En Çarpıcı 6 Savaş Filmi

Abone Ol 

Bu içerikte size en sevdiğim 6 savaş filminden bahsedeceğim. Savaş filmlerine gelmeden evvel bu filmlerin içinde çeşitli propagandaların olabileceğini size hatıratmak isterim. Çünkü çoğu savaş filminin arkasında devlet bütçesi ve birtakım propagandalar gütme amacı vardır. O yüzden bunun farkında olarak izlemek ve tarihsel olayları filmlere göre yorumlamamak gerekir. O halde başlayalım.

Saving Private Ryan

en iyi savaş filmleri

Türkçe’ye Er Ryan’ı Kurtarmak olarak çevrilen bu filmi en başa yazmamın nedeni izlediğim en gerçekçi savaş filmi olması. Filmin başında yaklaşık 20 dakika süren bir çıkarma sahnesi var. (Normandiye Çıkarması) bu sahne o kadar özenerek hazırlanmış ki, çıkarmada gerçekten kolu bacağı olmayan insanlar kullanılmış, litrelerce yapay kan kullanılmış.

Yönetmen size bu sahnede savaşın acımasızlığını, vahşetini birerbir yansıtmayı başarmış. Film öyle gerçekçi ki çatışma sahnelerinde çıkan tüfek sesleri birebir o yıllardaki tüfeklerden kaydedilmiş. Hatta o savaşa katılan askerlere bu film izletildiğinde birçoğu travma sonrası stres bozukluğu yaşamış.

Son olarak bizdeki Dağ filminden hatırlayacağınız keskin nişancı sahnesi direkt bu filmden özenilmiş. Filmde incilden ayetler okuyarak düşmanlarını vuran bir keskin nişancımız var, bizdeki Dağ filminde ise Atsız’dan şiirler okuyarak düşmanını vuran başka bir keskin nişancı.

1998 yılında çekilmiş bu filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. IMDB puanı ise 8.6

Full Metal Jacket

savaş filmleri

Bu filmin yönetmeni daha önce Lolita filmi hakkında yazdığım ve benim en sevdiğim yönetmenlerden biri olan Stanley Kubrick. Kubrick yapar da güzel olmaz mı?

Gel gelelim filme. Bu film Saving Private Ryan gibi tam bir aksiyon ve hard savaş filmi sayılmaz. Bu filmde daha çok askerliğin, savaşın ve söz konusu ortamın insan psikolojisi üzerine olan etkilerini izliyoruz. Bu süreç çok olağan ileriyor ve olgunlaşıyor.

Film; askere yeni gelen bir grup adamın eğitimi ile başlıyor. Bu eğitimi yapan komutan (Hartman) oldukça sert ve insana emdiği sütü burnundan getirecek özelliklerde bir kişi. Eğitimde askerleri koştururken söylettiği şarkılara ben baya gülmüştüm ama oldukça eril bir havası var. O yüzden bu konularda hassas kişilerin hoşuna gitmeyebilir fakat neticede film de buram buram testosteron kokuyor. Bu konularda hassasiyet beklemek yanlış olur.

1987 yapımı bu filmin IMDB puanı ise 8.3

Fury

en gerçekçi savaş filmleri

Savaş makinelerine, bilhassa tanklara ilginiz varsa filmin afişinden de anlaşılacağı üzere bu film tam size göre. İkinci dünya savaşınının sonlarını konu alan bu savaş filminde usta bir asker ve bir çaylağın savaşla ilişkisini izliyorsunuz. Psikolojik yansımalar gayet iyi aktarılmış.

Bazı kahramanlıklar abartılı gelse de savaşın dramını hissettiğiniz zaman ortada bir denge oluşabiliyor diyebilirim.

Yönetmen koltuğunda David Ayer’in oturduğu 2014 yapımı bu filmin IMDB puanı ise 7.5

Braveheart

savaş filmi

Savaş filmlerinin efsane ismi Mel Gibson, en uzun süre vizyonda kalma rekoru, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi makyaj ve en iyi ses düzenlemesi… Yani toplam beş Oskar ödülü. Film birkaç cümle ile böyle özetlenebilir.

Özgürlük deyince akla ilk gelen filmlerden birisi olan 1995 yapımı Braveheart filmi 8.3 IMDB puanına sahip.

Platoon

gerçekçi savaş filmleri

Oliver Stone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu 1986 yapımı bu film yönetmenin başyapıtı kabul edilir. Dört tane akademi ödülü almıştır.

Film; savaş filmi deyince aklımıza ilk gelen savaş olan Vietnam savaşında geçiyor. Savaş karşıtı olan bu film yine son derece gerçekçi sahneler içermekte. Filmin en güzel yanlarından bir tanesi de soundtrackı. Mutlaka açıp dinlemenizi tavsiye ederim. Filmdeki savaş-dram duygusunu mükemmel bir şekilde pekiştiriyor. IMDB puanı ise 8.1

Enemy At The Gates

ödüllü savaş filmleri

Geldik son filmimize. İkinci dünya savaşında geçen bu filmde afişten de anlaşılacağı üzere karşı saflarda yer alan iki keskin nişancının mücadelesini izliyorsunuz. Söz konusu keskin nişancılardan birisi çok iyi tanıyor olduğunuz Sovyet keskin nişancısı Vasiliy Grigoryeviç Zaytsev’dir. Kullandığı silaha adını vermeyi başaracak kadar insanların aklında yer etmiş bir adamdır. Ayrıca film, Sniper Elite oyununa ilham kaynağı olmuştur.

Son detay olarak da filmde destansı bir sevişme sahnesi bulunmaktadır. 🙂

2001 yapımı bu filmin yönetmen koltuğunda Jean-Jacques Annaud oturuyor. IMDB puanı ise 7.6


Listemiz bu kadardı. Eğer sizin de aklınızda güzel savaş filmleri varsa yorumlarda lütfen belirtin. Herkes faydalansın.

Ayrıca şunları da beğenebilirsiniz;

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.