Forum Veya Sözlük Yazarı Olmak | Neden Yazıyoruz?

Abone Ol 

İnsanların forum veya sözlük sitelerinde neden yazdığı, neden sözlük yazarı olmak içi can attığı sorusunun cevabını gerçekten tartışmak için böyle bir başlık kullanmadım tabii ki de. Bunun cevabını hepimiz biliyoruz. Bilmeyenleriniz varsa da bilenleriniz onlara anlatsın.

Burada benim takıldığım nokta; o sitelerin, o kullanıcıları birer bedava içerik üreticisi, üstlerinden gelir elde edilebilecek bir ticaret ögesi olarak gördüğünü kullanıcıların neden anlayamıyor oluşu.

Kendimden örnek vereyim. Lise zamanlarımda iflah olmaz bir inci sözlük yazarıydım. Çeşitli hikayeler yazardım ve hikaye yazdığım günler o günün en popüler yazarı olarak seçilirdim site tarafından. Bu bana acayip bir heves aşılardı ve yazmaya devam ederdim. Yazılarımı okuyanların beni takip etmesi, bana mesaj atması egomu kabartırdı ve durmadan yazardım.

Şimdi durup düşündüğümde, ben söz konusu siteye belki sayfalarca içerik sağladım. Ne kadar ergence olursa olsun, o yazılar defalarca okundu ve belki hala okunmaya devam ediyor.

İnci Sözlük yetmedi, sonraki dönemlerde Ekşi Sözlük yazarı da oldum ve bazı konulardaki bilgilerimi uzun uzun yazmaya başladım. Tabi aydınlanma yaşayınca hesabı ve girdileri komple sildim. Şimdi bir hesabım yine var lakin eskisi gibi ne biliyorsam uzun uzun yazmıyorum. Lazım olan durumlar için kullanıyorum genelde.

Peki ben sözlük yazarı olmak durumundan ne elde ettim?

İşte bu noktada bu soruyu sorabilmek çok önemli. Tamam yazıyorum, çiziyorum, emek veriyorum ama tüm bunların karşılığında elime ne geçiyor? Belki bu yaklaşımı fazla pragmatist bir yaklaşım olarak değerlendirecek kişiler vardır. Onlara ithafen konuşuyorum; çok iyimsersiniz bu dünya için.

Ben size söyleyeyim hemen ne elde ettiğinizi. Benim yukarıda saydıklarımı elde ediyorsunuz. Yani ne bunlar?

 • Ego tatmini
 • Beğenilme ve takdir edilme
 • Söz konusu mecrada tanınır bir isim olma. Her ne kadar anonim de olsa.
 • Kendinizi kanıtlama çabanızın sonuca ulaşması
 • Zaman geçirme
 • O platformda bulunan karşı cinsleri etkileyip tanışma ümidi taşıma

Peki bunların karşılığında ne kaybediyorsunuz?

 • Zaman kaybediyorsunuz. Zaten oldukça kısıtlı zamanımızı neden heba etme ihtiyacı duyuyoruz ki?
 • Tüm bu emekleri kendi platformunuzda yayınlayıp para kazanmaktansa, başkalarına para kazandırıyorsunuz. Para kaybediyorsunuz.
 • Anonim olarak var olduğunuz için birileri tarafından keşfedilemiyorsunuz.
 • Birileri tarafından keşfedilseniz bile, söz konusu site üzerinizde büyük emeği olduğunu söylüyor. Tek başınıza sıyrılamıyorsunuz.
 • O platform kapansa, varlığınızın bir anda uçup gidecek olmasının korkusunu yaşıyorsunuz.

Her iki liste için de maddeler çoğaltılabilir. Özetlemek istedim ben.

sözlük yazarı olmak

Neler Yapılmalı?

Bazı forumlarda ve bazı sözlüklerde mükemmel yazarlara rastlıyorum. Yazdıkları içerikler son derece bilgilendirici, doyurucu ve sürükleyici içerikler. Yazmaya yetenekleri olan kişiler ve o sitede binlerce içerikleri var. Tam da bu noktada yazarların hataya düştükleri bir nokta var; kendilerini o siteye ait hissetme duygusu.

Hani genelde işverenlerden sıkça duyduğumuz bir cümle vardır ya, biz bir aileyiz cümlesi. Bu sitelerin de kullanıcılarını aynen bu şekilde manipüle ederek üstlerinden çıkar sağladıklarını artık biliyoruz. Bu bataklıktan kurtulmak için daha somut ilerleyelim ve daha parasal konuşalım.

