İkinci El Motosiklet Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Abone Ol 

İkinci el motosiklet alırken nerelere dikkat etmeliyim? sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. İlk önce derin bir nefes alın, çayınızı kahvenizi koyun ve rahatlayın. Bu uzun ve detaylı bir yazı olacak ve umarım aklınızdaki soru işaretlerinin hepsini cevaplayacağım. Olur da cevaplanmamış bir soru kalırsa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Öncelikle böyle bir yazı kaleme almak benim aklımda yoktu fakat bugün bir olay oldu ve bunun üzerine bu yazıyı yazma kararı aldım.

250 CC bir cruiser motosiklet için görüşüyordum birisi ile, fiyatta falan da anlaşmıştık ama sonradan ben bazı nedenlerden dolayı motosikleti satın almaktan vazgeçtim. Bu kararı almamda bazı tecrübelerim etkin rol oynadı. Sonra bu tecrübelerimi bloga da aktarmaya karar verdim.

Biraz kendimden bahsedeyim isterseniz. Ben henüz ayaklarım yere yetişmiyorken bile motosiklet kullanıyordum babamın yardımıyla. O zamanlar bizde Suzuki marka bir tane cup motosiklet vardı. O motorda öğrenmiştim motosiklet kullanmayı ve zehri küçüklükten almıştım.

Sonradan kendi motorlarım da oldu, bir iki yıldır da öğrencilik hayatım ilerlerken -pek ilerliyor denilemez- kuryelik yapıyorum. Sanırsam 50k+ km üzeri motosiklet tecrübem var.

Yani motosiklet konusunda ‘guru’ olmasam da oturduğum yerden sallamadığımın teminatını size kolaylıkla verebilirim. O halde başlayalım, çok uzattık.

İkinci El Motosiklet Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

İkinci el motosiklet alacaklara tavsiyelerim

Dilerseniz madde madde ilerleyelim ve detaylıca tüm noktalara değinmeye çalışalım.

İkinci el satın alacağınız motosiklet bir commuter de olabilir racing de. Dolayısıyla hepsi için ayrı ayrı noktalar yazmak yerine genel bir tavsiye listesi hazırlayacağım ve spesifik motosiklet türleri için de aralarda bir farklılık olursa ona değineceğim.

Motosikletin fiyatını iyi analiz edin

Fiyat en önemli konuların başında geliyor. O yüzden ilk önce bu mühim konuya değinmek istedim.

Diyelim ki ilan sitesinde bir tane motosiklet gördünüz ve çok hoşunuza gitti. İlk yapmanız gereken şey ilan sitesinde o modeldeki diğer motosikletlerin piyasasına bakmak. Diğer motosikletlerin fiyatlarına da baktığınız zaman kafanızda o motor için biçilmiş ortalama bir fiyat aralığı oluşacaktır.

Ondan sonra gözünüze kestirdiğiniz motosikletin piyasadan ucuz mu, pahalı mı yoksa piyasa değerinde mi ilana verilmiş olduğunu anlamaya çalışın.

Burada en çok korkmanız gereken kısım piyasasının altında yazılmış motosikletlerdir.

Arkadaşlar kimse malını x nedenden dolayı piyasasının çok çok altında satmaz. Olabilir, çok aciliyeti vardır bir miktar piyasadan aşağıya koyabilir ilan sahibi motosikletini fakat ne kadar acil olursa olsun piyasasının çok altında bir fiyatla ilana verilmiş bir motosiklet;

  • Çalıntı olabilir,
  • Ağır hasar kayıtlı olabilir,
  • Kusuru olabilir,
  • Dolandırılıyor olabilirsiniz,

Bedava peynirin sadece fare kapanında olduğunu biliyoruz o halde sazan gibi atlamadan evvel tüm bu olasılıkları gözden geçirmek gerek.

Fiyatı piyasadan daha pahalı motosikletler için de piyasadan ne kadar miktar pahalı ve motosiklet piyasadaki diğer motosikletlerden ne kadar temiz diye sorgulamanız lazım.

Piyasasından daha yüksek fiyatla yazılmış motosikletin muadillerine göre kilometresinin daha düşük olması, modelinin yüksek olması gibi durumlar o motosikletin diğer motosikletler arasında daha yüksek bedelle satılıyor olmasını haklı kılar.

Amma velakin eğer piyasadaki muadillerinden herhangi bir fazlası yoksa yahut absürt bir şekilde fiyatı daha yüksekse uzak durun çünkü muhtemelen uyanık olduğunu zanneden bir satıcı ile karşı karşıyasınızdır. Bu tip insanlar kısa yoldan para kazanma hevesindedirler ve sadece kendilerinin uyanık olduğunu düşünürler. Prim vermemek adına muhatap dahi olmayın.

Kilometre konusunda gerçekçi olun

Motosikletin kilometresini göz önünde bulundurun gibisinden bir başlık atmadım çünkü onu söylemeye dahi gerek yok fakat kilometre konusunda gerçekçi olmanız gerektiğini belirtmekte fayda buluyorum.

