Geceleri Uyuyamıyorum Diyenler! Bu Yazı Size Özel

Geceleri uyuyamıyorum, uyku tutmuyor, nasıl uykumu getirebilirim uykum gelmiyor ne yapmalıyım… Gibisinden aklında tonla soru olan ve bu tür sorunlarla boğuşan insanlara özel yazıyorum bu yazıyı başlıktan da anlaşılacağı üzere.

Öncelikle bu yazının yazılış amacının size bilimsel bilgiler vermek, sizi tedavi etmek veyahut marjinal fayda sağlamak olmadığını belirteyim. Çünkü bu dertten ben de muzdaribim. Kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş meselesi yani.

Ben de bu dertten muzdarip olduğum için biraz bunun üzerine konuşalım istedim.

Uyuyamadığınızı ve neden geceleri uyuyamıyorum diye sorguladığınızı biliyorum. Bu da vaktimizin bol olduğuna işaret eder, o yüzden acele etmeyin çayınızı kahvenizi alın gelin iki lafın belini kıralım bu konu hakkında. Bu yazı uzun olacak.


Neden geceleri uyuyamıyorum diyoruz?

Bunun belli başlı nedenleri yok tabi. Hepimiz farklı insanlarız, farklı yaşanmışlıklarımız, farklı düşüncelerimiz ve farklı hayatlarımız var. Hayatı bir nebze çekici kılan şey de bu olsa gerek. Neyse fazla felsefe yapmadan geçelim nedenlere;

Stres

Yukarıda hepimizin farklı sorunlardan muzdarip olduğunu söylemiştim. Sorun demek stres demek. Yoğun stres bırakın uykuyu, birçok hastalığın bile başlıca sebebi.

Maddi Sorunlar

Kim cebinde ay sonunu çıkaracak parası yokken deliksiz bir uyku çekebilir ki? Uykusuzluk sebeplerinin başlıca sebeplerinden biridir maddi sorunlar.

Kafein, Nikotin Gibi Maddeler

Üç bardak kahve veya beş tane sigara içip ardından uyumayı denerseniz tabi ki de uykunuz gelmez. Bu tür maddelerin uykuyu kaçırdığı bilimsel olarak bilinen bir gerçek. Dolayısıla neden uyuyamıyorum diye sorgulamadan önce bir düşünün neler yiyip içtiğinizi.

Yolculuk

Uzun uçak yolculukları veya uyku düzeninin bozulmasına sebep olabilecek herhangi bir yolculuk da uykunuzu kaçırmış olabilir. Yolculuktan ziyade bazı insanlarda yerini yargılama gibi bir sorun da olabiliyor. Ben hep garip bulmuşumdur bu durumu. Çünkü beni rahat edebileceğim herhangi bir yere bıraksanız yadırgamadan uyuyabilirim.

Bu biraz da bazı insanların sadece alışık olduğu tuvaletlere gidebilmesi durumu ile özdeşleşiyor.

Uyku da bir bakıma beynimizin tuvalet seansı aslında.

Manevi Sorunlar

Aşk acısından kendinizi alkole vurup arabeske dalmışken uyuyabilir misiniz? Ya da bir yakınınız ölmüşken… Neden geceleri uyuyamıyorum diye sorgulamanızın nedeni belki de budur.

Uygun Olmayan Ortam Koşulları

Yazın nemli bir yerde yaşıyorsanız, o sıcakta klimasız uyuyabilmeniz alışık değilseniz zor olacaktır. Veya buz gibi bir yerde uyumanız öyle kolay değildir. Ha bu gibi bir yerde uyuyabilirsiniz aslında ama fazla buzlu bir yerse son uykunuz olabilir.

Sıcaklığı es geçelim, ışık da önemli bir faktör. Uykunun kaliteli olması için karanlık bir yerde uyumamız gerektiğini biliyoruz lakin aşırı aydınlık bir yerde uykuya dalmak zor olabiliyor.

Bazı insanların da bu duruma karşı toleransı daha da az. Dolayısıyla uyumaya çalışırken ortamda ışık olduğu için uyuyamayabiliyorlar.

geceleri uyuyamıyorum

Neden uyuyoruz?

Neden geceleri uyuyamıyorum diye sorguladığımızı ve neden uykuya ihtiyacımızın olduğunu konuştuk, biraz da neden uyuduğumuz konusunu irdeleyelim. Başta söylediğim gibi işin bilimsel kısımlarına fazla girmeyeceğim. İşin biraz daha felsefik kısmına odaklanmayı seviyorum.

Günde ortalama sekiz saat uyuyan bir insan ömrünün üçte birini uykuda geçirmiş oluyor. Yani doksan sene yaşayan biri aslına altmış sene yaşamış sayılıyor. Bu bağlamda uykuyu çok kötü bir şey olarak görüyorum. Zaten sadece bir hayatımız var ve onun da çok büyük bir kısmını mecburen zamana teslim etmek zorunda olmak fikri kulağa hoş gelmiyor.

