Para Kazanma Yolları (Öğrenciler İçin) 16 Yöntem!

Abone Ol 

Bu yazıda para kazanma yollarından bahsedeceğim. Bilhassa öğrenciler için yararlı olacağını düşünüyorum. Yazıya başlamadan önce bu yazıda size boş vaatler vermeyeceğim konusunda gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Kendi hayatımdan örnekler vererek aşama aşama ilerleyeceğim ve bu yazı uzun olacak. Ona göre çayınızı kahvenizi hazırlayıp gelin.

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. 21 yaşındayım. İlk üniversitemi bıraktım, (Üniversiteyi bırakmak isimli yazımı okuyabilirsiniz.) ikinci üniversitemi okuyorum şu an ve lise 3’ten beri yani 15 yaşımdan beri kendi paramı kazanıyorum ve o tarihten itibaren ailemden tek kuruş para almadım.

21 yaşında olmama rağmen 5-6 yıllık iş tecrübem olduğunu göz önüne alırsak iş dünyası konusunda tavsiye verebilecek konumda olduğuma kanaat getirebiliriz ve başta da bahsettiğim gibi bu yazıda sadece gerçek yöntemlerden bahsedeceğim için tüm yazıyı okumanızı öneririm.

Lisede para kazanma yolları

Yazıya lisede para kazanma yolları ile başlamak istedim çünkü yukarıda bahsetmiş olduğum 15 yaşında kendi paramı kazandığım konusuna ikna olmamış kişiler olabilir. Hemen bunu nasıl yaptığımı anlatayım.

lisede para kazanma yolları
Lise 3’teki ergen halim.

Gördüğünüz gibi burası bir hastane ve ben hemşirelik stajındayım. Şimdi sağlık liselerinin durumu nedir bilmiyorum ama o zamanlar lise 3 ve lise 4’te staj yapıyorduk ve asgari ücretin 3’te birini alıyorduk. Bir lise öğrencisi için fena para değil.

Bu konuda şanslı olduğum gerçeğini inkar edemeyeceğim. Herkes meslek lisesinde okumuyor ve herkes lisede staj yaparken para kazanma şansına sahip olmuyor fakat liseniz bir meslek veya bir dal üzerine özelleşmiş bir lise ise ilk önce o konuda para kazanmayı denemelisiniz.

Liseli olduğunuz için tam veya yarı zamanlı bir işte çalışamayacaksınız ve okul vakitlerini de çıkınca geriye pek bir zamanınız kalmayacak o yüzden hali hazırda okuduğunuz okul üzerinden ilerlemeye çalışmak sizin için daha efektif olacaktır.

Ufaktan hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum ama dediğim gibi bu gerçekçi bir yazı olacak. İşte lisede para kazanmanın 10 yolu diye bir başlık açıp, içine 3-5 lira anca kazanabileceğiniz çöp yöntemler koymamdan daha iyidir erkenden gerçeklerle yüzleşmeniz. Biliyorum kanınız hızlı akıyor ama okumaya devam edin yazının devamında size hitap edecek para kazanma yöntemleri bulabilirsiniz.

Son olarak para çok önemli evet ama henüz lisede iken para hırsı ile yanıp tutuşmayın. Hayatınızın sonuna kadar para kazanmak zorunda kalacağınız zamanlar gelecek ve henüz bu zamanlar gelmemişken hayatın tadını çıkarıp kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Üniversitede para kazanma yolları

Yine kendi hikayem üzerinden ilerleyeceğim ve üniversitede öğrenci iken para kazanma yollarını bu şekilde anlatacağım.

Ben liseyi bitirip üniversiteye başladım, okula başladıktan bir hafta sonra da bir kafede garson olarak işe başladım. O şehire yeni taşınmıştım, henüz 18 yaşındaydım ve hiçbir vasfım, iş tecrübem yoktu. (hemşirelik mezunu olmak burada işe yaramadı çünkü henüz atanma şansım yoktu. hala da atanamadım gerçi. Atanırsam güncellerim burayı) Dolayısıyla yapılabilecek işlerden en mantıklısı garsonluktu. Ben de başladım bir kafede çalışmaya.

para kazanma yöntemleri
Yaş 18-19

Üniversitenin ilk yılında garsonluk yaptım ve bu süreçte A2 ve B ehliyetlerimi aldıktan sonra garsonluktan ayrılıp başka işlerde çalışmaya başladım.

Peki siz nasıl üniversitede para kazanabilirsiniz?

