Kuryelik Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Abone Ol 

Bu içerikte kuryelik hakkında merak edilen her şeyi cevaplayarak detaylı bir rehber yazısı oluşturacağım. Kurye maaşları, kuryelik için hangi ehliyet gerekli, kuryelik yaş sınırı, nasıl kuryelik yapılır… gibisinden birçok sorunun cevabına değineceğim.

Öğrenciliğim sürecinde paramı kuryelik yaparak kazanıyor olduğum için -öğrenciliğim de hiç kısa sürmedi, sürmeyecek de 🙂 – kuryelik hakkında uzun bir tecrübem ve geçmişim var. Dolayısıyla bu soruların cevabını verebilecek birikime sahip olduğumu düşünüyorum.

Kuryelik yapmak için hangi ehliyet gerekli?

kurye için ehliyet

Moto kuryelik yapmak için gerekli olan ehliyet türü A2’dir.

A1 ehliyet ile de 125 CC’ye kadar motosiklet kullanılabilse de işverenlerin yüzde doksan beşi A2 ehliyet istemektedirler. Çünkü A1 ehliyeti 16, A2 ehliyeti 18 yaşında alabilirsiniz. 16 yaşında kuryelik işini yapamazsınız maalesef. Dolayısıyla kuryelik için yaş sınırı da 18’dir.

Konumuzun dışında ama ehliyet konusu açılmışken söyleyeyim, A ehliyeti almak için de ya 2 yıl A2 ehliyete sahip olmak ya da 24 yaşı doldurmak gereklidir. A Ehliyet ile 500 CC üzerindeki motosikletleri de, daha doğrusu tüm CC hacmine sahip motosikletleri kullanabilirsiniz.

Kuryelik zor mu?

Kuryelik zor mu sorusunun cevabını verebilmek kolay değil. İyi bir mevsimde, nezih insanların çalıştığı ve çok yoğun olmayan bir işletmede kuryelik yapmak kolayken kötü mevsimde, çok yoğun sipariş olan bir mekanda ve seviyesiz insanların çalıştığı bir işletmede kuryelik yapmak zordur.

Paraya çok ihtiyacınız yoksa ben şahsen kış mevsimi kuryelik yapmanızı önermiyorum. Çünkü yeterince motor tecrübeniz yoksa başınıza bir şey gelme ihtimali epey fazladır.

En tecrübeli kurye bile kışı bir defa dahi olsa düşmeden geçirmez. Kışları sert geçen bir yerde yaşıyorsanız çok zorlanabilirsiniz. Size bir fotoğraf bırakacağım, havanın -19 derece olduğu bir gecede Eskişehir’de kuryelik yaparken çekmiştim. Gördüğünüz porsuk çayı donmuş halde ve evet yanlış duymadınız -19 derece.

kuryelik zor mu

Ayrıca yazının kapağındaki yağmurlu fotoğraf da yine kuryeliğin zor yanlarından birisi. Yağmur yağında lastikler yere iyi tutunamıyor görüş mesafesi azalıyor, ıslanıyorsunuz, telefona bakamıyorsunuz vesaire vesaire.

Velhasıl kuryelik yaparken en çok zorlanacağınız kısım hava koşulları. İyi bir havada işe girerseniz birçok dertten kurtulursunuz ama tabi başka zor faktörler de var.

Yemek kuryesi olacaksanız yemeğin soğuk gitmesi, işverenin sıkıştırması gibi durumlar var o nedenle ben kurumsal firmalar ile çalışmanızı öneriyorum. Çalıştığım hiçbir kurumsal firmada hızlı git diye bir cümle duymadım, bilakis yavaş git diyorlar ama esnaflarla çalışırsanız bu tür şeylerle karşılaşmaya hazır olun.

kuryelik yapmak zor mu

Ayrıca bu fotoğraftaki gibi dengesiz müşteriler de çok can sıkıcı olabiliyor. Kış günü hızlı gelsin diyen mi, iki dakikada bir arayıp nerede kaldınız diyen mi… Bunun kuryelikle alakası yok, toplumdaki kalitesiz insanlarla alakası var.

İnsanlarla muhatap olunan hangi mesleği yaparsanız yapın bu tür insanlarla uğraşmak zorunda kalacaksınızdır.

