Evde Papağan Beslemek (Sultan Papağanı, Cennet Papağanı…)

Abone Ol 

Evde sultan papağanı, cennet papağanı ve muhabbet kuşu beslemek üzerine konuşalım biraz.

Bundan üç sene önce evde bu saydığım tüm türleri bir arada besliyorduk. Öğrenci evimizi papağan cennetine çevirmiştik. 5 muhabbet kuşu (4 tanesi ev arkadaşımındı) 3 sultan papağanı (1 tanesi ev arkadaşımındı) ve 1 tane de cennet papağanımız vardı.

O zamanlar bu blog olmadığı için üç yıl önce değil de şimdi yazabiliyorum. Flaş bellekteki fotoğraflara bakarken papağanların fotoğraflarına denk geldim hazır fotoğraflara denk gelmişken fotoğrafları buraya yükleyip kuşları size anlatmak istedim. üç yıl önceki fotoğraflar olduğu için saçlarım da kısa 🙂

Evde sultan papağanı beslemek

çift sultan papağanı
çift sultan papağanı

Evet bunlar benim tatlı şirin sultan papağanı çiftimdi. sol taraftaki dişi sağ taraftaki şişman olan da erkek olan.

İlk önce dişiyi almıştım fakat tüm gün evde bulunup ilgilenemediğim için papağanın psikolojisi bozulmasın diye yanına eş de aldım. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere birbirlerine çok alıştılar. Sürekli yan yanalardı ve benim pabucum da böylelikle dama atılmış oldu.

Önceden benimle daha çok vakit geçiren dişi sultan papağanıma eş alınca artık yüzüme bile bakmaz oldu. Ben de bıraktım kendi hallerine.

Sultan papağanı konuşur mu?

Net olarak söylemek gerekirse dişi sultan papağanları konuş(a)maz. Melodik ıslık bile çal(a)mazlar. Ben de bu bilgiyi bilmediğim için almış olduğum dişi papağanımı sürekli konuşturmak için uğraşıyordum ama tüm çabalarım boşa gitti.

Bu tabi ki dişi sultan papağanı almamalıyız anlamına gelmiyor. Papağanlar mp3 çalar değildir sonuçta. Konuşmasından ziyade beraber oyun oynamak, onu sevmek benim için daha zevkliydi.

Erkek sultan papağanları konuşabilir fakat diğer büyük türlerde olduğu gibi aşırı kelime hazineleri yoktur ve daha ıslığımsı bir şekilde konuşurlar. Melodik ötmeye daha yatkındırlar.

Sultan papağanı beslemek zor mudur?

Uzun bir süre birden fazla sultan papağanı beslemiş birisi olarak net bir şekilde zor olduğunu söyleyebilirim. Papağanlar zeki hayvanlar oldukları için bütün cinsler için bu dediğim geçerlidir. (Muhabbet kuşları hariç.)

Neden zor olduğuna değinirsek, sultan papağanları çok erken uyanırlar ve sabahın erken saatlerinde yüksek sesle öterler. Özellikle dişi sultan papağanlarının ötüşü çok tiz bir çığlık şeklindedir ve bu sizin bir anda yataktan fırlamanız için geçerli bir sebeptir.

Evinizde ses yalıtımı yoksa komşularınız da bu durumdan rahatsız olabilirler. Sultan papağanları bol miktarda toz/tüy de dökerler. Alerjiniz varsa bu unsuru da değerlendirmek gerek.

İşin en can alıcı noktalarından bir tanesi de sultan papağanlarının kemirgen kuşlar olmalarıdır. Kuşu sürekli kafeste tutmak onun özgürlüğüne ket vurmaktır. Dolayısıyla evin içinde kafesin kapısını açık bırakmanız onlar için mutlu edici bir davranıştır.

Sultan papağanları ne bulurlarsa kemirirler. Omzunuza alışırlarsa tişörtlerinizi, kondukları perdeleri, kapıları ve daha birçok şeyi…

sultan papağanı
kapı kemiren bir sultan papağanı.

