Beyin Yakan Filmler Listesi 12 Müthiş Film

Abone Ol 

Bugün beyin yakan tarzdaki filmlerden konuşacağız. Benim en sevdiğim bu kategoride gerek izlemiş olduğum gerek izleme listemde bulunan beyin yakan filmlerden bahsedeceğim. Fakat bu listedeki hemen hemen tüm filmi izlemiş olduğuma emin olabilirsiniz.

Madem konumuz sinema o zaman bu daha önce yazmış olduğum Türk sineması seyircisini aptal yerine mi koyuyor? isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Benim aklıma beyin yakan tarzda filmlerden bahsedildiği zaman ilk önce Christopher Nolan geliyor. Biliyorsunuz bu yönetmenin filmlerinin çizgisi genelde bu yönde ilerliyor o yüzden ben de bu listeye Christopher Nolan filmleri ile başlayacağım.

İnterstellar

beyin yakan filmler ; insterstellar
interstellar

Dünyada yaşanan kıtlık, iklim değişiklikleri, kuraklık gibi nedenlerden dolayı bir grup insan dünya dışında yaşam aramaya gider. Burada keşfedilen bir solucan deliğine giren araştırmacılar farklı yerlerde araştırmalar yaparlar. Fakat söz konusu yerdeki zaman kavramı dünyadan çok farklıdır ve araştırmacılar dünyaya geri döndüklerinde başrolün kızının kendisinden büyük olduğunu görürüz.

Solucan deliklerine, uzaya ve zaman kavramına değinen bu filme oldukça doyurucu ve beyin yakıcı tarzda bir film diyebiliriz.

Filmi alt yazılı olarak izlemek istemiyorsanız Türkçeye ”Yıldızlararası” olarak çevrilmiştir.

Yönetmen: Christopher Nolan

IMBD: 8.6/10

İnception

inception
inception

Bu filmi tek cümle ile anlat deseler; ”rüya içinde rüya içinde rüya içinde rüya.” diye tek kelime ile anlat deseler ”katman” diye anlatırdım.

Çünkü film rüyaları anlatan katmanlardan oluşuyor ve bu katmanlar bitmek bilmedikçe siz o an gerçekte mi rüyada mı olduğunuzu anlayamıyorsunuz. Beyninize eziyet ederek ve pür dikkat bir şekilde izlemelisiniz. Ayrıca oyuncu kadrosu mükemmel. Beyninizi yakmak istiyorsanız ve bu filmi henüz izlemediyseniz başka alternatif bakmaya bile gerek yok.

Türkçeye ”Başlangıç” ismi ile çevrilmiş.

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDb: 8.8/10

Memento

memento
memento

Bildiğimiz anlamda filmlerin zamanı nasıl ilerler? Doğrusal şekilde. Fakat bu film doğrusal şekilde değil de sondan başa doğru ilerliyor. Sırf bu bile beyninizi yakmaya yetecek bir sebep.

Nadir rastlanan bir unutkanlık hastalığına tutulan başrolümüz bir yandan bu hafıza sorunu ile başa çıkmaya çalışırken bir yandan da karısının katilini aramaya çalışmaktadır. Gerek konusu gerek filmin sinematografisi açısından en iyi beyin yakan filmler listesinde olmayı hak eden bir film.

Türkçeye ”Akıl Defteri” şeklinde çevrilmiştir.

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDB: 8.4/10

Tenet

tenet
tenet

Tenet; Christopher Nolan’ın en güncel filmi ve hala vizyonda olan bir film. Sıkı bir Nolan hayranı olarak ben de gittim tabi ki bu filme.

Bu filmde diğer Nolan filmlerindeki gibi mevzunun ne olduğunu anlatan bir karakter yok. Dolayısıyla filmi anlayabilmek için size kimse yardımcı olmuyor fakat bu sefer uzay zaman, hafıza sorunları, rüyalar gibi kavramlar olmadığı için diğer Nolan filmleri arasında bu film biraz daha hollywoodumsu kalmış.

Konuyu boş verip izlerseniz klasik bir aksiyon filminden farksız bir film gibi geliyor insana. Bu beyin yakıcılık meselesi konusunda Tenet’i diğer Christopher Nolan filmleri arasında biraz sönük kalmış bulsam da yine izlenmeye değer bir film.

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDB: 7.8/10

The Prestige

the prestige
the prestige

Bu filmde sihirbazların toplumda önemli bir yer teşkil ettiği 19. yüzyıl İngiltere’sinde beraber çalışan iki adet sihibazın bir gösteri sırasında sihirbazlardan birinin karısının bir kaza sonucu ölmesi üzerine sihirbazlar arasında başlayan düşmanlık ve rekabet anlatılıyor.

Böyle klasik denebilecek bir konusu olan filmin beyin yakıcılığı nerede diye soracak olursanız Tesla’da derim. Filmin içinde Tesla makinesi isminde bir makine de bulunuyor. Spoiler vermemek adına detaylara inmiyorum ama keyif alacağınıza emin olduğum bir film The Prestige.

Türkçeye ”Prestij” şeklinde çevrilmiştir.

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDB:8.5/10


Evet beyin yakan filmler listesinde Christopher Nolan filmlerini geride bıraktık ve listenin büyük bölümünü Nolan ile tamamladık. İsterseniz başka yönetmenlerin de çekmiş oldukları filmlerden söz edelim biraz.


