliğin dönemin en gözde işi olduğu bir tesadüf mü acaba?

Firavun’un bilmem kaç bin tane asker ile denizde boğulduğunun Mısır tarihinde neden hiçbir belgesi yok?

Ay’ın ikiye bölündüğünün bilimsel kanıtı nerede?

Tüm Dinler Bilimden Uzaktır

Dinler insanların daha fazla düşünmesini engeller. Şu neden böyle sorusunu direkt tanrı böyle istedi diye geçiştirebilirsiniz.

En basitinden geceleri güneşin balçığa battığını düşünebilirsiniz. Keza insanlığın sadece iki insandan türediğini ve ensest ilişkiler sonucunda insanlığın oluştuğunu da.

Peki evrim teorisi? Hemen ona da girelim.

Yaratılış Masalları Vs Evrim Teorisi

Yaratılış bir masaldır, evrim teoisi ise kesin olarak gerçektir.

Ara formlar bulunamadı, evrimin yalan olduğu ortaya çıktı diye haber yapan sitelerin editörleri acaba hangi İmam-hatip lisesi mezunu?

Öncelikle aç kardeşim Vikipedi’yi bak; onlarca ara geçiş fosiline bak. Gerçek miymiş?

Teori kelimesine mi takılıyorsun? İzafiyet teorisini duydun mu peki hiç? Yalanlayabilir misin?

Maymundan gelme düşüncesi mi rahatsız ediyor yoksa küçük egonu? -maymundan değil primatlardan geldik-

Ayrıca müfredatımızdan evrim teorisinin kaldırılmış olması ülkemiz adına çok büyük bir geri kalmışlık ve eğitimde seviyesizlik göstergesidir. Gidip herhangi bir ülkede evrim hakkında böyle konuşsanız eminim size bir yerleriyle gülerler. Yazık. Çok yazık çocuklarımıza.

Aslında Herkes Ateisttir

Dünya üzerinde 4000’den fazla din olduğu biliniyor. Sen 3999 tanesine inanmıyorsun, ben ise 4000 tanesine. Dolayısıyla ben senden biraz daha kıdemli ateistim o kadar.

Ateist olursan eline ne geçecek?

Neden Atesit Olmalısın

Ateist olmak sana neler katacak kısaca bakalım;

Her zaman gerçekçi bir insan olacaksın ve masallara inanmadığın için başına gelen bir haksızlığa nasıl olsa öteki dünyada hakkımı alırım diye susmayacaksın.

Her dinin kendine göre bir çeşit ayini vardır. Bu ayinler ile değerli vaktini kaybetmeyeceksin.

Daha özgür olacaksın ve bu hayatın tek olduğunu bilip hayattan daha çok zevk alacaksın.

Cennet için iyilik yapmaktansa etik olduğu için erdemli davranacaksın ve bu seni daha karakterli yapacak.

Kafandaki tüm soruları din ile çözmek yerine bilime güveneceksin, araştıracaksın, okuyacaksın, görece mutsuz olsan da daha bilge olacaksın. Cehalet mutluluk getirir.

Asimile olmaktan uzak olacaksın. İnandığın dinin dilindeki masalları ezberlemek, anlamadığın halde başka bir dilde konuşmaya çalışmak yerine işine yarayacak daha global dilleri öğrenmeye vakit bulacaksın.

Metafizik varlıklardan korkmayacak, muskalarla, burçlarla, doğa üstü safsatalarla beynini yormayacaksın.

Sürü psikolojisinden uzak, toplumla özdeşleşmiş ve sıradan bir insan olmayacaksın. Senin kendi kararların var. Kendi kafana gitmeyi öğreneceksin.

Kul değil birey olacaksın.

Din Gerekli Midir?

Din Gerekli Midir

Eğri oturup doğru konuşacağım. Alınmak yok.

Din; düşük zekalılar, orta zekalılar ve toplumun alt tabakası, (proleterler) için muhakkak gereklidir. Marx ne demiş; ‘Din halkın afyonudur.’

Din ticaretinden voleyi vurmuş hiç kimse halkın dinsiz olmasını istemez. Çünkü dinsiz halk şükür etmez, hakkını sorar.

Kul değil bireydir. El etek öpmez, biat etmez, eğilip bükülmez ve krallar tahtından olur.

Hiçbir kadının bakmadığı statüsüz, parasız, tipsiz bir erkek dine sarılır ve öteki dünyada hurilerin onu beklediği fikriyle avutur kendini.