Hemen bunu kafanızda somutlaştırayım;

Diyelim ki 1999 model bir tane Kawasaki Er-5 satın alacaksınız ve alacağınız motor çok da diri görünmemesine rağmen 20 bin kilometrede.

Bakın 99 modeli motosiklet, yani 20 yaşında bir makineden bahsediyoruz. Bu seviyede bir motosikletin yılda sadece 1000 km yapmış olma şansı var mı? Bence imkansız. Ben yeri geliyor haftada 1000 km yapıyorum.

Zaten o motosiklet o kilometrede olsa hem adeta sıfır gibi, dipdiri görünür hem de fiyatı oldukça yüksek olur muadillerine göre. O yüzden yaşlı makine alırken piyasa değerindeki fiyat karşılığında düşük km beklemek aptallık olur, kendinizi kandırmış olursunuz.

Motosikletin yaşını ve kondisyonunu göz önüne alarak söylenilen kilometrede mi olduğunu anlamaya çalışmak göründüğü kadar zor bir durum değildir. O yüzden alacağınız motosikletin kilometresinin düşürülmüş olup olmadığına mutlaka önem verin.

Pazarlık yapmaya tek gitmeyin

İkinci el motosiklet alacaklara tavsiyeler

Motosiklete bakmaya giderken veya pazarlık yapıp ardından satın almaya giderken mümkün olduğunca tek gitmeyin, yanınıza motosikletten anlamasa bile ağzı laf yapan bir arkadaşınızı götürün.

Hemen örnek bir senaryo oluşturalım. Diyelim ki tek başınıza bir motosiklet bakmaya gittiniz, gittiğiniz yerde satıcının yanında bir tane de satıcının arkadaşı olduğunu gördünüz.

Siz motoru incelerken grenajında küçük bir çatlak fark ettiniz ve bunu dile getirip fiyattan düşmeye çalışıyorsunuz.

Satıcı size laf ebeliği yapacak, satıcının arkadaşı da kendi arkadaşını destekleyecek ve ister istemez sizi bastıracaklardır ve bu durumla tek kişi baş edebilmeniz çok zordur.

Fark edemediğiniz noktaların fark edilmesi, manipüle edilmemek gibi nedenlerden dolayı mecbur kalmadıkça tek gitmenizi önermem.

Ayrıca satıcı olduğunuz zaman da aynı durum geçerlidir.

Rölanti sesini dinleyin

Motosikletin en önemli noktası motor blogudur. Motosikletten hiç anlamasanız bile motoru çalıştırıp yanına çökün ve sesi bir süre dinleyin.

Sesin tıkır tıkır saat gibi işlemesi gerek. Eğer içeriden ses geliyorsa, motor vuruntulu çalışıyorsa direkt anlarsınız ve motoru almaktan vazgeçersiniz.

Mümkünse de motosikleti soğukken çalıştırın, çünkü bazıları size motoru getirmeden evvel makinayı uzun bir müddet kullanıp motor bloğunu iyice ısıtıp siz bakarken sorunsuz çalışmasını sağlayabiliyor.

O yüzden motor çalışır vaziyette size geldiyse oturup bir çay için, bekleyin motor soğusun ve baştan çalıştırın.

Ayrıca özellikle yüksek cc bir motosiklet alıyorsanız mümkünse motoruna anahtar değmemiş olsun. Çünkü bu tür motosikletlerin iç aksamlarındaki küçücük bir parçanın bile binlerce lira olduğunu biliyoruz. Fakat orijinal parça yerine genelde motorunda sorun oluşan yüksek hacimli motosikletleri kalitesiz yan sanayi parçalarla tamir ediyorlar ve motosiklet artık dikiş tutmuyor.

Bazı markalar kullandıkları metallerin alaşımlarının formüllerini gizli tutuyorlar. Böylesine önemli metallerin kullanıldığı bir motor bloğu önceden kurcalanmış ve bazı parçaları değişmişse o motosikleti almanızı tavsiye etmiyorum. Hele hele de racing tarzı dört silindir bir makine ise. Çünkü bir motor arızası size 10-15 bin liraya patlayabilir. Yüksek hacimli racinglerin motor bloklarındaki sorunlar fena halde cep yakıcıdır.

motosiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Motosikletin kaza durumunu araştırın

İlk önce üç beş lira paraya kırıp plakadan hasar kaydını sorgulayın. Karşınızdaki kişinin sözüne güvenmeyin her kim olursa olsun.

Onun dışında durduğu yerde yan yatmıştır gibisinden klasik yalanlara inanmayın. Çünkü hiçbir motosiklet olduğu yerde yan yattı diye hem gidonu eğilip, hem deposunda göçük oluşup hem de bir yerleri kırılmaz.

Kaza konusunda ben çok takıntılıyım çünkü daha önce bir tane kazalı motosiklet almıştım ve baştan para harcayıp toplamıştım fakat hiçbir türlü içime sinmedi.

