Küçük CC Motosiklet ile Uzun Yol

Abone Ol 

Küçük CC motosiklet ile uzun yol yapılır mı?

Net bir cevap istiyorsanız evet yapılır. Küçük cc motosiklet ile uzun yol yapmış birisi olarak konuşuyorum. Çünkü hayatında motosiklete bile binmemiş kişilerin ağzından çok duyuyorum o motosikletle yol mu yapılır, sürahi kadar motoru var yolda kalır, hava soğutmalı o şişer yolda vesaire vesaire diye. Bu toplumca genel sorunumuz bizim. Herkes en ufak bir bilgisi olmadığı konularda ahkam kesmeye çok meyilli.

Bakın YBR 125 ile dünya turu yapanlar var. Yapan demiyorum yapanlar diyorum. Dolayısıyla küçük cc motosikletle uzun yol yapabilmek şans işi değildir biraz cesaret işidir. Şimdi Yamaha Japon malı, bizde Çinli motosiklet var bizim o kadar paramız yok diyenler de çıkacaktır, hemen onların da cevabını verelim.

Çin malı motosikletle uzun yol yapılır mı?

RKS marka 125 cc’lik commuter tarzında bir motosikletim vardı ve ben o motosikletle Aydın/Didim rotasından Ankara’ya tek gecede gittim. Takribi 700 km.

Yine aynı motosiklet ile Elazığ-Tunceli-Malatya-Elazığ rotasında takribi 700 km daha uzun yol yaptım, üstelik artçı ile.

Yani Çin malı motosiklet ile uzun yol yapılır mı sorusunun net cevabını istiyorsanız; Evet yapılır. Yalnız Çinli motosikletlerin çoğunda balansör yok ve acayip bir şekilde titriyorlar. Eğer güven özveri ve tecrübeniz yeterince sağlam ise yollar sizin.

Burada unutmamanız gereken şey, Çinli motosikletlerin daha çok ilgiye muhtaç olmasıdır. İlgiden kastım ne? Motosiklet ile uğraşmayı sevmelisiniz. Cıvataları gevşer sıkmalısınız. Sinyali çıkar takmalısınız. Kendini kanıtlamış markalara nazaran malzeme kaliteleri düşük olduğu için dikkatli kullanmalısınız.

Şunu da unutmamak gerekir, her küçük cc motosiklet ile her Çinli motosiklet ile uzun yol yapılmaz.

küçük cc motosiklet ile uzun yol

Hangi motosikletler ile uzun yol yapılmaz?

Marka vermeyeceğim çünkü her marka ile uzun yol yapılabilir emin olun. Buraya ileride değineceğim.

Listeye başlamdan önce 50 CC Motosikletler ile uzun yol yapılamayacağını belirtmek isterim. İlgili yazıyı okuyarak nedenini anlayabilirsiniz.

 • Muayenesi, sigortası, ruhsatı olmayan velhasıl evrak eksiği olan,
 • Kötü lastiklere sahip olan,
 • Sinyal, ön far, arka stop gibi aydınlatma ve fark edilmeyi sağlayan sistemlerinde arıza olan,
 • Tekleyen, yağ kaçağı olan veya yağ yakan, kısacası bakımsız olan,
 • Freni olmayan veya zayıf olan,
 • Zinciri paslanmış veya eskimiş olan, -skuter ise kayışı eskimiş olan-
 • Genel olarak güven vermeyen motosikletler ile uzun yol yapılmaz.

Belki yaparsınız ama yolda kalmayacağınızın, kaza yapmayacağınızın garantisini veremem size.

Küçük cc motosiklet ile uzun yol öncesi motosiklet bakımı

Uzun yola çıkmadan önce yolda keyfimizi kaçıracak olaylardan kaçınmak için motosikletimize bakmalı, onu dinlemeli ve bazı kontrolleri yapmalıyız. Nedir bunlar?

 • Küçük cc motosikletlerin yağı her iki bin kilometrede bir değiştirilmeli ve kaliteli bir yağ kullanılmalıdır. Çünkü yağ, motosikletin kanıdır ve birçok işe yarar. Elzem bir konu. Dikkatli olmakta ve yapacağınız kilometreyi de göz önüne alarak değiştirmekte fayda var.
 • Lastik hava basınçları kontrol edilmeli ve uygun düzeye getirilmelidir. Yol konforunda ve fren mesafesinde önemli bir yere sahip çünkü.
 • Zincir gerginliği kontrol edilmeli ve gevşekse sıkılmalıdır. Ardından güzelce temizleyip yağlamayı da unutmamak gerek.
 • Eğer Çin malı bir motosiklet ile uzun yol yapacaksanız tüm vidalar güzelce sıkılmalı, gevşek bir aksam var mı diye kontrol edilmelidir.
 • Kronik, mekanik veya elektronik herhangi bir sorun varsa işi bilen bir ustaya tamir ettirilmelidir. Aksi taktirde küçük bir sorun yolda büyüyüp başka aksamlara da sıçrayabilir.

