Motosiklet Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Abone Ol 

İrili ufaklı üç dört tane motosiklet kazası olan birisi olarak motosiklet kazası sonrası yapılması gerekenler konusunda tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım lakin, bu yazıda işin sağlık kısmını ele almayacağım. Eğer nasıl ilk yardım falan uygulanacağını merak ediyorsanız bu yazıda bu bilgilere ulaşamayacaksınız.

motosiklet kazası sonrası yapılması gerekenler

Yazının başlığında kullandığım fotoğrafın hikayesi ile başlayalım isterseniz. Yaptığım kazalar içinde elimde kalan tek kaza fotoğrafım bu olduğu için bunu kullanmak zorunda kaldım. Küçük çaplı bir kazaydı. Tali yoldan önüme direkt çıkan arabaya çarptım gördüğünüz gibi. Araç plakasını ve motorda yazan şirket ismini kapatmak için fotoğrafla uğraştım biraz. Kuryelik yaparken karıştığım bir kazaydı.

Olay anından bahsedeyim biraz. Ana yoldan ortalama 70 km/s hızla giderken birden yandan fırlayan arabayı gördüm görmesine ama çok geç kalmıştım. Bodoslama çarptım ve yere düştüm. Ekipmanlarım tam olduğu için bir yerime bir şey olmadı. Çarptığım kişi doktormuş. İndi direkt ilk yardım uygulamaya çalıştı. İyi olduğumu söyledim ve biraz sitem ettim neden yola çıkarken sağı solu kontrol etmiyorsunuz diye. Bir kadın sürücüydü. Ama kadınlar işte böyle araba kullanamıyorlar diye sığlık yapmıyorum. Siz de yapmayın. Kadın belki nöbetten çıkmış ve uykusuz. Arabada çocukları da vardı. Dikkati dağılmıştır olabilir. İnsanız hata yapabiliriz. Kimse kimseye isteyerek çarpmaz. Zaten trafikte biraz hoşgörülü olsak çoğu şey çözülecek. Bu kadar stres, bu kadar gerginlik hep zarar.

Burada önemli bir şey söyleyeceğim. Kaza olur olmaz sinirlenmeyin. Mesela ben orada kadına bağırıp çağırsaydım, sözlü veya fiziksel saldırıda bulunsaydım elime ne geçerdi? koca bir hiç. haklı iken haksız duruma düşerdim ve arabadaki çocuklar için çok büyük bir travma olmuş olurdu. Zaten trafik kazası çocuklar üzerinde büyük bir psikolojik travma yaratıyor. Siz de kavga edip çocukların psikolojisi ile iyice oynamayın. Neyse lafı fazla dolandırmayalım.

Motosiklet Kazası sonrası yapılması gerekenler:

  • 1) Kazaya karışanların sağlık durumu

İlk önce acele etmeden sakin kalmaya çalışarak durum değerlendirmesi yapmanız gerek. Usul usul deneyin ellerinizi ayaklarınızı oynatabiliyor musunuz, bir yerinizde kanama, kırık, çıkık gibi bir durum var mı diye. Eğer varsa direkt ambulansı arayıp yardım alıyorsunuz. Diğer her şey sağlığınızdan sonra gelir.

  • 2) Fotoğraf/Video çekimi

Araçları yerinden oynatmamışken direkt fotoğraflarını güzelce çekin her tarafından. Ne olur ne olmaz diye video da çekin. Böylece elinizde tamamen somut bir belge olmuş olur.

  • 3) Çevre güvenliğinin sağlanması

kaza yaptığınız yerden hemen önce veya sonra viraj olabilir, hava karanlık olabilir ve aniden gelen araçlar sizi görmeden size çarpabilir. O yüzden mutlaka etrafa reflektörlü duba veya tabela yerleştirin.

  • 4) Kaza tutanağı tutulması

Yaralanma, anlaşmazlık, taraflardan biri ehliyetsiz veya yaşının küçük olması, taraflardan herhangi birinin alkollü olması, araçlardan birinin veya ikisinin de trafik sigortası olmaması gibi durumlarda kendi başınıza tutanak tutmayıp polisi çağırıyorsunuz ve çağırırken de durumu izah ediyorsunuz. Çünkü küçük çaplı kazalarda polisler gelmeyebiliyor bu tür sorunlar olmadığı sürece.

İnternetten kaza tutanağını aratıp bulabilirsiniz veya kırtasiyelerde falan da oluyor. İki nüsha olacak şekilde doldurup iki tarafın da ehliyet fotokopisini alıyorsunuz sonra maddi hasarın sigorta şirketine ödetilmesi için sigorta şirketinize başvuruda bulunuyorsunuz.

Kaza gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde sigorta şirketinize başvuruda bulunmak zorundasınız.

Geçmiş olsun, tekeriniz düz bassın.

Son olarak motosiklet, motosiklet kazası sonrası yapılması gerekenler falan demişken küçük cc bir motosiklet ile uzun yol yapılır mı sorusunun cevabını arıyorsanız veya bu konuda tüyolar edinmek istiyorsanız şuradaki yazımı okuyabilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.