Garsonluk

garsonluk yaparak para kazanmak
Garsonluk yaparak para kazanmak

Hafife almak veya kimsenin işini küçümsemek için konuşmuyorum ama bir kafede garsonluk yapmaya başlamanız için çok da bir gereksinime ihtiyacınız yok. Biraz temizliğinize, giyiminize kuşamınıza ve konuşmanıza dikkat ettiğiniz sürece her yerde garson olarak işe başlayabilirsiniz.

Fakat burada şöyle bir tüyom olacak; garsonluk sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Daha önce bedensel bir iş yapmadıysanız lokanta restoran gibi yerlerden ziyade kafelerde garsonluk yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü restoran ve lokantaların işleri çok ağırdır. Bulduğunuz yer de mümkünse emeğinizi sömüren bir yer olmasın. Asgari ücret altına çalışmayı kabul etmeyin ve insani şartlarda çalışın çok çok ihtiyacınız yoksa. Prim vermemek lazım ahlaksız işverenlere. -Tenzih ediyorum düzgün işverenleri.-

Ayrıca garsonluk para kazandırmaktan da öte size çok şey katar. Bir miktar insan sarrafı olursunuz ve insanları daha kolay kategorize etmeye başlarsınız. Sosyalleşme, tanımadığınız insanlarla muhabbete girebilme ve en önemlisi dökmeden içecek taşıma konusunda yetenekleriniz gelişir.

Kuryelik

kuryelik yaparak para kazanmak
kuryelik yaparak para kazanmak

Son zamanlarda çeşitli sipariş/dağıtım şirketleri ve uygulamaları artış gösterdi ve dışarıdan eve yemek söyleme kültürü arttı. Çoğu zaman restoranlar dışarıya gönderdikleri siparişler ile içerideki müşterilerden kazandıkları paradan daha çok para kazanıyorlar.

Böyle bir durum içerisinde iken kuryelerin önemi de önemli ölçüde arttı. Ayrıca bilirsiniz bizim halkımız pek motosiklet sevmez ve motosiklet ehliyetini de araba ehliyetine oranla alan pek olmaz. Fakat bu şirketler kanunen ehliyetsiz kurye çalıştıramadakları için A2 ehliyet bir öğrenci için altın değerindedir ve mutlaka alınmalıdır.

Bunu ısrarla söylüyorum çünkü ben de halihazırda üniversite okurken para kazanmak için kuryelik yapıyorum. Son bir yıldır da kuryelik yaptığım için sektördeyim ve eleman açığını net şekilde görebiliyorum.

Ayrıca kış aylarında tatlı su kuryeleri dediğimiz sempatik arkadaşlarımız doğal olarak o karda kışta soğukta kuryelik yapmak istemedikleri için o mevsimlerde işten çıkarlar ve çalışan bir kurye güzel paralar kazanabilir. Gerek part time gerek de ders yoğunluğunuza göre full time kuryelik seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kuryelik hakkında merak edilen her şey isimli yazımda bu konuya daha detaylı olarak değindim. İlginizi çekiyorsa bakabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

öğrenciler için para kazanma yolları
öğrenciler için para kazanma yolları

Hayvanları seviyorsanız öğrenciyken yapılacak işler arasında en zevkli olanı budur ama böyle bir iş bulmak hiç kolay değil. Çünkü hem evcil hayvanı olup hem zamanı olmayıp hem de evcil hayvanını ücreti mukabilinde baktırabilecek kadar bütçesi olan birisini bulmanız gerekli.

Bu konuda sizin güvenilir olmanız ve o izlenimi karşı tarafa verebilmeniz de önemli bir unsur. Çünkü evcil hayvan sahipleri için evcil hayvanlarının değerleri tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür ve onları evlatları gibi severler. Onları emanet alabilmek için gözlerine girebilmeniz önemli.

Bu işleri bulunduğunuz şehrin Facebook gruplarına ilan vererek bulmayı deneyebilirsiniz. Biraz da sosyal çevrenizin geniş olması lazım bu tür işleri alabilmeniz için.

Ayrıca sadece evcil hayvandan ziyade yaşlı/çocuk bakımı gibi işlerden de öğrenciyken para kazanabilirsiniz.

Kasiyerlik

öğrenciyken para kazanma yolları
öğrenciyken para kazanma yolları

Kasiyerlik de yine öğrenciyken yapılabilecek işler arasında. Bir kafeye garson olarak girip ileride barista/kasiyer olarak yükselebilir veya direkt herhangi bir firmada kasiyer olarak başlayabilirsiniz.