Predestination

predestination
predestination

Aslında bu filmi doğru kelimeleri bulup, cümle haline getirip anlatabilmek pek kolay değil. Filmde keman çantası biçiminde bir zaman makinesi var, hermafroditzm (çift cinsiyetlilik hastalığı) var, zamansal ajanlar var, kendi dedeni öldürürsen ne olur paradoksu var, var oğlu var… Bu anahtar kelimeler filmin beyin yakma seviyesini size anlatabilmiştir umarım.

Türkçeye ”Zamanın Ötesinde” olarak çevrilmiştir.

Yönetmenler: Michael Spierig, Peter Spierig

IMDB: 7.5/10

Gone Girl

gone girl
gone girl

Bilirsiniz bazı filmler başlar ve sizi istemsizce bir karakterden yana olma eğilimine iter. İyi karakter ve kötü karakter bellidir.

Bu filmde tam bir karakterden yana oluyorsunuz, kötü karakter net şekilde belli diyorsunuz ama bir sonraki evrede kendinizi diğer karakterin yerine koymuşken bulabiliyorsunuz.

Evlenme arifesinde olanlara veya ileride evlenmeyi düşünenlere tavsiye edilmez ayrıca.

Türkçeye ”Kayıp Kız” olarak çevrilmiştir.

Yönetmen: David Fincher

IMDB: 8.1/10

Split

split
split

Ah Split… Üzümlü kekim…

İzlerken son derece zevk aldığım filmlerden bir tanesi daha. Bu filmde karakterimizin tam 23 tane farklı kişiliği var ve karakterimiz bir grup kızı kaçırıyor. Kızların gözünden karakterin karakterleri arasındaki çatışmalarını izlemek mükemmel bir durum.

Ayrıca James McAvoy sen ne biçim bir oyuncusun öyle? İzlerken defalarca takdir ettim. Adam o kadar çok karakteri o kadar iyi oynayabiliyor ki şaşırmamak imkansız.

Sadece filmin sonu çok saçma bitiyor, ona da takılmamak gerek diye düşünüyorum.

Türkçeye ”Parçalanmış” olarak çevrilmiştir.

Yönetmen: M. Night Shyamalan

IMDB: 7.3/10

Shutter Island

shutter island
shutter island

1954 yılında geçen bu filmde Ashcliffe Adası isminde bir ada vardır ve buraya ABD’deki akıl hastaları kapatılmaktadır. Yalnız sadece akıl hastaları değil siyasal suçlular da buraya gönderilmekte ve üstlerinde çeşitli deneyler yapılmaktadır.

Tam anlamıyla beyninizi yakıp kavuracak, detaylarla dolu mükemmel filmlerden bir tanesidir.

Türkçeye ”Zindan Adası” olarak çevrilmiştir.

Yönetmen: Martin Scorsese

IMDB: 8.2/10

Exam

exam
exam

Dünyaca ünlü fakat ne iş yaptığı bilinmeyen bir şirket sadece bir tane eleman almak istiyor ve bu elemanın kabul edilmesi için diğer adaylarla beraber girdiği bir sınavdan birinci olarak çıkmasının gerektiği şartını koyuyor.

Tüm adaylar dünyadaki en zeki ve donanımlı insanlardan oluşuyor. Hepsi bir odaya doldurulup önlerine birer kağıt kalem veriliyor.

Gözetmen gelip çeşitli açıklamalar yapıyor ve tek soru, tek cevap hakkınız var deyip soruyu söylemeden odadan çıkıyor ve olaylar başlıyor. Tek mekanda geçmesine rağmen müthiş sürükleyici bir film.

Karakterlerle beraber sizin de beyniniz yanacak.

Türkçeye ”Sınav” olarak çevrilmiş.

Yönetmen: Stuart Hazeldine

IMDB: 6.8/10

Enemy

enemy
enemy

Üniversitede akademisyen olan ve oldukça sıradan bir hayata sahip olan karakterimiz bir şekilde kendisine kız arkadaş edinir ve kız arkadaşının tavsiyesi üzerine izlediği bir filmdeki oyuncu ile benzerliklerine kafası takılır ve bu oyuncunun peşinde düşer.

Filmi araştırdığınızda film hakkında filmi izleyen herkesin farklı bir teorisi olduğunu göreceksiniz.

Yönetmen: Denis Villeneuve

IMDB: 6.9/10

Cube

cube
cube

Farkı meslekleri olan, farklı kişilikleri olan, farklı kültürlere sahip bir grup insan nasıl olduğunu bilmeden kendilerini bir küpün içinde bulurlar ve ve küpten çıkmaya çalışırlar. Oradan çıkabilmek için gerek tartışıp gerek iş birliği yapmaya çalışırlar.

Konusu bile ilgi çekici.

Tek mekan filmlerini benim nasıl çok sevdiğimi aranızdan bilenler vardır fakat bu film ekstra klostrofobik bir film. Şiddetle tavsiye edilir.

Türkçeye ”Küp” olarak çevrilmiştir.

Yönetmen: Vincenzo Natali

IMDB: 7.2/10


Evet bugün beyin yakan filmler deyince aklıma bir çırpıda gelen filmleri listeledim. Listeye daha birçok film eklenebilir fakat sıkıcı olmaması adına yazıyı uzatmak istemiyorum. Eğer bu listede olması gerektiğini düşünüp de listede göremediğiniz filmlere denk gelirseniz yorumlardan yazabilirsiniz.

Ayrıca şunları da beğenebilirsiniz;

İyi seyirler.

İçine değil, dışına kapanık.

11 yorumlar On Beyin Yakan Filmler Listesi 12 Müthiş Film

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.