Bu Dünyayı Çocuklar Kurtaracak

Abone Ol 

Gri, beton, soğuk ve plastikten oluşan bu dünyada yürürken bazen aniden rengarenk bir çiçek belirir sokağınızın başında.

Bugün ben de yürürken sokağımın başında bir çiçek açtı. Afişten bir çiçekti bu ve bir anlığına da olsa dünyam güzelleşti. Sizin de yüzünüz gülümsesin diye o afişi buraya bırakıyorum.

Bu dünyayı çocuklar kurtaracak

Sevgili abi ve ablalarım;

Asla doğayı pisletmemeliyiz. Sigarayı bırakmalıyız. Hem doğaya hem kendimize zarar.

Sigara iki şeye zararlıdır: Hem kendimize hem doğaya ama bir tek sigara değil abur cubur da zararlıdır. Aynı etkiyle bu yüzden geri dönüşüm yapmalıyız. Kahramanımız geri dönüşüm.

Nevra

Umarım hep çocuk kalırsın Nevra…

Basit bir afiş gibi duruyor ama beni çok mutlu etmesinin nedeni Nevra’yı bu afişi hazırlarken gözümde canlandırmış olmam. Kendini güzelce ifade edip kağıdı dolduracak kadar yazmış. Okunsun diye büyük yazmış bir de 🙂

Sonra tek tek boya kalemlerini çıkarmış ve resim çizmiş. Sonra sokağa inip duvara güzelce bantlamış. Bu kadar emeği doğa için, insanlar için isteyerek vermiş. Bu yüzden diyorum dünyayı çocuklar kurtaracak diye.

Sadece Nevra’nın değil tüm çocukların kalbi ne kadar da temiz ne kadar da masumca duyguları var…

O da büyüdükçe günden güne insanların nasıl varlıklar olduğunu anlayacak ve git gide hayata ve insanlara karşı olan sevgisini yitirecek. Hatta sadece insanlara değil doğaya da olan sevgisini yitirecek.

Kötümser bir yaklaşım sergilemek istemiyorum ama bu insanoğlunun yaşayabilmesini için sağlaması gereken adaptasyonlardan bir tanesi bu da.

Genel olarak çocukları çok fazla seven birisi değilim ama insanın benliğini tazeleyebilmesi için, çocuksu yanını koruyabilmesi için, biraz gülümseyip yenilenebilmesi için çocuklarla iletişim kurması gerek diye düşünüyorum.


Ne kadar sosyal medyada, ana akım medyada dile getirilip dikkat çekilmese de bizde de Greta gibi çocuklar bol miktarda var.

Gerçi çocukların deyişiyle ‘bombalı dünyada’ çevre bilincini ele alacak, sigaranın zararlarından, sağlıklı beslenmekten bahsedecek ne bir medya kuruluşu ne de bahsedilen konulara odaklanacak bir toplum olduğunu zannetmiyorum.

Tüm doğacak çocuklar adına üzülüyorum. Yanlış yerde ve yanlış zamanda doğdukları için.

İlk başta da kendi çocukluğuma üzülüyorum.

İçine değil, dışına kapanık.

2 yorumlar On Bu Dünyayı Çocuklar Kurtaracak

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.