En Kaliteli 9 Animasyon Filmi

Abone Ol 

Bu içerikte size en iyi animasyon filmlerini listeleyeceğim. Bu kaliteli yapımları seyrederken zevk alacağınıza eminim.

Bu arada aramızda animasyon filmlerini çizgi film, çocuk filmi diye nitelendirip izlemek istemeyenlerin olduğunu biliyorum fakat bazı animasyon filmlerinin bütçeleri normal filmlerden bile daha fazla olabiliyor, normal bir filmden daha fazla emek harcanabiliyor.

O nedenle bu seviyeye indirgemeyip, önyargısız bir şekilde birkaç animasyon filmi seyretmek gerek. Ondan sonra bu türden düşüncelerinizin silineceğine emin olabilirsiniz. Neyse, çok uzatmadan başlayalım.

Ratatouille

ratatouille

Ratatouille yani Ratatuy, bir yemek adı. Google’a ratatuy yazdığınız zaman hemen tarifler çıkıyor zaten bu filmden önce. Yani bu film hem isminden hem de afişinden anlaşılacağı üzere yemek/aşçılık konulu bir animasyon filmi.

Remy isminde bir faremiz var. Bu farenin en büyük hayali iyi bir şef olabilmek. Bu yolda başından geçen olaylar oldukça sürükleyici ve akıcı. Bir solukta bitiyor film.

Aslında baktığınız zaman mutfak ve fare kelimesini yan yana kullanmak oldukça tiksindirici geliyor insana ama Pixar bize bu iki kelimenin birleşiminin sevimlilik duygusunu çağrıştırmasını sağlayacak kadar kendinden emin bir firma. O nedenle Ratatouille’yi en iyi animasyon filmleri listeme eklemekten çekinmedim.

Filmin gösterime girdiği yılda En İyi Animasyon Film’ Oscar’ını da aldığı bilgisini de vereyim.

Wall-E

wall-e

Wall-E filmi uzak gelecekte, insanoğlunun dünyayı yaşanılmaz bir hale getirip başka gezegene taşındıktan sonraki bir zamanda geçiyor. Wall-E aynı zamanda filmdeki robotun ismi (afişte gördüğünüz robot)

Bu robotun görevi dünyayı temizlemek. Tamamen tek başına işini yapıyor. Derken Wall-E dünyaya gönderilen ve dünyada canlı yaşam belirtileri arayan bir robot olan Eve ile tanışıyor. Ardından film çok akıcı bir hale geliyor. Bilim kurgu tarzında olan bu animasyon filminde birden fazla alt mesaj var. İzlemesi çok çok keyifli. Mutlaka tavsiye ederim. Özellikle Wall-E’nin EVE deyişine bayılacaksınız.

Inside Out

inside out

Yine animasyon filmlerinin bir numaralı ismi olan Pixar’ın bir yapımı ile devam ediyoruz; Ters Yüz.

Film kısacası, Riley isimli bir çocuğun babasının işi nedeniyle taşınmalarıyla beraber başına gelen gelenleri anlatıyor.

Riley’i yöneten ve beyninin içinde yaşayan Öfke (Lewis Black), Üzüntü (Phyllis Smith), Korku (Bill Hader), Neşe (Amy Poehler), Nefret (Mindy Kaling) şeklindeki beşlinin Riley ile olan ilişkilerini, yönlendirmelerini görerek aslında bir bakıma insan beyninin nasıl işlediğine, mantıktan ziyade duyguların insanların tercihlerini nasıl değiştirebildiğine şahit oluyoruz.

Cars

Cars

Cars; namıdiğer Arabalar, 2006 yılında gösterime girmiş olmasından dolayı aslında bu yazıyı okuyan belki de birçok kişinin bu filmin oyuncaklarıyla büyüdüğü bir animasyon filmi. Mesela ben 2006 yılında ilkokul 1. sınıftaydım ve Şimşek McQueen’in oyuncaklarının o zamanlar oldukça çok satıldığını hatırlıyorum.

Neyse filmimize geçelim. McQueen bir kaza sonucunda Radiator Springs ismindeki küçük kasabanın yollarına zarar verir. Üstelik kendisi de hasar aldığı için tamir olması gerekmektedir. Bundan ötürü kasabada bir süre yaşaması gerekir. Bu kasabada kendine yeni dostluklar edinir. Bu keyifli filmin devam filmlerini de izleyebilirsiniz.

Up

up

Yine bir animasyon harikası ile karşı karşıyayız. Türkçe çevirisi: Yukarı Bak.

