Eskişehir Şelale Mesire Yeri Hakkında Tüm Detaylar

Abone Ol 

Bu içerikte size Eskişehir Şelale Mesire Yeri hakkındaki bilgileri ve aktaracağım. Ayrıca burası Kirazlı Şelalesi, Beşik Deresi gibi isimlerle de bilinen bir yer.

Şelale Mesire Yeri Giriş Ücretleri

Mesire yerine ulaşır ulaşmaz hemen hemen tüm benzer mekanlar gibi sizi bekleyen bir ödeme klübesiyle karşılaşıyorsunuz. Klübe ve giriş ücretleri şöyle:

  • Kişi: 10 TL
  • Motosiklet: 11 TL
  • Otomobil: 18 TL
  • Küçük minibüs: 30 TL
  • Büyük Minibüs: 54 TL
  • Otobüs: 84 TL
beşikdere şelale mesire yeri giriş ücretleri

Sanırım tüm bunların dışında da her şahıs için artı bir Tl ücret alınıyor. Ben motosikletimle tek kişi gittim ve toplam 11 TL ödedim.

kirazlı şelalesi giriş ücreti

Ayrıca bilette motosiklet kelimesinin ‘motorsiklet’ şeklinde yazılmış olması da göz kanatıyor.

Eskişehir Şelale Mesire Yerine Nasıl Gidilir?

Eskişehir’i bilenler için kısaca anlatayım: Atatürk Bulvarı üzerinden giderken Osmangazi Üniversitesi’ne doğru dönüyorsunuz. -Shell petrolün olduğu kavşak- Ardından üniversitenin önünden dümdüz devam edip kaplanlı caddesinin başladığı kavşaktan sağa doğru dönüyorsunuz. Zaten ormanlık sağa döner dönmez başlıyor ve bahsettiğim noktada tabelayı görüyorsunuz.

Eskişehir’i bilmeyenler için de konum bilgisi bırakayım:

Mesire yerinin şehir merkezine olan uzaklığı ise 30 km.

Şelale Mesire Yerinde Yapılabilecek Aktiviteler

Mesire yeri deyince aklımızda canlanan ilk şey ateş yakmak, mangal yakmak oluyor. Gel gelelim burada ateş yakmanın yasak olup olmadığına.

Ortada oldukça ironik bir durum var. Fotoğraflarla size anlatayım:

şelale mesire yerinde ateş yakmak

Gördüğünüz üzere buradaki tabela Şelale Mesire Yerinde ateş yakmanın yasak olduğunu net bir şekilde belirtiyor. Bir diğer tabelaya geçelim.

kirazlı şelalesi mangal yapmak

Madem ateş yakmak yasak o halde ateşi söndürünüz uyarı tabelası neden koyulmuş. Ateşle ilgili koyulmuş bir tabela daha ekliyorum buraya.

eskişehir beşikdere deresi

Bu tabelada da ateşi söndürmeden ayrılmayınız yazıyor. Velhasıl kafa karıştırıcı bir sürü tabela olsa da Eskişehir şelale mesire yerinde ateş yakmak serbest.

Oturmak için bolca kamelya ve alan mevcut. Alışveriş yapabileceğiniz küçük bir büfe tarzı yer var fakat dikkatli bakmadım. Pek bir şey sattığını da zannetmiyorum. Ondan dolayı alışverişinizi yapıp giderseniz daha iyi olur sizin açınızdan.

Bahsettiğim gibi bolca doğa, kamelya ve çocuklar için vasat park oyuncakları haricinde bir şeyin mevcut olmadığı bir mesire alanı.

Şelale için büyük beklentiye girmemek gerek. Birazdan çektiğim fotoğrafları paylaşacağım zaten.

Tuvalet imkanı mevcut fakat tuvaletler ciddi anlamda berbat bir haldeydi. Fotoğraflarını çekip midenizi bulandırmak istemedim.

Aydınlatma ile ilgili bir alet ortalıkta göremedim. Ne lamba ne de benzer bir şey var. Gece ve akşam karanlığında ortada herhangi bir şehir ışığının da olmamasından dolayı mesire yerinin zifiri karanlık olacağını düşünüyorum bu nedenle.

Kamp bildiğim kadarıyla yapılabiliyor ama gün içinde piknikçilerden dolayı her yer dumanaltı olacaktır ve aydınlatma da olmadığı için ona göre ekipmanınızı ve ruh halinizi hazırlayıp gidin derim.

Bu arada internetteki yorumlarda kamp yapabildiğini söyleyenler de var görevliler tarafından kamp yapmanın yasak olduğu söylendiği için kamp yapamayanlar da var. Ben şahsen kenilerine sormadım ama kamp yapmadan önce bir sorun derim. Belli ki yönetimde sorunlar var.

Bu arada bu bölge Kalabak Köyü’ne ait bir yer. Eskişehir’in meşhur Kalabak suyunun kaynağı burası yani. O yüzden yanınıza bol bol damacana alıp içerideki çeşmeden suyuzu doldurabilirsiniz.

Benim tavsiyemi sorar iseniz günü birlik uğrayın, ormanda güzelce yürüyüş yapın, biraz kafa dinleyin ve çok oyalanmadan geri dönün. Ne kamp için ne de piknik için ben pek elverişli bulmadım. Yaz aylarında ise şelale kuruyabiliyormuş.

Doğasını ise size bırakıyorum. Aşağıdaki fotoğraflardan pay biçebilirsiniz.

Bu arada arabanızı park yerine bıraktıktan sonra şelaleye kadar biraz yürümeniz gerekiyor. Mesire alanında araç ile dolaşmak yasak.

eskişehir şelale mesire yeri
Eskişehir beşikdere şelalesi
eskişehirde gezilecek yerler
eskişehir kamp alanları

Son olarak Eskişehir’e gelmişken Eskişehir’de bulunan bir başka tabiat alanı olan Musaözü Tabiat Parkı’na da gitmeyi düşünebilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

7 yorumlar On Eskişehir Şelale Mesire Yeri Hakkında Tüm Detaylar

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.