Dışakapanık 1 Yaşında!

Abone Ol 

Zaman ne çabuk geçiyor… Bu blogu ilk açtığım zamanı dün gibi hatılıyorum. Hatta blogu ilk açtığımda evde şarap yapıyordum ve hazır blogu açmışken bunu da yazayım dedim ve bu blog mecrasına evde şarap yapımı yazısı ile başlamış oldum.

Blog mecrasına başlamış oldum derken yanlış anlaşılmasın daha önceden iki tane daha blog açmıştım ama gerek tecrübesizlikten gerekse de bazı hatalarımdan dolayı o blogları elime yüzüme bulaştırdım ve kapattım. Fakat o tecrübelerim neticesinde bu blogu biraz adam ettim gibi hissediyorum.

Geçen bir yılda neler değişti?

İlk önce kendi açımdan konuşayım sonra blog hakkında bir yılda olanları ele alırım.

Blogu açtığım zaman Elazığ’da üniversite okuyorudum, daha doğrusu bırakmıştım oradaki üniversiteyi. Sonra Yalova’ya taşındım sonra da şu an üniversite okumakta olduğum şehir olan Eskişehir’e taşındım.

Taşınma meselesini bir kenara bırakırsak bu bir yıllık süreçte İstanbul, Muğla, Bolu, Adana… gibi birçok şehirde kısa süreli bulunma fırsatım oldu.

Blogu ilk açtığımda 20 yaşındaydım şimdi ise 21 yaşındayım. Değişen hiçbir şey olmamış gibi dursa da göz açıp kapayıncaya kadar bir yıl daha yaşlanmak pek de hafife alınmaması gereken bir durum takdir edersiniz ki.

birçok yeni insanla tanışıp birçok insanla yollarımı ayırdım. Tanıştığım insanlar konusunda da yollarımızın ayrıldığı insanlar konusunda da hiç pişman değilim. İnsanın hayatında çok samimi olduğu çekirdek kadro hep kalsa da onun dışındaki insanlar hep gelip geçici ve unutulmaya mahkum insanlar.

Siz de birileri açısından unutulmaya mahkumsunuz. Aksi taktirde ömrümüzün sonuna kadar tanıştığımız her insanı hatırlamak yükü ile karşı karşıya kalırdık.

Ezcümle bu bir yıl içsel olarak oldukça yoğun geçmiş olsa da değişen somut bir şey bulup şunu değiştirdim demek zor benim açımdan. Bir yılda olanlara baktığımda tüketilen litrelerce alkol, omzuma kadar uzayan saçlarım haricinde başka bir şey göremiyorum.

Şimdi kaç tane il gezmişsin, oradan oraya taşınmışsın bunlar somut şeyler değil mi diyecekler elbet olacaktır fakat bunlar benim için ekstra durumlar değil, yol bizzat benim hayatımın bir parçası.

Dışakapanık’ta 1 yılda neler oldu?

Yazının bundan sonrası blogla alakalı birtakım verilerden oluşacak. O yüzden meraklılarının dikkatini daha çok çekecektir diye düşünüyorum.

Öncelikle bir yılda bloga bir yılda toplam ne kadar yazı yazdığımdan konuşalım isterseniz.

dışakapanık

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bu bir yılda toplam 42 içerikten oluşan 31.362 kelime yazmışım. Kabaca bir kitabın bir sayfasında 200 kelime var dersek 155 sayfalık bir kitap yazmışım da diyebiliriz.

Pek ilgilenemedim bazı zamanlar blogla ama yine de fena bir rakam değil diyebilirim.

İçerikler böyleydi. Biraz da domain otoritesi (DA) ve sayfa otoritesine (PA) bakalım.

kişisel blog

Tüm değerler takdir edersiniz ki sıfırdı. Bu değerler pek iyi olmasa da sıfırdan bir yılda bu seviyeye çıkmak olumlu bir gelişme.

Hit mevzusuna gelirsek onun istatistiklerini burada paylaşmayı lüzumsuz ve gereksiz buluyorum ama kabaca aylık 1-3k arası kullanıcı siteye giriyor diyebilirim. Hiç yoktan iyi olsa da bu benim için düşük bir rakam ama ben daha çok niteliğe önem verdiğim için yavaş yavaş gelişmekte mahsur görmüyorum.