Küçük cc motosiklet ile uzun yol yaparken yanınıza almanız gerekenler

 • Bazıları yanlarına İngiliz anahtarından tut da alet çantasına kadar alıyor. Ben açıkçası o kadar garantici değilim. Eğer amacım a noktasından b noktasına en kısa, en sorunsuz ve en konforlu şekilde seyahat etmek olsaydı uçak bileti alır giderdim veya arabayla giderdim. Oysa motosiklet ruhu başkadır. Bunu öldürmemek gerek, keyif almak gerek. O yüzden o kadar ıvır zıvıra bulaşmayın ve motosikletlerin genelde kendi sele altlarında bulunan ve birkaç parça anahtar ve tornavidadan oluşan setini yanınıza alın yeter.
 • Motosikletiniz tubeless (iç lastiksiz) lastiklere sahipse fitil veya köpük. Lastikçiye gidene kadar hayat kurtarır.
 • Motosikletiniz tube type (iç lastikli) lastiklere sahipse uygun ebatta iç lastiği. Yolda lastikçiler olsa bile genelde otomobil lastiği satıyorlar ve ellerinde motosiklet iç lastiği bulunduranına ben hiç denk gelmedim. İç lastikli lastiklere fitil falan da uygulanamadığı için en garanti yöntem yanınızda lastik bulundurmak. Olası bir lastik patlamasında değiştirip yolunuza bakabilirsiniz böylece.
 • Yağmurluk. Hava güzel bile olsa ne zaman yağacağı belli olmuyor yağmurun. Esen rüzgarla beraber üşüme, hasta olma en basitinden kıyafetlerin kirlenmesi gibi durumlara karşı bulundurmakta fayda var.
 • Kulaklık. Virajlarda akarken, yola odaklanmış iken müzik olmazsa olmaz. İnsan müzikten bile başka bir zevk alıyor yolda iken. Ayrıca can sıkıntısına da birebir.
 • Küçük bir pet şişe benzin. Öyle yerler geliyor ki bazen, kilometrelerce petrol istasyonuna rastlayamıyorsunuz. Küçük cc motosikletlerin de malum, depoları kuş kadar olduğu için biraz benzin bulundurmakta da fayda var.
 • Kamp yapacaksanız kamp çadırı, katlanabilir sandalye. Yolun yorgunluğunu atmak için demir attığınızda dinlenmenize fayda sağlayacaktır.
 • Gıda. Gıda dediysek de sarma sarıp günlerce yanınızda taşıyın demiyorum onu da yapabilirsiniz gerçi ama skt’si uzun olan bisküvi, kek, çekirdek, maden suyu gibi yiyecek içecekler kısa molalarda kan şekerinizi dengelemeye ve kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.
 • Para. Yolda kaza geçirebilirsiniz, hastalanabilirsiniz, çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz, uzun süre otelde konaklamak zorunda kalabilirsiniz vesaire vesaire. O yüzden ucu ucuna yetecek kadar para bulundurmak risklidir. Mutlaka belirli bir miktarda nakit para bulunsun yanınızda.