Kemirmeyi çok sevdiklerini söylemiştim hemen bir örnek vereyim.

sultan papağanı
Sultan papağanı

Burada da gördüğünüz gibi parmağımı kemiriyor. Oyun amaçlı yaptığı için acıtmıyor ama olur da acıtmak isterse sultan papağanları çok güçlü ısırıklar atabilir ve elinizi kanatabilir.

sultan papağanı
sultan papağanı

Sultan papağanları ile ilgili hemen hemen tüm fotoğraflarda bir kemirme meselesi söz konusu gördüğünüz gibi. Kemirilmemiş tişörtüm kalmamıştı ve o kadar güzel kemiriyorlardı ki kıyamıyordum engel olmaya.

Bu arada sultan papağanı beslemenin zor olduğunu söyledim diye kızanlar veya inkar edenler olabilir. Neden papağan beslemenin iyi yanlarına değinmediğimi sorgulayanlar olabilir.

Papağan beslemenin ne kadar güzel olduğu, bu kuşların ne denli oyuncu ve eğlenceli olduğunu herkes söyler ve bilir. Ben işin biraz daha sorumluluk tarafına odaklanıyorum ve eğer bu sorumluluğu alamayacaksanız bunu baştan görüp bu işten vazgeçmenizi sağlıyorum. Çünkü evcil hayvanlar oyuncak değildirler.

Sultan papağanları ne yer?

Bazen denk geliyorum bazıları aldıkları sultan papağanlarına sadece klasik kuş yeminden başka bir şey vermiyorlar. Bazıları da sadece çekirdek veya sadece dal darı ile besliyorlar.

Şimdi ben size balık vermek yerine balık tutmayı öğretecek nitelikte bir fikir aşılayayım;

Papağanların yedikleri gıdaları ezberlemek yerine onların doğalarını daha iyi anlamaya çalışırsak daha başarılı oluruz. Doğada bu hayvanlar çok zengin besinlerin olduğu alanlarda yaşıyorlar ve sadece bir iki besine mahkum kalmadan yüzlerce çeşit besinle besleniyorlar. Dolayısıyla siz de papağanınıza hem kaliteli yemler yedirip hem de meyve sebze ve çeşitli protein kaynakları ile karışık ve güzel bir beslenme düzeni sunmalısınız.

Gel gelelim evde cennet papağanı besleme mevzusuna.

Evde cennet papağanı beslemek

Bu da benim yaramaz cennet papağanım.

cennet papağanı
cennet papağanı

Benim tüm papağanlarımın ve muhabbet kuşlarımın içinde en sevdiğim kuşum cennet papağanımdı. Cennet papağanları o küçücük cüsselerinin altında kocaman sürprizler saklayan kuşlar.

Sultan papağanlarına oranla çok daha fazla oyuncu, yerinde durmayan ve çok daha fazla öten kuşlardır cennet papağanları.

Boyları muhabbet kuşlarından birazcık daha büyüktür ama çıkardıkları ses neredeyse sultan papağanlarının çıkardıkları sesten daha kuvvetlidir. Yerinde duramazlar.

Ama insana çok kolay alışan kuşlar değillerdir. Çok küçükken almanız gerekir. Yetişkin bir cennet papağanını kendinize alıştırmanız neredeyse imkansızdır. Fazla yabanidirler. Fakat alıştıkları zaman değmeyin keyfinize.

Şimdi size buraya bir fotoğraf bırakacağım, iddia ediyorum bakmaya doyamayacaksınız.

cennet papağanı
cennet papağanı

Burada hoplayıp zıplayıp, yorulduktan sonra kendisini biraz sevdirip avucumun içinde güvenle uyuyan bir cennet papağanı görüyorsunuz. Avucumun içinde atan minicik bir kalp…

Cennet papağanı beslemek zor mu?

Sultan papağanı beslemek zor mu başlığında anlattığım tüm şeyler cennet papağanları için de geçerli. Ekstra olarak cennet papağanları daha gürültücü, daha yerinde durmaz ve daha yabaniler.

Sultan papğanları gibi sakin kuşlar değiller ve kendinize alıştıramazsanız evin içinde beslemekten pek keyif alamayacağınız kuşlar. O yüzden mutlaka ama mutlaka yavru bir cennet papağanı alın.

Papağanlar banyo yapar mı?

Tıpkı insanlar gibi papağanlar da banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar. Fakat onları tutup zorla suya sokmanız kötü bir şeydir. Sizi ısırabilirler veya size karşı olan güvenlerini kaybedebilirler.

