Canı Sıkılan İnsanlara Öneriler

Abone Ol 

Bu yazımda canı sıkılan insanlara öneriler sunacağım. Eğer evde canım sıkılıyor, boş zamanım var ve yapacak bir şey bulamıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle canınızın sıkılacağı kadar boş vakte sahip iseniz elinizde zaman gibi çok önemli bir hazineye sahipsiniz demektir.

Tanpınar zaman hakkında şöyle demiş:

Ben zamanı gördüm, içimde ve dışımda sessiz çalışıyordu.

İçimizde ve dışımızda sessiz bir şekilde çalışan zaman, her geçen gün bizi sona yaklaştırıyor. Dolayısıyla zamanı, geçirmek için ziyan etmemeli, onu en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.

Oh be. Sizleri de azarladığıma göre devam edebilirim şimdi.

Canı sıkılan insanlara öneriler

 • İlk önce yapılması gereken işleri yapın. Diyelim ki iki hafta sonraya, filan yere vermek için vesikalık fotoğraf çektireceksiniz. İşte size fırsat. Gidip direkt çektirin. Bazı işlerin yapılması için ille de yumurtanın tavuğa dayanması gerekmiyor.
 • Konfor alanınızdan çıkın. Az önce anlattığım maddeyi eyleme geçirebilmeniz için konfor alanınızdan çıkmanız şart. Uzun süre çalışmayan, gerek kafasını gerek bedenini herhangi bir iş veya hobi ile yormayan kişilerde devamlı bir tembellik ve depresyon hali oluşabiliyor. kendimden biliyorum. Böyle konfor alanı falan deyince de kendimi yaşam koçu, kişisel gelişim uzmanı falan gibi hissettim. Gerçi önüne gelen kendisine yapıştırıyor hemen uzman sıfatını. Varsın ben de bir şeylerin uzmanı olayım ne olacak değil mi? Çok görmeyin.
 • Spor yapın, olmadı yürüyün.

Bu kısmı biraz açmak istiyorum. Ben doksanların sonunda doğmuş birisi olarak çocukluğumu sokakta geçirdim. Benden önceki nesil ve benden birkaç sene sonrası nesil de hemen hemen aynı şekilde idi. Fakat günümüz çocuklarını ben hiçbir şekilde sokakta göremiyorum. Varsa yoksa telefon, bilgisayar, tablet.

Gerçi küçükken bizim veya başkalarının top oynadığı alanlar şimdi ya AVM’ye ya da otoparka dönüşmüş vaziyette ama neyse, girmeyelim şimdi oraya.

Teknolojiye tabii ki ayak uydurmaları gerek. Kökten yasaklayalım olsun bitsin demekle olmuyor bu işler ama bir sınır koymak gerek. O yaşlardaki çocukların enerjilerini bir şekilde atmaları gerek. Atamadıkları zaman sonuçlarını görüyorsunuz. Ciddi miktarda obezite tehlikesiyle burun buruna olan çocuk var. Bunun tek sebebi telefon tablet de değil. Gittikçe yaygınlaşan fast food yeme alışkanlığı. O yağlarda pişmiş patatesleri yiyeceğinize direkt zenginleştirilmiş uranyum yiyin daha faydalı olur. Her nesil kendi dönemlerini över, biz böyle değildik der ama ben de bunu yapacağım. Küçükken köyde doğal beslenirdik. Şehirde yaşayanlar da köyden akrabalarının gönderdikleri doğal besinleri yerlerdi. Şimdi ne köy kaldı ne kasaba.

Neyse, konumuza dönelim. Çalışan kesim hemen laf yetiştirebilir işten geliyoruz yorgun argın bir de spor mu yapacağız diye. Hemen ağızlarının payını vereyim, evet spor yapacaksınız yorgun argın. -biraz fazla iddialı oldu ahaha- Çünkü ben de çalışırken spor yapıyordum ve spordan sonra duş alırken tüm yorgunluk öyle bir akıyordu ki üzerimden, salondan çıktığımda kendimi daha bir enerjik hissediyordum. Bildiğiniz gibi antreman yapmak erkeklerde testosteron seviyesini arttırıyor ve sizi iyice benliğinize döndürüyor.