Adeletten nasibini alamayan bir kimse öteki dünyanın imtihanına sarılır, bu dünyada pasif kalır.

Fakat bu kişiler dinsiz olsa ne olurdu? Tipsiz, statüsüz ve parasız adam tek hayatının olduğunun farkında olur ve bu korkunç gerçekle yüzleşip kendini geliştirmeye çabalardı.

Adaletten nasibini alamayan adam pasif kalmak yerine hakkını arardı.

Fakat ne diyorum?

İnsan korkaktır. Din cehennem ile korkutur. İnsan umutludur, din cenneti vaad eder. İnsan var oluşunu sorgular; din tanrıyı gösterir. Dolayısıyla duygusal olarak zayıf, zeka olarak düşük, statü olarak alt tabakadan oluşan bir kimse için dinsizlik demek dayanılmaz bir gerçeklik demektir ve toplumun çoğu için din oldukça gereklidir.

Ama biz çoğunluk değiliz, sıradan değiliz, kendimizi kandırmaya ihtiyaç duymuyoruz.

Sonuç

Neredeyse 2000 kelime yazdım ama hala çok fazla eksik nokta var. Kendi düşüncelerimin hepsini anlatamamış gibi hissediyorum kendimi ve o yüzden rahat değilim fakat yazıyı yine de burada bitireceğim.

Ama aklınıza takılan bir soru varsa yorumlardan sorun, cevaplamaya çalışayım. Aynı şekilde bir argümanınız veya karşı aegümanınız varsa onu da yazın. Böylece eksik kalan yerler yorumlarda tamamlanacaktır.

İçine değil, dışına kapanık.

8 yorumlar On Ateizme Giriş | Neden Ateistim?

  • okumayın beler ateist oldum sorguluyorum.

  • Yorumumu neden sildin la üzdü…

  • Bende bir ateistim, düşüncelerinize ve argümanlarınıza sonuna kadar katılıyorum. Ancak neden ateist olmalısınız, bölümünün doğru olmadığını, çünkü bu yazıyı okuyan bir dindar için bunun onun dinine karşı gözükebileceğini belirtmek isterim. Daha çok çelişki, ve argüman paylaşmanız bu fikri benimsemek isteyen insanlar için çok daha faydalı ve yararlı olabilir. Gelişen, kendini büyüten insanların kalem tutması bit ayrı keyif veriyor okuyana.

    • Yazıyı okuyan birine karşı onun dinine karşı görünüyor olmak benim açımdan sorun değil. Ateizmi yaymak gibi bir hedefim de yok. Sadece olayı kendi açımdan ele aldım, daha doğrusu bunu bir görev bildim. Güzel düşünceleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

  • Uzun zamandır neredeyse tüm dinlerin insanları korkutmak ve yıldırmak için varolduğunu düşünüyorum. Yazınızı olurken sanki birisi benim düşüncelerimi yazmış gibi hissettim. Dini çevremdeki aşırı müslüman insanlardan gördüğüm kadarıyl hak yiyerek,kalp kırarak ve dine kendi işlerine gelicek şekilde yorumlayarak gerekli yerlerde kullanıp sonra da biz müslümanız diyorlar. Fakat benim hiç bir zaman böyle bir tutumum olmadı onlar gibi namaz kılmıyorım ama iylik konusunda çevremde herkes benden memnun her zaman insanların yüzüne konuşmayı tercih ederim bunun gibi birsürü şey var. Fakat onlara göre ben cehenneme gideceğim ve onları cenneti garantilemiş böyle bişi olduğunu asla inanmıyorum her zaman kişileri sadece İyi Niyet ve İyi İnsan olmak kurtarır ve ayırır diye düşünüyorum. Neyse çok uzattım yazınızda kendi buldum diğer yazılarınızı okumaya geçiyorum.

    • Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Yazmak için çok teşvik edici oluyor böyle yorumlar.

    • Yazınızı okudum aynı düşüncelere sahibiz aynı neredeyse aynı düşüncelerle karar verilmiş ki bu çoğu ateist için olağan bir durum. Dinin mizaça yaşanılışa kattığı o gereksiz yapmacıklık kendi içimde bana çok dokunuyor. Benim gibi düşünen insanların olması beni biraz daha mutlu etti. Yazdığın her kelime değerli elinize sağlık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.