Size tavsiyem kesinlikle kendinizi ezdirmeyin. Bugüne kadar ters konuştuğu için sözlü kavga ettiğim, paketini vermediğim birçok müşteri oldu ve işten de atılmadım. Atılsanız bile kuryelik işi çabuk bulunan bir iştir o yüzden öncelikle insan olmasını öğretin bu tür insanlara.

Böyle dedim diye de gaza gelip çok ileri gitmeyin. Haklıysanız haklı durumunuzu koruyun.

Kurye maaşları ne kadar?

kurye maaşları

Moto kurye maaşları firmadan firmaya değişkenlik göstermekle beraber asgari ücretten her halükarda fazladır. Asgari ücretle çalıştıran kurumsal firmalar bile minimum 1 tl paket primi vermektedirler. Günlük 20, aylık ise ortalama 600 tl paket attığınızı varsayarsak günde sekiz saat çalışarak minimum asgari ücret + 600 tl kazanabilirsiniz.

Tabi çalışma saatinizi 8’den yukarı çekerek çok güzel ek mesai parası da kazanabilirsiniz. Mesai parası yasal olarak normal saatlik ücretten yüksektir fakat birçok işletme bunu uygulamıyor ve mesaiye de normal saatlik ücret veriyor. İşe girmeden önce muhakkak sorun.

Ayrıca şahıs firması açarak çalışabileceğiniz Trendol Go, Getir gibi firmalarda da kuryelik yapabilirsiniz.

Eğer 29 yaş altında iseniz genç girişimci desteğinden faydalanarak ilk yıl sigortanızı devletin yatırmasını sağlayabilirsiniz.

Trendyol Go kurye maaşları, Getir kurye maaşları gibi şahıs firmasıyla çalıştığınız firmalar yahut normal yemek firmalarının moto kurye maaşları da minimum asgari ücret X 1,5 arası ile maksimum asgari ücret X 4 arasındadır.

Asgari ücret her yıl değiştiği için yazının güncelliğini korumak adına aşağı yukarı bir formül belirttim. Tepe değere ulaşmak için ağır mesailer yapmanız gerektiğini unutmayın. Yoksa kimse size durduk yere 4 asgari ücreti tek ayda ödemez.

Şahıs şirketi açtığınızda KDV, stopaj, muhasebe gibi giderleriniz de olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Vaat edilen maaşlar genelde brüt olarak söyleniyor ve size dolgun geliyor. Asıl maaşınız eğer şahıs şirketi açarak kuryelik yapacaksanız bu masrafları düştükten sonra elinize kalan paradır.

En iyi kurye motoru hangisi?

en iyi kurye motoru

Bana göre en iyi kurye motoru fiyat performans açısından Honda Activa S‘tir.

Hondanın PCX gibi Activa’dan daha iyi scooterleri var ama yukarıda belirttiğim gibi fiyat performans olarak en tercih edilebilir motor 125 CC’lik Honda Activa’dır. Birçok kurumsal firmanın da bu motorla çalıştığını görebilirsiniz.

Benim de Activa ile 50.000 km’den fazla tecrübem var. Her hava koşulunda, her türlü sürüş stilinde kullandım ve bir sorun yaşamadım. 16 saat kesintisiz şehir içi kullanımında bile bakımlı ise sorun çıkarmıyor.

Butik bir işletmeniz vardır, bir tık daha iyisini almak istiyorsunuzdur o zaman Honda Spacy Alpha modeline bakabilirsiniz. Hemen hemen Activa ile aynıdır ama start stop gibi özellikleri olduğu için bir tık daha donanımlıdır.

İşletmeler için kurye motoru seçimi bence çok önemli. Fiyatların astronomik düzeyde arttığı şu dönemlerde iş yeri sahipleri genelde çin malı modelleri ucuzluklarından ötürü tercih ediyorlar ama o motorlar bir yılda pert oluyorlar. Her sene yenisini almak gerekiyor.

Ayrıca hiçbir kurye işletme motorunu çok dikkat ederek kullanmaz, tümseğe sert girer, hor kullanır vesaire vesaire. Çin malı motorların malzeme kalitesi de kötü olduğu için bu türlü kullanımlara gelemezler.

