Jean Baudrillard’ın Tüketim Toplumu Kitabı Üzerine

Abone Ol 

Jean Baudrillard ile The Matrix serisinin ilk filmindeki simülaklrlar ve simülasyon kitabı ile tanışmıştım.

Kendisi 2007 yılında ölmüş olan günümüz filozoflarındandır. Bilhassa sosyoloji ile ilgilenenler için ölümsüz eserler bırakmıştır.

Daha önceden similakrlar ve simülasyon isimli kitabını alıp yarısına kadar okumuştum ve dili bana çok ağır gelmişti. Bitirince o kitap hakkında da konuşmayı planlıyorum.

Çeviri ile alakalı bir durum zannettim ilk önce.

Tüketim Toplumu başka bir yayınevi tarafından basılmış ve yine aynı ağır dil hakim. Dolayısıyla çeviriden ziyade Baudrillard’ın oldukça ağır bir dili var diyebiliriz.

Kitap okumaya yeni yeni başlıyor veya sosyoloji ile ilgili temelleri yeni yeni atıyorsanız okumanızı önermem. Çünkü kitaptan neredeyse hiçbir şey anlayamayabilirsiniz.

İtiraf etmek gerekirse sanırım ben de kitabın %80’inin idrak edemedim. Bazı bölümleri ise anladım fakat anladığımı anlatabilecek kadar anlayamadım.

Okurken yer yer sıkıldığım noktalar oldu. Benim için zor bir kitaptı.

Gel gelelim kitabın konusuna

jean baudrillard tüketim toplumu

Tüketim Toplumu’nun Konusu

Anlaşılacağı üzere bu kitap kurgu dışı bir kitap. İlk önce bunu belirtmekte fayda var.

Baştan sona yazılmış bir bütün metin de değil, alt başlıklar halinde ilerliyor.

Genel itibariyle tüketim olgusu üzerine düşünceler bütününden oluşuyor. Toplum, üretim, tüketim, reklamlar ve bunların hayatımıza etkileri ele alınıyor.

Az önce bahsettiğim gibi kısaca anlatılarak geçilecek bir kitap değil. Hem okuması, hem anlaması hem de anlatması oldukça zor. Üzerine yazılmış birçok makale bile var. Ben birkaçını okudum ve Cumhuriyet Üniversitesi’nde yayınlanan bir makaleyi buraya bırakıyorum. ilgili makaleyi okuyarak kitap hakkında daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Altını çizdiğim yerlerden de sizler için birkaç alıntı bırakayım.

Birey sisteme tasarruflarını yatırarak ve sistemi sermayesiyle besleyerek değil, ama sistemin ürünlerini tüketerek hizmet eder.

Jean baudrillard – tüketim toplumu

Üretilen her şey üretilmiş olması nedeniyle kutsallaşır. Üretilen her şey olumludur, ölçülebilir her şey olumludur. Paris’te havanın 50 yılda %30’luk bir oranda aydınlık kaybına uğraması muhasebecilerin gözünde tortuldur ve önemsizdir.

jean baudrillard- tüketim toplumu

“Hangi ev kadını özellikle kendisi için tasarlanmış bir çamaşır makinesi düşlemedi?” Diye soruyor bir reklam. Gerçekten de hangi ev kadını bu çamaşır makinesinin düşünü kurmadı? Demek ki her biri için özellikle tasarlanmış aynı çamaşır makinesinin düşünü kurmuş ev kadınları milyonlarcadır.

jean baudrillard- tüketim toplumu

İçine değil, dışına kapanık.

5 yorumlar On Jean Baudrillard’ın Tüketim Toplumu Kitabı Üzerine

  • teşekkür ederim kitabı inceldiğiniz için kitabı arattım sizi buldum güzel yazmışsınız iyiki de dürüstçe yer vermişsiniz düşüncelerinize ben okuyacaktım vazgeçtim kitap bana sıkıcı geldi ama sizin sayenizde kendime bişeler kattım sağolun

  • Yazarın ismini yazmak bile bir işkence. Kendisini ve eserlerini birkaç defa duydum. Ancak, maalesef üniversite eğitimi almadığıım ve literatürde bulunan birçok konuya hakim olmadığım için okumak istemedim.

    Ancak, kitaptan alntıladığın ilk örneği çok iyi anladığımı söyleyebilirim. Bununla ilgili düşüncelerimi bir yazıyla toparlayacağım.

    Hatta kitabı en kısa sürede temin edip okuyacağım. Teşekkür ederim. Selamlar..

    • Üniversite eğitimi dediğiniz zaten nedir ki? Slayttan ders okuyan birilerini dinlemekten ibaret çoğu zaman. Kişisel gelişim içseldir. O nedenle üniversiteden bağımsız olarak bu konulara ilginiz varsa göz atabilirsiniz.

  • Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.