O nedenle bir kaba su doldurup onların kendi isteğiyle suya girmelerine müsaade etmek en doğru yöntemdir.

Ayrıca üşütmemeleri için havanın durumunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Benim papağanlarım banyo yapmaya bayılıyorlardı. Hemen size yine tatlı mı tatlı yeni banyo yapmış bir cennet papağanı fotoğrafı bırakayacağım buraya.

cennet papağanı
papağanlar banyo yapar mı

Sultan papağanı ve cennet papağanı aynı kafeste yaşar mı

Sultan papağanları ve cennet papağanları aynı kafeste yaşayamazlar. Çünkü tartışıp birbirlerini yarayabilirler ve daima kavga etmeye meyillidirler.

Bu hemen hemen tüm türler için geçerlidir. Farklı türden kuşları aynı kafeslere kesinlikle koymayın.

Peki sultan papağanları ve cennet papağanları aynı yerde yaşar mı?

Cennet papağanlarının yaramaz kuşlar olduklarını söylemiştim. Cennet papağanları da kendi doğalarında diğer kuşların besinlerini çalarak beslenmekten çok hoşlanırlar. Ev ortamında da aynısı olacak ve papağanlarınız birbirlerini rahatsız edeceklerdir. Fakat büyük sorun olmadığı için farklı kafeslerde olmak kaydıyla beslenebilir.

Benim kuşlarımın hepsinin kafesleri açıktı ve cennet papağanımın en büyük hobisi sultan papağanlarının yemliklerinden yem yemekti. Dedim ya yaramaz kuşlar.

sultan papağanı
Sultan papağanlarının kafesine dadanan bir cennet papağanı.

Evde muhabbet kuşu beslemek

Eğer daha önce hiç papağan beslemediyseniz ilk etapta muhabbet kuşu beslemenizi öneririm. Çünkü muhabbet kuşları insana çok kısa zamanda alışan sessiz, zeki ve sevecen kuşlardır. Pek fazla etrafa zarar vermezler.

lutino muhabbet kuşu
muhabbet kuşları

Bunlar bizim lutino muhabbet kuşlarımız. Ne kadar tatlılar değil mi?

Bu arada burada çift olmasına bakmayın eğer gerçekten zamanınız varsa ve ilgilenebilecekseniz çift olarak değil bir tane olarak alın. Çift olarak muhabbet kuşu aldığınızda birbirleri ile ilgilenecek ve kendinize alıştırmanız daha zor olacaktır.

Dişi muhabbet kuşları de genelde pek konuşamazlar. Muhabbet kuşları da papağanlar familyasından oldukları için genel papağan özelliklerini taşımaktadırlar.

Ayrıca muhabbet kuşlarınızı küçücük kafeslere sırf daha ucuz diye hapsetmeyin. Güzel bir kafes almanızda fayda var.

muhabbet kuşları
lutino muhabbet kuşları

Burada da yine uyuyan muhabbet kuşlarını görüyorsunuz. 🙂

Muhabbet kuşları da beslemesi son derece keyifli kuşlardır ve daha önce bir papağan tecrübeniz yoksa atacağınız ilk adımlardan bir tanesidir.

Yazımızın sonuna yaklaşırken görmediğiniz diğer muhabbet kuşunu ve sultan papağanını da merak ediyor olabilirsiniz. O yüzden yazıyı bitirmeden evvel onların da fotoğraflarını buraya bırakıyorum.

albino muhabbet kuşu
albino muhabbet kuşu

Vee son olarak bizim diğer apaçi sultan papağanımız…

whiteface sultan papağanı
whiteface sultan papağanı

Aradan koskaca üç yıl geçti…

Şimdi kuşların durumunu merak edenler olabilir. Biz taşınırken tüm kuşları birden kuşlarla kafayı bozmuş, bir sürü kuşu, güvercinleri olan birisine sahiplendirdik. Gözü gibi baktığına eminim.

İlerleyen zamanlarda bütçemi toparlarsam büyük papağan cinslerine geçmeyi planlıyorum. Çünkü evde papağan beslemek müthiş keyifli ve bağımlılık yapan bir şey.

İçine değil, dışına kapanık.

2 yorumlar On Evde Papağan Beslemek (Sultan Papağanı, Cennet Papağanı…)

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.