Atıyorum hit çekmesi muhtemel bir yazı girişi yapıp sonraki 3 yazıyı kafama göre yazıyorum. Sonuçta buradan maddi bir beklentim yok ve neticede burası bir kişisel blog. Portal veya haber sitesi değil. O yüzden sonuçlar bu durumda diyebilirim. Bu konu ile ilgili kişisel blog yazmak isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

Bunların dışında disakapanik.com için Google News onayı da alabildim. Yine oradan da bloga News’ten abone olabilirsiniz.

Para konusunu illa ki soracaklar olacaktır. Gördüğünüz üzere şu an blogda reklamlar kapalı durumda yani para kazanmıyorum. Birkaç reklam teklifi de aldım ama kabul etmedim. İleride belki olabilir fakat reklamlarla okuyucuyu boğmak istemiyorum. Okuyucu ile empati yaptığımda en güzel durumun reklamsız, tertemiz bir site olması gerektiğini görüyorum.

Bu cevap sizi tatmin etmediyse blog yazarak para kazanmak mümkün mü isimli yazıdan devam edebilirsiniz.

Podcast

Bu bir yıl içinde blogla aynı isimli bir de podcast yayını başlattım. Linklere podcast yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

An itibariyle 6 podcast bölümümüz var. Yani oldukça yeni diyebilirim. Podcastler birçok mecrada yayınlanıyor olsa da sadece spotify istatistiklerini burada paylaşmakta mahsur görmüyorum.

podcast

Henüz 23 takipçili minik bir podcastimiz var. Bakalım gelecek yıldaki yazıda kaç olacak.

Hosting

Küçük bir detay ama yine de belirteyim, Dışakapanık’ın sunucuları Amerika’da idi. Onu yerli bir hosting firmasına taşıdım ve artık bu siteye Türkiye’deki sunuculardan bağlanılıyor. Bu da bir miktar site hız artışı sağladı benim için.

Bütçe

Para kazanmadığımı belirtmiştim fakat bu para harcamadığım anlamına gelmiyor. Site açıldıktan sonra bu bir yıl içinde belli başlı giderlerim oldu.

50 dolara sitenin temasını aldım,

200 Tl iki yıllık domain giderine,

300 Tl bir yıllık hosting giderine,

200 Tl iki adet tanıtım yazısına,

100 Tl iç SEO çalışmasına,

200-300 tl diğer ufak tefek şeylere para harcadım.

Hatırladığım kadarıyla 1500 lira civarı para harcamışım bu site için. Hatırlamadıklarım da illa ki vardır. 2000 tl diyelim gitsin buna.

Bu parayı verirken de içim acımadı hiç. Çünkü yazmak ve bu site benim çok sevdiğim bir şey. Bırakalım da gitsin para. Zaten kaç tane hobimiz var ki?

Ayrıca para, harcadığım emekler yanında hiçbir şey. Sitenin başında sabahladığım geceler geliyor aklıma…

Şimdilik durumlar böyleydi. Dışakapanık iki yaşında isimli seneye yazacağım yazıda umarım çok daha iyi yerlerde olurum.

Bu arada bu sitenin tam kurulduğu tarih 7 kasım değil, daha bir iki gün var fakat ben çalıştığım için müsait olacağımı düşünmüyorum ve biraz erkenden yazayım dedim bu yazıyı.

Başka bir yazıda görüşmek üzere diyelim. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlardan sorabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

3 yorumlar On Dışakapanık 1 Yaşında!

 • Ben hiç blog yıl dönümü yazısı yazmadım. 🙂 Çünkü kurduğum blogların tarihiyle ilgilenmedim. Eksiklik hissetmiyorum değil. Şu an ki adresim en az 5-6 yıllık ama birkaç ay oldu buraya geçeli.
  Site Keşfet’teki röportajınıza yaptığım yorumda olduğu gibi: ” Üslubunu ve dilini beğendiğim bir blogger. Okuyucuyu yormuyor, sıkmıyor.”
  Nice yıllara!..

  • Kişiden kişiye göre değişir. Aslında pek mühim bir mesele olmasa da ben bu blog işini uzun soluklu düşündüğüm için her geçen yıl neler yapmışım onu görmek istiyorum. O yüzden her yıl dönümünde yazmak istiyorum bu yazı dizisini.

   Diğer meseleye gelirsek düşüncelerininiz için çok teşekkür ederim Ali hocam.

 • hangi firma ile çalıştınız aceba öğrenme şansım var mıdır

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.