En Hızlı Şekilde Ekşi Sözlükte Yazar Olma Rehberi

Abone Ol 

Bu başlıkta nasıl en hızlı şekilde ekşi sözlük yazarı olunacağını anlatacağım.

Bugüne kadar toplam üç tane hesabı yazar olmuş birisi olarak ve ekşi sözlük algoritmasını bir nebze çözmüş birisi olarak ufak tüyolarımı sizinle paylaşacağım.

Fakat aceleniz yoksa çayınızı kahvenizi hazırlayıp sözlük yazarlığı ile ilgili gerçeklere değinmiş olduğum sohbet havasındaki Forum veya sözlük yazarı olmak | neden yazıyoruz? isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Olaya en başından başlamak gerektiğini düşünüyorum. O yüzden başlık başlık ilerleyeceğim. Yukarıdaki başlıklar bölümünden dilediğiniz başlığa tıklayarak sadece o kısmı okuyabilirsiniz. Hiç bilgisi olmayanlar için ben en başından detaylıca anlatacağım.

Ekşi sözlük yazar başvurusu

eksisozluk.com/kayit bu linke tıklayarak ilk önce hesabınızı oluşturmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta nick seçimi.

Nickinizi hiçbir şekilde değiştiremiyorsunuz daha sonra. O yüzden iyi düşünüp taşınıp bir nick almakta fayda var. İsminizle nick almanızı hiç tavsiye etmiyorum. Anonim olmak bu tür platformlarda her zaman daha keyiflidir.

Eğer kadınsanız cinsiyetinizi belli eden nickler almanız mesaj kutunuzun yeşile boyanacağı anlamına gelebilir. Ekşi sözlük her ne kadar fularlı entellerin yuvası olarak tanımlansa da fularlı abazan sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazladır.

Ekşi Sözlük’te yazar-çaylak farkı

Ekşi sözlüğe kayıt olur olmaz statünüz çaylak olarak belirlenecektir.

Sözlük yönetiminin yeni kullanıcıları bir süre çaylak olarak tutmaları, kullanıcıların sözlük ortamını tanıyabilmeleri için ve sözlüğün ortamının bozulmaması adına almış oldukları bir önlem olarak görülebilir.

Eğer olaya ticari açıdan bakarsak, herkesi yazar yapsınlar daha çok kazanırlar diye düşünebiliriz fakat bu yanlış bir düşüncedir. Olası bir herkesin yazar yapılması senaryosunda, mevcut yazarların hepsi entry silip hesaplarını kapatacaklardır.

Aslında bu biraz KYK kredi borçlarının silinmesi teklifine itiraz eden borçlarını ödemiş kişilerin hezeyanına denk bir durum 🙂

Ne kadar Ekşi Sözlük’teki kalite sanıldığı kadar yüksek olmasa da çok da düşük olduğunu iddia edemeyiz. Zaten Ekşi Sözlük aşırı miktarda yazara ihtiyaç duymadan da Google’den aşırı miktarda hit alıyor. Dolayısıyla herkesin ve her gelenin hemen yazar yapılmaması ticari bir hamle gibi görünmese de aslında gayet ticari bir düşünce ile yapılmış hamlelerden birisidir.

Neyse, konumuza geri dönersek, çaylaklar entry girişi yapabilir fakat yazdıkları anasayfada görünmez. Sadece çaylaklar kısmına girenler görebilirler.

Onun dışında çaylaklara mesaj alımını kapatan yazarlara mesaj gönderemezler.

Çaylaklar Ekşi Sözlük bünyesinde yaşayan görünmez insancıklardır diyebiliriz. Ayrıca çaylaklık insana biraz kendisini ikinci sınıf insanmış gibi hissettirebilir ama yazar olduğunuz zaman çaylaklara verilmeyen ayrıcalıklar nedeniyle kendisinizi biraz daha özel hissedersiniz. Sanırım bu da insanları sözlüğe bağlayan psikolojik hamlelerden birisidir.

Ekşi Sözlük’te yazar olmak ne kadar sürer?

Ekşi sözlük algoritmasının belirsizliğinden ve sizin çabanızla doğru orantılı olarak bu sürenin değişebileceğinden dolayı net bir süre verilemese de kendi tecrübelerime dayanarak bu sürenin genelde 2 yıl olduğunu söyleyebilirim.

