Karantina Bize Neler Öğretti, Neler Hatırlattı?

Abone Ol 

Normalde gündemdeki konular hakkında bir şeyler yazmayı hiç sevmem; gündem konusu olan durum sona erdiğinde yazılan yazıların çöpe gitmiş olacak olmasından dolayı. Ortaya koyduğum içeriğin uzun zaman güncelliğini korumasını isterim. Karantina bize neler öğretti konusu da gündem olmaktan çıkmış vaziyette. Bir nevi içsel meselemiz haline gelmiş durumda. O yüzden yazmaya karar verdim.

Karantina bize neler hatırlattı?

Şu durumlar yaşanmadan önce sistem ne güzel işliyor, bu kadar işe yaramaz insan topluluğu koca bir toplumu oluşturduğunda bu toplum kendi kendisini nasıl yönetmeyi başarabiliyor, ekonomi nasıl işliyor, herkes kendi uçurtmasının ipinden tutmuş düşe kalka olsa da nasıl yaşıyor diye derinlemesine düşünürdüm. Bu düzenin çarklarının arasına hiçbir çomağın giremeyeceğini bu çarklar altında ezilip gideceğimizi düşünürdüm. Bu dünyanın sonunun gelecek olmasının elbet bir gün gerçekleşecek olduğunu bile bile bu dünyanın hiç yok olmayacağını düşünürdüm.

Meğersem toplumun düzeni, düzenin çarkları ve dünyanın yaşamı pamuk ipliğine bağlıymış.

Ailemle yaşamıyorum ama gözlemlediğim kadarıyla tüm aile bireyleri aynı evde bulunduğunda ortaya çıkan durum hiç açıcı olmuyor. Sanki hep uzak kalsak da sadece günde birkaç saat bir araya gelsek sevdiklerimizle daha iyi olurmuş gibi.

birbirimize tahammülümüz kalmamış.

Evde oturunca hepimiz sıkılmaya başladık. Çoğumuz kitap okumayı sevmiyor, film veya yönetmen bilgisi sınırlı olduğu için bir şeyler izlemekten sıkılıyor ve herhangi bir hobisi olmadığı için evde sıkıntıdan duramıyor.

Dolayısıyla kaliteli hobilere sahip değilmişiz, kitap okumayı sevmiyormuşuz ve genel kültürümüz yeterli seviyede değilmiş.

Oturunca canımızın sıkıldığını söylemiştik. Birileri ile muhabbet etme ihtiyacı duyuyoruz bu nedenle ama rehberimize baktığımızda bizde arayıp sohbet etme isteği uyandıracak pek az kişi görüyoruz. Günlük hayatta içinde bulunduğumuz koşuşturma bu ihtiyacımızı bastırıyordu ama şimdi iyice hisseder olduk.

Meğersem yalnızmışız, sıkılmadan sohbet edecek pek az dostumuz varmış.

Dezenfektan, maske gibi ihtiyaçlar birden bire artınca fırsatçılık yapan esnaflar ve kurumlara şahit olduk. Fiyatlarda on kata kadar zam yapanlar oldu. Bunun aynısını Elazığ depreminde de görmüştük. Depremden sonra kiraları iki katına çıkaran ev sahipleriyle dolmuştu şehir.

Fırsatçı ve paragöz insanlarla yaşıyormuşuz, içimizde sadece paraya tapanlar varmış.

karantina bize neler öğretti

Karantina bize neler öğretti?

Sürekli edebiyat kasmaya gerek yok, toplumda tuvaletten çıktıktan sonra dahi ellerini yıkamayan bir kesim hala mevcut maalesef.

Ellerimizi yıkamamız için sadece gözle görünür bir kir olması gerekmediğini öğretti bu virüs.

Belki biz değil ama ülkelerin yöneticileri silahla, topla ve tüfekle bazı düşmanları yenemeyeceğini anladı. Koskoca orduları olan ülkeler, çeşitli silahlara sahip olan ülkeler hiçbir şekilde bu silahlarla virüse müdahale edemedi.

Sağlık sistemine yatırım yapmanın önemini öğretti.

Evet ekonomimiz mükemmel değil hepimiz ay sonunu zor getiriyoruz ama aklımıza hiç zor günler geçirme ihtimalimizin olacağını getirmiyoruz.

Zor günler için bir miktar birikimimizin olması gerektiğini öğretti.

Aslında ne kadar kötü günler yaşarsak yaşayalım, ne kadar başımıza kötü olaylar gelirse gelsin alışıyoruz. Yurt dışında sokağa çıkma yasağı olan bazı yerlerde insanların camdan cama mutlu bir şekilde şarkı söylediklerini gördük Dostoyevski diyor ya ”Aşağılık insanoğlu her şeye alışır” diye aynen öyle.

Her şeye alışıyor oluşumuzu öğretti.

Çoğumuz tıraş olacak berber bulamayıp kendi saçını kesti, yemek bulamayıp yemek yapmayı öğrendi. çoğu konuda kendi işimizi kendimiz görmeye çalışır olduk.

Bu virüs bize tamiri, terziliği, aşçılığı, berberliği… öğretti.

Bu günlerde televizyon ile, haberler ile çok haşır neşir olduk, merak ettik, araştırdık. Siyasetçileri daha çok dinledik ve aklımıza bazı sorular geldi.

Vergilerimizin nereye gittiğini, daha doğrusu nerelere gitmediğini öğrendik.

Evet, şimdilik aklıma gelenler bunlardı. Sizin de aklınıza gelen bir şeyler varsa aşağıdan yorumlara içinizi dökebilirsiniz. Karantinada kalın!

İçine değil, dışına kapanık.

11 yorumlar On Karantina Bize Neler Öğretti, Neler Hatırlattı?

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.