Bu yazarların yazdıkları içerikler ortalama 100 bin defa okunabiliyor. Bu adamın 1000 içeriği olduğunu var sayarsak toplamda 40 yapar ve milliyetçi hareket partisinin… şaka şaka. Bu trafiği kendi sitenizde elde ettiğinizi ve reklam gelirlerinizi düşünebiliyor musunuz?

Tanınmak, markalar tarafından iş ortağı olmak için iletişim kurulmak, yeni iş kapılarının açılması ve tamamen kendinize ait bir oluşumda at koşturabilmek varken neden orada yazmaya devam ediyorsunuz ey Atinalılar, Romalılar, peki ya siz Spartalılar?

Ben biliyorum aslında. O sitenin bir otoritesi var, yazdıklarınız anında insanlara ulaşabiliyor ve birtakım web sitesi açmak gibi teknik konularla uğraşmak istemiyorsunuz diye sözlük yazarı olmayı seçiyorsunuz. forumlarda yazıyorsunuz ve en nihayetinde harcanıyorsunuz.

Yazmaya yeteneği olan insanlar için durum böyleydi. Peki ya binlerce kelimeden oluşan binlerce içerik üretmiyorsanız siz ne yapmalısınız?

 • Çok emek harcamıyorsanız sizin sözlük yazarı olmanızda sorun yok aslında. Yeter ki zamana dikkat edelim ve sınırı aşmayalım.
 • Çok ciddiye almayalım oradaki insanları. Dışarıda kocaman bir hayat var ve tüm hızıyla devam ediyor.
 • Kısa kısa yazıp geçin, yine emek konusuna geliyoruz ama cidden değmiyor uzunca girdiler döşemenize
 • Bu bahsettiğim yazarları takip edip iletişim kurup onlardan faydalanmaya çalışın. Atıyorum arabalardan anlayan 5 tane yazar var sözlükte ve arabalar ile ilgili binlerce içerik üretiyorlar. Hemen bir araba sitesi kurup onları yazar yapabilir veya yazı satın alıp bir girişim kurabilirsiniz. Bu bakıma sözlükler insan kaynağı açısından zengin yerler.

Yıllardır o sözlük senin bu sözlük benim diyerek daldan dala atlamış, ekran karşısında sabahlamalar, parmaklar uyuşana kadar girdi yazmalar yaşamış birisi olarak benim sözlük hayatı konusundaki verebileceğim tavsiyeler bunlardı. Eğer hepiniz tavsiyelerime uyarsanız tüm sözlüklerde ani bir kalite düşüşü yaşanır ve yavaşça popülerliklerini yitirip batarlar. Akabinde ise benim fişim çekilir. O yüzden ne yapıyoruz? Yavaş yavaş uyanıyoruz, sırayla dışarıya çıkıyoruz.

O değil de sözlük hayatı ne be? Gece hayatı gibi. Neyse, hoş kalın.

İçine değil, dışına kapanık.

6 yorumlar On Forum Veya Sözlük Yazarı Olmak | Neden Yazıyoruz?

 • Biz buna göte göt demek deriz sayın yazar. Bravo

 • Bir sözlük yazarıyım. Aslında birkaç tane daha ufak tefek sözlüğe üyeyim. Sadece bir tanesini düzenli olarak kullanıyorum. Bu tarz yerlere blog yazılarımın linkini bırakmak için katılmıştım ama git gide sohbet muhabbet kıvamına dönüştü. Öyle uzun uzun entry’ler girmiyorum. Sözlüğe özel içerik üretemem.

 • Yazarlık çok farklı bir deneyim. Bilgisayar kullanabilenler yazma işine mutlaka bir yerden başlamalı. Okumaya sözlükten başlanabilir. Güncel dil nasıl kullanılıyor? Anlatım tarzı şekilleri nasıl sözlüklerden bakılabilir.
  Onun dışında sözlükte yazmanın ayrı bir sinerjisi var insanlar sözlüklere bu nedenle içerik yazıyor. Bir konuda anında tepki verip karşılığını alabiliyorsun.
  Bir gruba dahil oluyorsun. Blog ise daha farklı orada kendi düşüncelerini yazıyorsun ki birisi gelip ziyaret etsin okusun.
  Benim tercihim ve tavsiyem ise sözlüklere içerik üretmemek. Blogunda yazarım daha iyidir.
  Blog bloglardan oluştur. Godaddyden bir domain al entegre et. Hayatının sonuna kadar yaz…
  Her yıl domain masrafı var yalnız.
  Kişisel blogdan ziyade üretime yönelik bir blog oluşturmanızı tavsiye ederim. Işinize yönelik olabilir. Bir iş başvurusunda çıkarır masaya vurursun benim isim hakkında su kadar sene yazdığım bir bloğun var dersin. Güzel bir referans olur.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.