Küçük cc motosiklet ile uzun yol yapacaklara tavsiyelerim

 • Yeterince tecrübeli değilseniz, kendinize güvenmiyorsanız bu işe bir süre daha kalkışmayın. Çünkü uzun yol biraz daha farklı oluyor şehir trafiğinden. En basitinden uzun yoldaki arabaların şoförleri daha dikkatsiz olabiliyorlar uzun süredir araç kullandıkları için.
 • Motosikletiniz hafif olduğu için yanınızdan tır, kamyon gibi ağır vasıta araçlar geçtiğinde savrulabilirsiniz. Buna daha araç geçmeden kendinizi hazırlayın ve panik yapmadan kontrolü bırakmamaya çalışın.
 • Motosikletinizin torku ve son hızı sınırlı olduğu için sollama yapmadan önce arkadan araç geliyor mu diye kontrol edin. Eğer sollama yapamayacak bir durumda iseniz hızınızı düşürün ve önünüzdeki aracın uzaklaşmasını sağlayın. Aksi taktirde aracın arkasında oluşan girdaptan etkilenebilirsiniz.
 • Uykunuzu iyi alın. Ben uykusuz bir şekilde motosiklet kullanırken birbirinden absürt halüsinasyonlar gördüğümü çok net hatırlıyorum. Direkt kaza sebebidir.
 • Sık sık mola verin. Hem size hem motosiklete iyi gelecektir.
 • Amacınız a noktasından b noktasına ulaşmak olmasın. Tadını çıkarın. Güzel bir manzara mı gördünüz? hemen çekin motorunuzu kenara ve oturup izleyin, fotoğraf çekin, eğer zevk almayacaksanız o yol bitmez, size işkence gibi gelir.
 • Ekipmanınız tam olsun. Cebinizde 5x değerinde telefon varken başınızda 1x değerinde kask olmasın. Kafanız olmadan o telefonu kullanamayacağınızı unutmayın.
 • Kask demişken, kaskın ergonomisi uzun süreler kafanızda kalmaya uygun olsun. İyi hatırlıyorum bir keresinde kafamdaki kask o kadar ağırdı ki yolda bir yerden sonra boynumu tutamamaya başlamıştım.
 • Sol şeritle fazla yüz göz olmayın ama en sağa da yanaşmayın. Arabalar birbirlerini genelde direkt dipten solladıkları için motosikletleri de öyle sollarlar ve bu sizin dengenizi oldukça sarsar. Şeridin ortasından gittiğiniz zaman mecburen sollama yapan araç şerit değiştirmek zorunda kalacaktır.
 • Şehirler arası yollarda trafik nispten hızlı akar. Motosikletinizi zorlamadan ayak uydurmaya çalışın. En basitinden 80 km/s ile gitmeyi deneyebilirsiniz. O yolda 30/40 ile gitmek tehlikelidir.

Son olarak, olur ya kaza yaptınız diyelim eğer kazadan sonra ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız sizi şuradaki yazıma, yok ben ikinci el motosiklet alırken dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız da buraya alabilirim.

Evet şimdilik bu kadar. Eklememi istediğiniz veya söylemek istediğiniz bir şey varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

Tekeriniz düz bassın!

İçine değil, dışına kapanık.

7 yorumlar On Küçük CC Motosiklet ile Uzun Yol

 • Elinizdeki anahtarla lastikleri söküp sökemeyeceğinizi yola çıkmadan önce kontrol edin. Gerekliyse uygun anahtar, tornavida,pense alın yük olmaz hele de ıssız çölde mahsur kalma riskini düşününce. Hava pompası olmazsa olmazdır. Lastiğe ufak çivi girdiyse ve lastik az hava kaçırıyorsa lastikçiye varana kadar çiviyi çıkarmayın (tubless lastik için geçerli) muhakkak avadanlığınızda yedek buji ve buji anahtarınız olsun. Eliniz anahtar tutmuyorsa yola çıkmayın en ufak sorunda rezil olur motorsiklete tövbe edersiniz.
  Tekeriniz düz bassın.

 • 105 kilo 1.80 boya sahip birisi olarak yıllar önce heves edip SYM Joymax 250 aldım. Gayet güzel bir deneyim olsa da motosiklet kazaları ile aşılamayı başaran aileme yeniki düşüp 1 yıl kadar sonra motoru sattım. Şimdi tekrar alır mıyım. Parmak kırığının ne kadar acılı bir süreç olduğunu müşahade ettikten sonra çok zor. Bu arada parmak kırığı motosiklet kazası ile alakalı değildi.

  • SYM joymax 250 çok güzel motosiklettir kendi sınıfında. Keşke ailevi durumlarınız müsaade etseydi ve kullanmaya devam etseydiniz.

   Geçmiş olsun.

 • motorsiklet kullanacaklar için harika bir bilgi olmuş, önyarğılı bakış açısına son verip buradan bilgi alabilirler. 125 cc hafif siklet bir motordur, küçük cc 49 cc olarak düşündüm ben. 250 cc ye kadar hava şartları önemli uzun yolda rüzgara özellikle dikkat etmekde gerekiyor iyi bir rüzgarda motorun ağırlıgı ön plana çıkıyor bunu lodoslu bir günde özellikle köprü üstünde yaşadım zorlu bir süreçti. .. .Tavsiyelerin ve motor kullanıcıları için bilgiler paylaştığın için teşekkür ederim.

  • 50 cc motosikletle 50 km yol bile uzun yol sayılır aslında. Yokuş çıkarken saate 30 km hıza ulaşmak bile büyük başarı. Eğer evliya sabrına sahip değilseniz tavsiye etmiyorum 50 cc motosikleti uzun yol için.

   Güzel yorumun için ben teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.