Tüm bunlara rağmen neden uyumak zorunda olduğumuz konusunu ele alalım;

Hafıza

Bildiğiniz gibi, verileri beynimizde kısa süreli orta süreli ve uzun süreli olarak kodluyoruz. Dolayısıyla gün içinde biriken birçok veriyi beynin işleyip kategorize etmesi lazım. Uyuyunca beyin bu verilerle ilgilenip gerekeni gerektiği yere ekliyor.

Onarım/Gelişim

Uyurken ölmüş hücreler yenileniyor, vücuda bir nebze ‘iyileştirme’ seansı uygulanıyor. Boy uzaması, vücut gelişimi gibi durumların olağan bir akışta işleyebilmesi için, kendimizi yenileyebilmemiz için uyumak zorundayız.

Bilinçaltı

Aslında bu konuya girmemek en iyisi çünkü çok derin ve üzerinde hala pek az şey bilinen bir konu. Gördüğümüz rüyalar hep bilinçaltımız ile alakalı ve uykunun bilinçaltı konusunda çok etkin bir rolu var.


Yahu girmeyelim dedik bilimsel meselelere ama bildiğin psikoloji kasmaya çalışıyoruz burada. Biraz daha kişisel meselelere geçiyorum.

Hayatı daha yaşanılır kılma

Uykunun böyle bir rolü olduğunu düşünüyorum. Hani bazen hayatta her şey üzerinize gelir, yorulursunuz ve ‘bir uyusanız geçeçek gibi olur’

Uyuyup uyandığınızda o dertler yerinde duruyor olsalar da siz bir nebze ‘dinlenmiş’ ve ‘yenilenmiş’ hissedersiniz. Bu, zorluklarla başa çıkma motivasyonunu arttırır.

Yeni bir sayfa açmak

Gün sonunda uyumak o günü bitirmek anlamına geliyor. Eğer günlerimiz hiç bitmese idi sürekli zamanın ve olayların akışı içinde yorulurduk. Bazen günün ortasında bile bu akışkanlıkten yorulabilirken günlerce bu tempoda devam edebileceğimi hiç zannetmiyorum.

Unutmak

Gün içerisinde kafanıza taktığınız bir konu, bir düşünce, unutamadığınız bir insan… Bu liste böyle uzar gider ama kaç saat uyuduğunuzla doğru orantılı olarak söz konusu şeyi unutma oranınız artar. Burada Fight Club isimli filmden çok sevdiğim bir alıntıyı paylaşacağım;

Yeterince uzun bir zaman diliminde hayatta kalma şansı herkes için sıfırdır.

Fight Club

Bu uykudan ziyade zamanla ilintili oldu sanırım biraz ama olsun, zamanla ilintili olmayan ne var ki?

Uyumazsak ne olur?

Ünlü bir film repliği vardı ya, uyursan ölürsün diye. Ben de kendi repliğimi oluşturuyorum;

Uyumazsan ölürsün!

En yalın haliyle böyle. Fareler üzerinde yapılan deneylerde bir hafta uykusuz bırakılan farelerin -nasıl başardılarsa bunu- öldüğü gözlemlenmiştir. Ölüm sebebi olarak net bir şey bulamamışlar.

İnsanlarda da durum farklı değil. Ortalama on gün uykusuz kalırsanız ölme ihtimaliniz var. Daha da uzun süre uyumazsanız -başarabilirseniz- ölme ihtimaliniz değil ölme garantiniz var.

Tamam bu kadar abartmayalım bu gece uyumasam ne olur diye sorarsanız da bir gün uykusuz kalmanın size aşırı derecede etkisi olmasa da ikinci günden itibaren dikkatiniz, iştahınız, bağışıklık sisteminiz teker teker çökmeye başlayacaktır.

Halüsinasyon olayı zevkli olsa da kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Nasıl uykuya dalabiliriz?

İlk önce söz ettiğim uyku sorunlarından birinden muzdarip iseniz ondan kurtulmalısınız. Örneğin hava çok sıcaksa klimayı açmalısınız. -Mükemmel fikir kimsenin aklına gelmez-

Nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

Yürüyüş yapabilirsiniz.

Süt içebilirsiniz.

Telefon, bilgisayar, televizyon gibi elektronik aletleri etrafınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Daha rahat kıyafetler giyebilir, daha rahat bir yerde yatabilirsiniz.

Rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz.

Başka ne olur uyumazsanız?

Biraz edebiyat parçalayalım mı?

Kendinizi yenilenmiş hissedemezsiniz. Sanki asırlardan beri yaşıyormuşcasına bir yük oluşur sırtınızda. Süreğenlik yıldırır.

Hep bir önceki sayfada tutuklu kalırsınız.

Unutamazsınız.

Yerine yenisini ekleyemezsiniz.

Test edildi onaylandı.

Evet sayın geceleri uyuyamayanlar

Diyeceklerim şimdilik bu kadardı. Sizin aklınıza bu konu ile ilgili gelen bir şey varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Hala uykunuz gelmediyse ve canınız sıkılıyorsa sizi canı sıkılan insanlara öneriler yazıma alabilirim.

İyi uykular.

İçine değil, dışına kapanık.

10 yorumlar On Geceleri Uyuyamıyorum Diyenler! Bu Yazı Size Özel

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar