Nefis Bir Kamp Alanı; Bolu Yedigöller!

Abone Ol 
bolu yedigöller

Geçen günlerde dört günlük bir kamp maceram oldu ve kamp yapmak için Bolu Yedigöller’i seçtim. Yedigöller’de geçirdiğim dört gün boyunca edindiğim gözlemlerimi buraya yazmak istedim. Kampa gitmek isteyip nereye gideceğinizi bilemiyorsanız veya Bolu Yedigöller hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazı sizin için faydalı olabilir.

Yedigöller’e nasıl gidilir?

Yedigöller’e gidebilmeniz için ilk önce Bolu’ya gitmeniz gerek. Burayı aklımızda tutuyoruz. Bu hiçbir yerde bulamayacağınız mükemmel bilgiyi edindiğinize göre detaylara inebiliriz. 🙂

Bolu’ya varınca şehirdeki tabelalara bakarak çok rahat Yedigöller’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Bolu şehir merkezi ile Yedigöller arası takribi 45 km. Şehir merkezinden gidip geri gelmek 90 km yapıyor ve bu yolda petrol istasyonu yok. O nedenle deponuzda kısıtlı yakıtla gitmemeniz gerek.

Yağmurlu bir havada gidiyorsanız da lastiklerinizin sağlam olmasına dikkat edin çünkü şehir merkezi ile Yedigöller arasındaki 45 km’lik yolda düz bir yer kesinlikle yok, komple viraj dönüyorsunuz ve çukurlara düşüyorsunuz. Sis de cabası. Benim lastiklerim kabaktı. Dolayısıla viraj boyunca esp devrede kaldı.

Yedigöller’de kamp ücreti ne kadar?

Çadırınızı kurar kurmaz muhtelemen görevli arkadaş yanınızda bitecektir.

Çadır kurma ücreti olarak çadır başına 40 tl alıyorlar. Eğer öğrenci kimliğiniz varsa veyahut yanınızdan birinde öğrenci kimliği varsa onunla ücreti 20 tl’ye düşürebiliyorsunuz. Tabi bu ücretler gecelik ücretler. Atıyorum tek çadır kurup dört gece kalacaksanız ve öğrenci iseniz 80 tl ücret ödüyorsunuz.

Kamp ücreti demişken aklıma geldi, eğer telefonunuzu şarj etmek istiyorsanız kamp alanında bulunan büfeden başka şarj etme imkanınız yok. O büfe de şarj başına 5 tl talep ediyor aklınızda bulunsun. O bakımda yanınızda powerbank götürmenizde fayda var.

Yedigöller kamp alanı kalabalık mı?

Daha önce başka bir kamp alanında kamp yapmadığım için başka bir yerle kıyaslama yapamıyorum ama net olarak kalabalık bir yer olduğunu söyleyebilirim. Eğer herkesin çadır kurduğu toplu yere çadır kurarsanız kamp yapmanın lezzetini alamazsınız kalabalıktan, çocuk sesinden…

Fakat toplu çadır kurulan düzlüğün biraz yukarısına çadırınızı kurduğunuzda bu sorun ortadan kalkıyor. Dolayısıyla kalabalığın bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.

Yedigöller’de ateş yakılabiliyor mu?

bolu yedigöller

Sabah 8 ile akşam 19 arasında ateş yakmak yasak ve para cezası var. Belirtilen saatler dışında kamp alanında mevcut bulunan varillerde ateş yakabiliyorsunuz. Mangal da keza öyle yakabiliyorsunuz ama yer ateşi yakmak orman yangını çıkmaması açısından yasak.

Yine de belirtilen saatler dışında çadırlarının içinde piknik tüpü yakıp tüple çay falan demleyen insanları gördüm.

Yakılacak odunu ise ormandan toplayabilirsiniz kuru olmak şartıyla. Fakat sirkülasyon dolayısıyla yakın civarda hiç kuru odun bulunmuyor ama ormanın derinliklerine doğru daldığınızda çok rahat odun bulabiliyorsunuz. Eğer odun toplamak istemiyorsanız da 50 tl gibi fahiş bir fiyata küçük bir torba odun satın alabilirsiniz.

Bolu Yedigöller’de alışveriş yapılacak bir yer var mı?

Yukarıda bahsettiğim gibi kamp alanında sadece küçük bir büfe bulunuyor ve bu büfe genellikle tost, tavuk şiş, ekmek köfte gibi şeyler sattığı için ufak tefek abur cuburlar dışında buradan alışveriş yapmak mümkün değil.

Bu büfe alkol de satmıyor. Fakat çok zorda kalırsanız küçük bir araştırma ile el altından alkol satan bir yerler bulabilirsiniz. Bu konuda çok bilgi vermek istemiyorum belki sadece bana denk gelmiştir.

Yedigöller’de kışın kamp yapılabilir mi?

Oradaki görevliye bu soruyu özellikle sordum, yapılabiliyormuş fakat aşırı virajlı ve berbat olan o dağ yolu kışın daha da berbatlaşacağı için arazi aracınız olmadan binek arabayla o mevsimde gitmek sıkıntı olabilir.

Kışın çok daha az kalabalık olduğu için doğayı gerçekten seven insanlar geliyormuş. Bir çılgınlık yapmak istiyorsanız kışın da gidebilirsiniz.

Sizi korkutmak istemem ama geceleri birkaç kez ormandan kurt sesleri duyduğum oldu. Kışın bu vahşi hayvanlar daha da tehlikeli olabilir. Bu yüzden önlem almakta da fayda var.

Yedigöller’de gezilecek yerler

Yedigöller, isminden de anlaşılacağı üzere yedi tane gölün bir arada bulunmasından oluşan bir mevki. Öncelikle bu gölleri sırasıyla gezebilirsiniz, çok güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Benim çektiğim fotoğrafları görmek için instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Kamp alanın içinde çeşitli tabelalar bulunuyor.

bolu yedigöller gezilecek yerler

Ben bu tabelada gösterilen yerlere gittim ve fotoğraflarını çektim. Gülen kayalardan başlayalım isterseniz.

gülen kayalar
gülen kayalar

Açıkçası en saçma bulduğum yer burasıydı. Bu kayanın bir hikayesi var mı bilmiyorum ama oldukça saçma bir yer. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir tane büyük kaya parçasından ibaret ve hiçbir esprisi yok.

Gel gelelim dilek çeşmesine.

dilek cesmesi
Dilek Çeşmesi

Burası da gördüğünüz gibi basitçe yapılmış bir çeşmeden ibaret. Görmeye değer olduğunu düşünmüyorum ama gitmek için orman yolundan yürüyorsunuz. Bu yol bu gezilecek yerlerin hepsinden daha güzel. O yüzden geçerken göz atabilirsiniz.

Son olarak şelale;

selale
Şelale

Şelale de gördüğünüz şekilde. Yorum yapılacak bir durum pek yok.

Yukarıda dediğim gibi bu yerlerin hiçbirisi aman aman görülmelik yerler değil ama o orman yolunda yürümek müthiş bir duygu. Oksijen ciğerlerinizi yakyor ve yolun manzarası süper. Hemen bir fotoğraf bırakayım buraya.

Bolu yedigöller

Bolu Yedigöller’de kamp yapacaklara tavsiyelerim

  • Yedigöller’de temmuzun ortasında bile yağmur yağabiliyor ve hava geceleri soğuk oluyor. Üşümemek ve ıslanmamak için önleminizi alın.
  • Alışveriş yapılacak bir yer olmadığı için her şeyi en ince ayrıntısına kadar temin edin ve öyle gidin.
  • Kış mevsiminde gidecekseniz uygun bir araçla ve dolu depoyla gitmeyi ihmal etmeyin.
  • Bim, a-101, şok gibi marketlerde satılan ve raf ömrü uzun olan lavaş ekmeklerden alın. Ekmek büyük bir sorun çünkü ve bu lavaşlar işinizi oldukça iyi görecektir.
  • Odun toplamaya gün batımından sonra gitmeyin. Vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz geceleri çok daha fazla ormanda.
  • Şarj konusu büyük sıkıntı olduğu için powerbank alın yanınıza.
  • Doğayla vakit geçirmeye çalışın, vakit çok daha anlamlı ve ruhsal olarak dinlendirici geçiyor.
  • Son olarak doğayı temiz tutun, çöplerinizi yere atmayın.

İçine değil, dışına kapanık.

13 yorumlar On Nefis Bir Kamp Alanı; Bolu Yedigöller!

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.