Bildiğiniz gibi motosiklet denge işi ve bilhassa kaza sonrası şasi yamulması gibi durumlarda o motosiklet son derece dengesiz oluyor, virajlara girilmiyor, sağa sola çekiyor vs.

Ayrıca r25 gibi bazı motosikletlerin şasileri alüminyum oluyor ve kırıldıkları zaman asla kaynak tutmuyor. Dolayısıyla kazalı motosiklet almamaya özen gösterin, eğer kazalıysa da şasisinin yamukluğuna oldukça dikkat edin.

Çevrenize sorun

Eğer önceden motorcu bir arkadaş çevreniz varsa işiniz daha kolay. Arayıp arkadaşlarınıza alacağınız motoru sorun. Eğer o motordan kullanmamış bir arkadaşınız yoksa dahi illa ki arkadaşınızın arkadaşı kullanmıştır.

Motorcular birbirlerine destek olmayı severler. Eğer alacağınız model spesifik bir modelse böylece o motosikleti daha önceden kullanmış veya ona sahip olmuş birisine motosikletin yedek parçasını, kronik sorunlarını, yakıt durumunu vb parametrelerini sorabilirsiniz.

Evrakları teyit edin

Satıcıya parayı göndermeden önce motosikletin üzerinde bir borç, rehin, haciz vb durumun olup olmadığını mutlaka sorun.

Diyelim ki satıcıya yüklü miktarda para gönderdiniz ve notere gittiğinizde motorun satışının bir sorundan dolayı yapılamadığını öğrendiniz. Ne olacak? Parayı geri alabilmenin stresi ile boğuşup duracaksınız. Bunu yaşamamak adına mutlaka teyit edin.

Ayrıca ruhsatı alıp şasi numarası benzeri numaraların birbirleri ile uyuşup uyuşmadığına göz atın. Küçük nüanslar gibi görünebilir bunlar fakat başınızı büyük dertlerden kurtarırlar.

Satıcının profilini analiz edin

Az çok baktığınız insanın nasıl birisi olduğunu anlarsınız. Motosikleti satın alacağınız kişiyi şöyle bir süzüp bakın çünkü insanın karakteri nasılsa motoruna da o şekilde davranır.

Satıcı size motosikletin düzgün kullanıldığını, hiç apaçilik yapılmadığını vs söyleyebilir ama siz bir de o herifin instagramına bakın bakalım neler neler var orada.

O yüzden biraz stalk yapmakta fayda var. Geçmişini bildiğiniz, kendi çevrenizden olan motosikletleri satın almanız bu yönden daha tavsiye edilesi bir durum.

Motosikleti fiziksel olarak muayene edin

ikinci el motosiklet almak

Buna kaza ve diğer başlıklar altında biraz değindim ama söylemek istediğim bazı önemli noktalar var.

En önemli şeylerden birisi olan motor bloğu hakkında konuşmuştuk. Birer çay için demiştim. Çay içtikten sonra motor bloğunun altına bakın yağ kaçağı var mı diye. Motosiklet yağ kaçırıyorsa uzak durun. Yağ sızdırıp sızdırmadığını anlamak için detaylıca inceleyin.

Diyelim ki size satıcı falan marka pahalı bir lastik var motosiklette dedi. Evet, o lastik gerçekten olabilir ama durumu ne? belki de 20.000 kilometre önce takıldı ve artık o lastik bir çöp.

Motosiklet lastikleri araba lastiklerine oranla kat kat pahalıdır. O yüzden lastiklerin durumunu önceden sorun ve inceleyin.

Elektronik aksam pahalı parçalardan oluşur. Alacağınız motosiklette ABS sistemi, çekiş kontrol gibi sistemler varsa çalıştıklarından emin olun, kontrol edin.

Birisi gidonu düz tutarken maşada yamukluk olup olmadığına bakın. Gidon düzse ama teker sağa veya sola hafif dönük ise maşa yamuk demektir. Bunu ancak bu şekilde fark edebilirsiniz.

Amartisör keçelerinde yağ kaçağı, patlak vs var mı diye ön frene basıp bastırarak kontrol edin.

Zincir dişli setinin durumuna, hava filtresinin durumuna göz atın.

Eğer motosikletin küçük detaylarında aksaklık çıkıyorsa o adam motorunu sallamıyordur. Çünkü motosikletini gerçekten seven adam yağ değişimini kesinlikle aksatmaz, kaliteli yağlar kullanır, üç beş liralık bir hava filtresini bilmem kaç bin kilometredir kirli vaziyette kullanmaz. Eğer böyle aksaklıklar varsa o motora iyi bakılmamıştır bu kadar net.

Ayrıca satıcı ne derse desin motosikleti alır almaz yağını değiştirmenizi öneririm. Çünkü yağ demek motosikletin kanı demek, aksatmaya gelmez.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Eğer sizin de eklemek istediğiniz maddeler olursa yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Ayrıca küçük cc motosiklet ile uzun yol isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

6 yorumlar On İkinci El Motosiklet Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.