Kış Aylarında Motosiklet Kullanma Rehberi

Abone Ol 

Bu yazıda kış aylarında motosiklet kullanmak hakkında bilgiler ve tüyolar vereceğim.

İçinde bulunduğumuz ocak ayı itibariyle tam kışın ortasındayız diyebiliriz. Geçenlerde baya kar da yağdı. Ardından havanın da -20’lere inmesiyle beraber yollar buz pistine döndü. Ben ise bu süreçte motosiklet kullanmaya devam ediyorum tabi ki de.

İnstagram hesabımda tatlı su motorcuları üzgün açıklamasıyla paylaştığım birkaç fotoğraf da var hatta. Dileyenler gidip bakabilirler.

Velhasıl ben bu şartlarda yıllardır motosiklet kullandığım için birtakım tecrübelerim mevcut. Onları size aktarmak istedim. Belki birilerinin işine yarar. O halde başlayalım.

Kış Aylarında Motosiklet Kullanma Rehberi

Kış mevsiminde motosiklet sürmek isteyenlere tavsiyeler

Kış lastiği kullanın

Kışın motosiklet kullanmak istiyorsanız kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik motorunuza bir çift kış lastiği almanız olacaktır.

Bildiğiniz gibi arabalar dört adet lastik ve daha geniş bir yüzey alanı ile yere tutunurken motosikletler iki lastik ve nispeten çok küçük bir yüzey alanı ile yere tutunurlar. Eğer lastiğiniz kış koşullarına uygun değilse size tavsiyem o lastikle mümkün olduğunca motosikletinizi kullanmamanız yönünde olur.

Çünkü en ufak virajda, verdiğiniz en ufak kontrada lastik yerle bağlantısını kaybedebilir ve motor altınızdan kayıp gidebilir. Kış lastikleri bile yer yer tutunamazken yazlık lastikler ile kış aylarında rahat motosiklet kullanabilme şansınız hayli azdır. Tavsiyem yerli markamız olan Anlas’ın Winter grip 2 modelidir. Motorunuza uygun ebatlarda bulursanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Uygun motor yağı kullanın

Kış aylarında motosikletinizin kolay çalışması, iyi yağlanma sağlanıp motor bloğunun ömrünün uzun olması için bulunduğunuz ilin, bulunduğunuz derecenin durumuna göre etkili, motorunuza uygun ve kaliteli bir yağ kullanın.

Yağ konusunda bazı teknik terimler var. Onları öğrenmeniz sizin için fayda sağlayacaktır. En çok kullanılan yağlardan birisi olan 10w40’ı ele alalım mesela. Ortadaki w harfi winter yani kış anlamına gelir. Bu yağın kış kullanımına uygun olduğunu gösterir. Bu yağ soğukta 10 numara bir yağ gibi davranıp sıcakta 40 numara bir yağ gibi davranıp ona göre performans verir. Çift sayı belirtildiği için bu yağ çift viskozite değerine sahiptir diyebiliriz.

Motorunuzu uygun koşullarda saklayın

Kış aylarında motosikletinizi uzun süre kullanmayacaksanız deponuzun çürümemesi için depoyu ağzına kadar doldurun, ardından aküyü bitmemesi için sökün ve varsa orta sehpaya alıp üzerini örtüp varsa garajınızda saklayın.

Uzun süre kullanmadıktan sonra motor yağını değiştirmeyi unutmayın.

Yağışlı havalar motosikletinizde birtakım paslanma ve çürümeler yaratabilir. O nedenle garajınız yoksa bile park ettikten sonra üstüne bir branda örtün.

Yağış, zincir yağını da sık sık götüreceği için zincir bakımını aksatmayın.

Buraya kadar motosiklet için önemli olan kavramları ele aldık. Şimdi de daha önemli olan sizler için nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim maddelere geçeceğim.

Kış mevsiminde motosiklet sürmek isteyenlere tavsiyeler

Kışlık ekipman kullanın

Kış aylarında veya soğuk havalarda motosiklet kullanacaksanız üşümemeniz ve düştüğünüz zaman en az hasarı almanız için mutlaka ekipmanınız tam olsun ve kış şartlarına uygun olsun.

En basitinden termal içlik giymek oldukça önemlidir. Ardından güzel iç astarlara sahip, kalça, diz koruması olan kışlık motorcu pantolonu, sırt, omuz, dirsek korumaları olan kışlık motorcu montu mutlaka giyilmelidir.

Eğer hava yağışlı ise mutlaka yağmurluk da giymelisiniz. Eğer kış ayında motosiklet ile uzun yola çıkıp yolda ıslanırsanız ve soğukta uzun süre kalırsanız uygun ekipmanınız da yoksa hipotermi geçirmeniz işten bile değildir.

Kış ve yağışlı mevsimlerde araç sürücülerinin de görüş alanı azaldığı için kendinizi fark ettirecek reflektif yelek benzeri ekipmanlar giymeniz de faydanıza olacaktır.

Ayrıca kaskın buğu yapması, yağış, zeminin kötü olması gibi durumlardan dolayı mümkün olduğunca yavaş gitmelisiniz.

Algılarınızı açık tutun

Kışın motosiklet kullanırken gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açmalısınız. Çünkü her an her şey olabilir. Yola tutunamayan bir araç yukarıdan üzerinize doğru kayıyor olabilir, öndeki araç ani fren yapacak olabilir, görüş mesafeniz kısıtlı olduğu için yoldaki bir yayayı gözden kaçırmış olabilirsiniz… ihtimaller denizi.

O nedenle mutlaka temkinli davranın. Fren mesafesi oldukça uzayacağı için önünüzdeki ve arkanızdaki araçlarla aranızda bir güvenlik balonu oluşturmaya özen gösterin. Ani fren, ani gazlama gibi sert hareketlerden uzak durun ve mümkün olduğunca sakin bir sürüş profili çizmeye çalışın.

Kış aylarında araçlar arasından makas atmak, teker yapmak gibi şeyleri kesinlikle denemeyin bile. Gerçi yazın da denemeyin ama kışın denerseniz öteki taraf bileti sizin için garanti haline gelir.

Kış aylarında motosiklet kullanmak isteyenlere verebileceğim tavsiyelerden aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Şunu da söylemeden geçmeyeyim; ne kadar tecrübeniz olursa olsun yağışlı havada motorsiklet sürmek tehlikelidir. O yüzden acemilik çekiyorsanız hava şartlarının kötü olduğu durumlarda motosikletinizi bir süre kulanmamanız en iyisidir.

Eğer sizin de vereceğiniz tavsiyeler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

5 yorumlar On Kış Aylarında Motosiklet Kullanma Rehberi

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.