En İyi 6 Yerli Yönetmen

Abone Ol 

En iyi 6 yerli yönetmen diye bir başlık attım fakat bu en iyi yerli yönetmenler sıralamasını şahsi görüşlerime göre oluşturdum. Yani gelip de falan yerde şu yönetmen en iyi yerli yönetmen seçilmiş neden yazmadın demeyin. Aslında başlığın özü bana göre en iyi yerli 6 yönetmen şeklinde dersem kendimi daha rahat anlatmış olurum.

O halde başlayalım.

En iyi yerli yönetmenler

Nuri Bilge Ceylan

nuri-bilge-ceylan

En iyi yerli yönetmenlerin adı geçtiğinde bazı arkadaşların sırf hava atmak, marjinal görünmek için Nuri Bilge Ceylan’ın ismini vermediğini, hatta Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini balon bulduğunu söyleyen aptal bir kitle var.

Bu davranış; ‘ Savaş Ve Barış kitabı bence dünya klasikleri arasında olmayı hak etmiyor’ demekle aynı derecede aptalca.

O nedenle bu yazının ilk başına Nuri Bilge Ceylan’ı göğsümü gere gere koyuyorum. Tüm filmlerini gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Hayatında hiç bu adamın filmlerini izlememiş olmasına rağmen Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri çok sıkıcı yea diye ağzını yaya yaya konuşan bir kitle var ve bu kitle beni sinir ediyor.

Nuri Bilge Ceylan filmleri sıkıcı değil sinematografiktir.

Hele de benim gibi çocukluğu taşrada geçmiş kişiler için filmdeki konuların gerçek yaşamla benzerliği de cabası.

YouTube’de bir ödül töreninde yabancıların dakikalarca Nuri Bilge Ceylan’ı ayakta alkışladıklarını görmüştüm. Ülkede böyle on tane daha yönetmen olsa yurt dışındaki imajımızın tamamen olumlu yönde değişeceğinden eminim.

Ayrıca Nuri Bilge Ceylan’dan bahsettiğim Türk sineması seyircisini aptal yerine mi koyuyor? isimli yazımı da okuyabilirsiniz.

Çok övdüm gibi gelebilir ama emin olun az bile övdüm.

Bir sonraki yönetmenimize geçiyoruz.

Zeki Demirkubuz

zeki-demirkubuz

Nuri Bilge Ceylan’dan sonra en sevdiğim ikinci yönetmen; Zeki Demirkubuz. Direkt bilinir, klasik kişilerden başladığımı düşünenler olacaktır fakat marjinal görünmek için çaba sarf edemem.

Herkes seviyor diye ben sevmemezlik yapamam sevdiğim yönetmenleri. Gidecekse de varsın kurban gitsin popülizme.

Zeki Demirkubuz sinemanın Dostoyevski’sidir kanımca. Hem ondan etkilenmiş olması, hem Yeraltı filmini çekmiş olması, hem işlediği konular, filmlerde bu konuları bize yansıtma biçimleri… bende direkt bir Dostoyevski havası uyandırıyor ve ben Dostoyevski’yi çok severim.

Bu bir film önerisi yazısı değil ama Masumiyet, Kader, Yazgı gibi filmleri izlemediyseniz direkt izleyin derim Zeki Demirkubuz ile tanışmak için.

Serdar Akar

serdar-akar

Yerli tek mekan filmimiz yok yok diye söyleniyoruz ya işte bu adam Gemide ve Barda isimli mükemmel iki tane yerli tek mekan filmi çekmiş birisi.

Ayrıca Cennet Mahallesi’nden tutun da Kurtlar Vadisi’ne, Behzat Ç’sine kadar Türk sinema ve dizi sektörünün içinde yer almış önemli bir isim.

Biz genelde ortaya çıkan ürünle ilgilenip işin mutfağını es geçtiğimiz için bazı değerli insanlara gerektiği kadar değer vermiyoruz. Serdar Akar’ın daha fazla değeri hak ettiğini düşünüyorum.

Umarım yeni bir yerli tek mekan filmi daha gelir.

Onur Ünlü

onur-unlu

Onur Ünlü; şair mahlası ile Ah Muhsin Ünlü… Tanıdık geldi mi şimdi?

Adamı en iyi yönetmenler yazısı altında ele alıyoruz ama sadece yönetmen yanı yok ki. Onur ünlü aynı zamanda şair, oyuncu, senarist ve yetmedi Leyla The Band grubunda davulcu.

Modern Da Vinci gibi.

Leyla The Band demişken bilmeyenler için söyleyeyim Onur Ünlü aynı zamanda Leyla İle Mecnun dizisinin de yönetmeni.

Velhasıl bu listede olmayı hakkıyla kazanan bir isim.

Yavuz Turgul

yavuz-turgul

Yavuz Turgul’u fotoğraftan ve isimden tanımadıysanız tanımanızı sağlayacak bir yöntem biliyorum. Sıkı tutunun.

Bizim meşhur Çiçek Abbas filmini bilir misiniz? peki ya Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni?

Hadi hiç birini bilemediniz diyelim. Baş rolünü Şener Şen’in oynadığı Eşkiya?

Hah işte o yönetmen bu yönetmen. Başka bir şey eklemeye lüzum görmüyorum.

Ertem Eğilmez

ertem-egilmez

Aslında bu adamı o kadar iyi tanıyoruz ki…

  • Arzu Film?
  • Hababam Sınıfı Serisi
  • Banker Bilo
  • Şaban Oğlu Şaban
  • Süt Kardeşler
  • ve daha 40 tane film…

Ertem Eğilmez demek direkt Yeşilçamın kendisi demek. Huzurla uyusun.


Bana göre yönetmen önermek yazar önermekle eşdeğer bir kavram. Tek isimle onlarca eser tavsiye etmiş kadar oluyor insan.


Listemizin sonuna geldik. Size en iyi 6 yerli yönetmenden bahsettim. Tabi bu liste benim sıralamama göre en iyi 6 kişi. Yoksa birçok değerli yönetmenimiz var (Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Zeki Ökten, Derviş Zaim…) Hepsini tek tek ele alsam bu yazı bitmezdi. Sizin de sevdiğiniz bir yönetmen varsa yorumlardan önerebilirsiniz.

Not: Görseller telif yememek adına pikselleştirilmiştir.

İçine değil, dışına kapanık.

3 yorumlar On En İyi 6 Yerli Yönetmen

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.