Demek ki neymiş? Spor yapıyormuşuz, yürüyüş yapıyormuşuz, çocuklarımızın hayatını karartmıyormuşuz. -kamu spotu mode off-

canı sıkılan insanlara öneriler

Önerilere devam ediyoruz.

 • Para kazanın. Şimdi size sorsak paranız olmadığı için canınız sıkılıyordur, paranız olsa neler neler yaparsınız. O halde zamanınız varken para kazanın veya para kazanmanın yollarını araştırın.
 • Yeni bir hobi edinin. İşinizi görecek kalitede bir enstrüman alıp ona sarabilirsiniz veya ikinci el bir DSLR fotoğraf makinesi alıp sokağa, doğaya kendinizi salabilirsiniz.
 • Kitap okuyun, Film seyredin. Tavsiyem klasiklerden kitap okumaya başlayıp, Christopher Nolan, Watchovski kardeşler, Stanley Kubrick, Tartovski ve Quentin Tarantino gibi işinin ehli yönetmenlerin filmlerini yalayıp yutabilirsiniz. Boş zamanınız size güzel bir genel kültür katmış olur.
 • Yabancı dil öğrenin. Gerek iş başvurularında gerekse yaşantınızda size büyük artıları olacak bu eylemi harekete geçirebilirsiniz. Hiç olmadı chat sitelerinden yabancı hatunlara veya adamlara sararak dil öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ben hiç öyle bir şey yapmadım, olur mu öyle şey, bu bir arkaşın tavsiyesi tabii ki.
 • Evcil hayvan besleyin. Gidip direkt pet shoptan satın almayın. Hemen hemen her ilde bulunan hayvan barınakları var. Mutlaka ziyaret edin ve oradan kendinize -eğer bakabilecekseniz- bir kedi veya köpek edinin. Ben bir keresinde bir barınağı ziyaret etmiştim ve ilk kafesteki köpeği sevmeye başlayınca tüm kafesteki köpekler bir anda havlamaya başlamıştı. Ben korkunca görevli, kıskandıkları için öyle yaptıklarını söylemişti ve teker teker tüm kafeslere girip hepsini sevmiştim. İnanın ilgiye ve sevhiye o kadar açlar ki, edinmeseniz bile gidip sevin, ziyaret edin.
 • Eşi dostu, uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızı arayın. Beş kişi ile yarım saat sohbet etseniz iki buçuk saat geçirmiş olursunuz. Bir de şu var eğer karşınızdaki sizi rehberden silmişse siz arayınca kimsiniz diyorsa rehberinizi temizlemeniz için bir fırsat olabilir bu.
 • Yemek yapmayı deneyin. Kendinizi şımartıp kaliteli bir şeyler hazırlamaya çalışın. Yemek yapmak istemiyorsanız tatlılara da sarabilirsiniz. Hiç olmadı evde şarap yapın. Nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, doğal üzümden evde şarap yapımı isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Evet benden bu kadardı. Aklıma yeni fikirler geldikçe eklemeye çalışırım. Eğer sizin de aklınızda bir fikir varsa aşağıdan yorumlara yazabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

7 yorumlar On Canı Sıkılan İnsanlara Öneriler

 • Aslında boş vakitlerimizde yapabileceğimiz bir dünya aktivite var. Ama sorun şu ki insanın zaman zaman hiçbir şey yapacak morali, enerjisi, motivasyonu olmaması. Bazen öyle anlar oluyor ki sabah uyandığında doğrulmak için bile hiçbir istek duymuyor kişi. Ne film izlemek ne kitap okumak zevk veriyor insana. Hiç kimseyle muhatap olmak istemiyor, sadece şu ruhsuzluk hali terk etsin istiyor. Kısacası buna çözüm bulmak zor.

  • Böyle bir durumda insanın canının sıkılmasından ziyade, ortama hakim olan durumun depresyon durumu olduğunu düşünüyorum.

   Hayat insanı bazen çok yoruyor. Sadece içimize kapanıp dinlenmek isteyebiliyoruz. Bu son derece olağan bir şey. Önemli olan dinlendikten sonra kalkıp, kendimizi salmamak.

 • Canım epey sıkıldığı dönemlerde olta balıkçılığına merak salmıştım. Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız tavsiye ederim.

 • Güzel bir öneri açıklaması olmuş. İnsanlarımız için kendilerini geliştirmeleri açısından güzel bir paylaşım olmuş tşkler

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.