Ekşi Sözlük yazar hesabı nasıl satın alınır?

Ben hiç uzun süreler bekleyemem, bu toplara giremem, param da var diyorsanız r10 gibi sitelerde yazar hesabı satan kişileri azıcık araştırma sonucunda bulabilirsiniz. Yazar hesaplarının piyasası günümüzde 300 lira civarındadır.

nasil eksi sozluk yazari olunur

Ekşi Sözlük yazar maaşı

Tüm sırrı bozduğum için sözlük yazarlarından özür diliyorum ama yazar maaşı diye bir şey yok arkadaşlar maalesef. Bu sözlük camiasında çaylaklar ve sözlük hakkında pek bir şey bilmeyen arkadaşlar için topluca dalga geçmek için uydurulmuş bir kavram.

Bunun bir benzeri de eskiden İnci Sözlük’e trend parası olarak geçiyordu.

Ayrıca sözlükte bahsi geçen Torku şişe bira gibi efsaneler de vardır. Kanmayınız efendim.

Ekşi Sözlük’te yazar olduğunu nasıl anlarsın?

Profilimizde günlük kaçıncı sırada olduğumuzu gösteren bir ibare vardır. O sayaç kaybolduğunda bilin ki yazar oldunuz demektir. Teyit amaçlı sözlüğe kayıt olurken yazdığınız mail adresinin gelen kutusunu da kontrol edebilirsiniz.

Bu arada o sayaçtan söz etmek gerekirse, doğruluğuna itibar etmeyiniz. Benim hesaplarımdan bir tanesi sıralamada 17 bininci iken yazar olmuştu. Yani yazar olmak için illa ki sıralamanızın düşük olmasına gerek yok.

Ekşi Sözlük’te en hızlı şekilde nasıl yazar olunur?

İşin püf noktalarına değineceğim ve tecrübelerimi anlatacağım başlığa gelmiş bulunmaktayız. Liste şeklinde ilerleyelim:

 • Sözlüğe kayıt olduktan sonra sıralamaya dahil olabilmeniz için 10 adet entry girmeniz yeterlidir. Yüzlerce entry giren arkadaşları görüyorum. Girmeyin. 10 tane kafidir.
 • Gireceğiniz bu 10 entry sadece tanım şeklinde olsun.
 • Tanımları internetten kopyala yapıştır yapmayın. Kopya içerik internet sitelerine SEO açısından zarar verdiği için sözlük yönetimi de kopya içerik istememektedir.
 • Herhangi bir konuda araştırma yapıp kendi cümlelerinizle, ne çok uzun ne de çok kısa olacak şekilde, imla kurallarına uyarak entry girişi yapın.
 • Anket, futbol, troll, siyasi vb başlıklara yazmayın.
 • bknz, hede, link vb özellikleri kullanmayın.
 • Hesabınıza bir saniye bile olsa her gün giriş yapın.

Tüm bu saydığım maddeleri uyguladığınızda binlerce kişiden çok farklı bir yerde olacak ve Ekşi Sözlük’te yazar olmanız kolaylaşacaktır.

İçine değil, dışına kapanık.

3 yorumlar On En Hızlı Şekilde Ekşi Sözlükte Yazar Olma Rehberi

 • Mobil uygulamasında giriş yapıp ara sıra girip entry okuyarak ve yorum atarak süreci hızlandırmak mümkün. Bu şekilde 3 ayda onay almıştım. Sitede geçirdiğiniz süreye dikkat ediliyor.

 • Burada yazılanların hiçbir işe yaramadığını bizzat deneyimleyen biri olarak şunu söyleyebilirim: sözlüğe yazar olarak alınma tamamen şans.

  • Aynen dostum. Burada yazdıklarım tabi ki de bir işe yaramıyor, ben boş konuşuyorum. İşin aslı şu: sözlüğe kayıt olur olmaz elinize yassı bir taş veriyorlar ve bu taşın herhangi bir yüzüne tükürüp havaya fırlatmanızı istiyorlar. Taş yere düşünce eğer tükürdüğünüz kısım yukarıya bakıyorsa tebrikler! yazar olmaya hak kazanıyorsunuz. Diğer türlü ise çaylak olmaya devam ediyorsunuz. Bu ritüel her yıl tekrarlanıyor.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.