Filmde Ellie ve Carl olmak üzere iki karakterimiz var. Ellie son derece maceracı, çocuksu, sevecen bir çocuktur. Carl ise dingin, biraz içine kapanık bir çocuktur.

Bu iki çocuk zamanla büyürler, evlenirler. Ellie’nin hayali dünyayı gezmektir fakat yaşlılık kapıyı çalmıştır ve Ellie bu dünyadan maalesef ayrılır. Onun bu hayalini gerçekleştirmek isteyen Carl ise bir yolculuğa çıkar. Son derece dokunaklı bu film YouTube üzerinde birçok şarkıya amatör kişiler taradından klip yapılmıştır. Denk gelebilirsiniz. İzleyince Pixar’a hayran olmamak elde değil. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Toy Story

toy story

Türkçe’ye Oyuncak Hikayesi olarak çevrilen bu film 1995 yılı yapımı olmasıyla beraber bu listedeki en eski film diyebilirim.

Konusuna gelirsek, Andy isimli bir çocuğun oyuncak koleksiyonu vardır ve oyuncaklarını çok sevmektedir. Fakat oyuncakları Andy’nin yokluğunda canlanmaktadır. Bir gün Andy, Buzz-lightyear adında bir oyuncak hediyesi alır ve bu oyuncak diğer oyuncaklar üzerinde birtakım ego çatışmaları başlatır.

Animasyon filmlerinin kült yapımlarından sayılabilecek -yine- Pixar yapımı bu filmin devam filmlerini de izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Shrek

shrek

2001 yapımı olan ve animasyon filmlerinin içinde yine bir kült olan bu yapımı duymamış olma ihtimaliniz neredeyse yok. Çünkü Shrek’in bu zamana kadar çeşitli oyunları, oyuncakları vesaire yapıldı ve çok sevilen bir karakter haline geldi.

Akılda kalıcı çirkin görüntüsüyle birlikte Shrek, yalnızlıktan sıkılmıştır ve hayatını beraber geçireceği kendisi gibi çirkin birini aramaktadır. Fakat Fiona isminde oldukça güzel bir prenses ile arasında duygusal bir ilişki peydah olur. Bu ikilinin yan yana gelmesiyle beraber oldukça garip durumlar yaşanır.

Sadece genel kültür açısından bile izlemekte fayda var.

How To Train Your Dragon

ejderhani nasil egitirsin 1

Türkçe’ye Ejderhanı Nasıl Eğitirsin olarak çevrilen bu film de yine en iyi animasyon filmleri listemde kendine yer bulmayı hak eden bir yapım.

Bu filmde Berk Adası isminde bir ada vardır ve ejderhalar bu adayı kendilerine mesken seçmişlerdir. Ejderhalar yerlilerin hayvanlarını kaçırıp mallarını yağmaladıkları için burada yetişkinlik çağına erişen her erkek, ejderha öldürmekle mükelleftir. Fakat Hıçkıdık ismindeki karakterimiz yaraladığı bir ejderhayı öldürmez ve onu serbest bırakır. Ardından aralarında gelişen dostluk ilişkisi filmde hızlı bir tempoyla başlar.

Müziklerinden tutun da senaryosuna kadar oldukça kaliteli bir animasyon filmidir Ejderhanı Nasıl Eğitirsin. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Megamind

megamind

Türkçe’ye Megazeka olarak çevrilmiş olan bu filmde Megazeka, dünyanın en zeki kötü kalpli süper kahramanıdır. Yıllardır Metro City’i yönetimi altına almaya çalışmaktadır fakat tüm girişimleri Metro Man ismindeki süper kahraman tarafından engellenir.

Fakat bir gün Metro Man ölür ve Megazeka karşısında artık kimse kalmadığı için bir boşluğa düşer ve bu şekildeki bir hayat kendisine anlamsız gelir. O da kendisine karşı koyacak bir süper kahraman yaratmaya koyulur.

Yarattığı bu Titan ismindeki kahraman tıpkı kendisi gibi kötü olmaya başlar hatta dünyayı yok etmeye planlarına koyulur. Burası Megazeka için bir yol ayrımıdır. Kendi yarattığı kahramana karşı başarılı olabilecek midir?

İçinde son derece kaliteli espiriler barındıran bu filmi de yine en iyi animasyon filmleri listeme büyük bir zevkle ekledim.


İçeriğimiz buraya kadardı. Eğer listede olmayıp da bana göre en iyi animasyon filmi şudur dediğiniz bir film varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


Ayrıca şunları da sevebilirsiniz:

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.