Japon’dan şaşmamak en iyisidir fakat diğer Japonlar Honda’dan daha da pahalılar. O kadar parayı vermek gerçekten zor. O yüzden Honda ile çalışmak en mantıklısıdır.

Motosikletlerin bakımlarına dikkat ettiğiniz zaman yıllarca kullanabilirsiniz.

Eğer yine paranız yoksa Hint, Tayvan markalarına bakabilirsiniz. Hero, Bajaj, TVS gibi markalar Çin markalarına görece çok çok iyidirler fakat Japon markalarına göre aşağı seviyededirler.

Çin markaları dediysem kurye motorları için geçerli. Yoksa CF Moto gibi markalar Çin malı olmasına rağmen sorunsuz ve iyi motorlar üretiyor mesela. Neyse bu konu çok karmaış kafanızı karıştırmayayım.

Bunun dışındaki kendini kanıtlamış modelleri araştırabilirsiniz fakat benim önerim kesinlikle vitesli motosikletlere bulaşmamanızdır.

Şehir içinde sürekli vites değiştirmek, debriyaja basmak sizi çok yoracaktır. Hem oturuş pozisyonu hem de rahatlık açısından kuryelik için bir scooter ile çalışmak en mantıklısıdır. Ayrıca vitesli motosikletler kış aylarında ayaklarınıza su sıçratırlar, ağırlık dengeleri görece yukarıda olduğu için kolay devrilirler.

Şehir dışında kuryelik yapacaksanız, uzak mesafelere siparişe gidecekseniz veya acil işler için kuryelik yapacaksanız ancak o zaman vitesli modellere bakmanız faydalı olacaktır.

Adres bilmeden kurye olmak

adres bilmeden kuryelik yapmak

Adres bilmeden kuryelik yapmak bu işe ilk defa başlayacak kişilerin aklını çok bulandırıyor. Öncelikle az çok bildiğiniz veya yaşadığınız şehirde kuryelik yapacaksanız adres bilmeden kurye olabilirsiniz.

Zaten şehirin tümüne sipariş götürmezsiniz belirli bir bölgeyi bilmeniz gerekir. Öncelikle o bölgedeki ana caddeleri, önemli binaları, heykelleri falan öğrenin. Sonra siparişin geldiği sokağı navigasyon uygulamasına yazın ve o şekilde siparişin yerini az çok kestirmeye çalışarak siparişi götürün. Kuryeliğin mantığı budur.

Hiç adres bilmiyorum diyorsanız da motora takılan telefon sabitleyicilerden alın ve o şekilde adreslere gidin. Az çok bir hafta içinde çoğu yeri ezberlersiniz zaten.

Fakat başvuru yaparken yalan söylemeyin. Adres bilmiyorsanız bilmiyorum deyin ama yine de yapabilirim, öğrenirim diye ekleyin.

Kurye olmak için gerekenler

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • A2 veya A ehliyet türüne sahip olmak
 • Sabıka kaydı bulunmamak ( kurumsal şirketler bakıyor )
 • Az çok adres bilgisi
 • Şahıs şirketi isteyen firmalarla çalışılacaksa şirket açılımı
 • Motor isteyen firmalarla çalışılacaksa bir adet kurye motoru

Kurye işi nasıl bulunur?

 • Her şehirde kurye WhatsApp grupları bulunur. Bu grupları araştırarak oradan iş bulabilirsiniz.
 • Kurumsal firmalara gidip CV doldurabilirsiniz.
 • Facebook gruplarına bakabilirsiniz.
 • İş ilan sitelerini inceleyebilirsiniz.
 • Çevre esnaflara gidip sorabilirsiniz.
 • Sipariş verdiğiniz kuryeye veya yoldan geçen bir kuryeye sorabilir, yardım isteyebilirsiniz.
 • İnternetten başvuru olan firmalara başvuru yapabilirsiniz.
 • Kendiniz çeşitli yerlerde ilan verebilirsiniz.

Evet kuryelik hakkında tüm merak edilenlere kendimce cevap vermeye çalıştım. Eğer cevabını bulamadığınız bir soru varsa yorumlarda sorabilirsiniz veya kuryelik ile ilgili anlatmak istediğiniz tecrübeleriniz vesaire varsa onları da yazabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

2 yorumlar On Kuryelik Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.