Kuryelik nasıl daha çok erkek arkadaşlara hitap eden bir sektörse kasiyerlik de daha çok kadınlara hitap ediyor. Öyle değilse bile işletme sahiplerinin kasiyer eleman tercihi genelde kadınlardan yana oluyor. Bundan dolayı cinsiyetiniz kadınsa kasiyerlik işi bulma ihtimaliniz hayli yüksek.

Burada size vereceğim tüyo kurumsal firmaları tercih etmeniz olur. Çünkü hem çalışma saatleri açısından hem de daha çok gelecek vaadetmesi açısından bunu öneriyorum.

Okuduğunuz bölüm farklı olabilir ve kasiyerlikten öte bambaşka bir sektörde bambaşka bir kariyer planınız olabilir gayet haklısınız fakat herkesin bir b planı olmasının gereklilik olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizdeki okulların ve mezunların durumu ortada. Dolayısıyla öğrenciyken uzun bir süre kurumsal bir firmada çalışmak mezun olunca size bambaşka fırsatlar açabilir ve o firmada güzel konumlara yükselebilirsiniz. Bunun örneklerine çok rastlanıyor.

Resepsiyonistlik

para kazanma yolları
para kazanma yolları

Kısa süreli olsa da resepsiyonistlik de benim yaptığım işler arasında yer alıyor. Yine resepsiyonistlik de sanıldığı kadar kolay olmayan mesleklerden bir tanesi. Bedenen insanı yormasa da özellikle büyük bir otelse insanın zihnini aşırı derecede yoran mesleklerden. Bunun nedeni de toplumumuzda bol miktarda bulunan düşük zekalı vatandaşların var olması.

Yine de bu kadar kötüledim diye gözünüz korkmasın. Öğrenciyken özellikle iyi bir otelde resepsiyonistlik işi bulursanız kaçırmayın derim. Çünkü garsonluk gibi bu meslek de insanın kişiler arasındaki iletişim becerisini geliştirmeye yarayan mesleklerden bir tanesi.

Anketörlük/Broşür Dağıtımı

öğrenciyken yapılabilecek işler
öğrenciyken yapılabilecek işler

Yazının başında gerçekçi olacağım demiştim. Eğer çok zor durumda kalmadıysanız veya başka bir iş bulamadıysanız anketörlük veya broşür dağıtımı gibi işlere yönelmenizi pek tavsiye etmem. Neden derseniz sadece harcadığınız emeğe oranla az kazandırdığı için olduğunu söylerim.

Fakat kazandırır mı kazandırır.

Hoşgörünün iyice azalmış olduğu toplumumuzda anket yapmak için durdurmaya çalıştığınız insanların yüzünüze bile bakmaması üstüne üstlük sizi terslemesi, broşür dağıtırken size laf atan kapıcılara denk gelmeniz tahammülsüz bir insan iseniz kavga çıkarmanıza neden olabilir, psikolojinizi kötü anlamda etkileyebilir.

Ama güzel bir teklif geldiyse özellikle broşür dağıtımı işini değerlendirebilirsiniz.

Özel Ders Vermek

öğrenciyken yapılabilecek işler
öğrenciyken yapılabilecek işler

Liseli arkadaşlara önerdiğim gibi okurken aslında ana meseleye odaklanıp hali hazırda okuduğumuz bölüm üzerinden para kazanmaya çalışmak öğrenciyken yapılabilecek işlerin en güzel olanlarından biridir. Çünkü hem o konuyu öğretirken/uygularken daha iyi öğrenir hem de iş tecrübesi kazanmış olursunuz.

Matematikle ilgili bir bölüm okuyorsanız matematik dersi verebilir, resimle alakalı bir bölüm okuyorsanız resim dersi verebilir yahut ücretli portre resimleri çizebilir, müzikle alakalı bir bölüm okuyorsanız müzik dersi verebilir veya bir mekanda çalıp söyleyebilirsiniz.

İlla ki bu bölümleri okumanıza da gerek yok. Hemen hemen her bölüm ile alakalı o bölümde yapılacak işler veya özel ders verilebilecek konular bulunabilir.

Çeviri/Tercümanlık

hızlı para kazanma yolları
hızlı para kazanma yolları

Özellikle dil bölümlerinde okuyan arkadaşların belki de hiçbir şey düşünmeden direkt atlamaları gereken sektörlerden bir tanesidir çeviri ve tercümanlık sektörü.

Çünkü çeviri yaparken hem dilinizi iyice pekiştirmiş olursunuz hem de yavaş yavaş iyi bir çevirmen olma adımında ilerleyebilirsiniz. Her işte olduğu gibi baştan savma değil de özenerek bir işi yaparsanız o işten ileride güzel miktarlarda para kazanabilirsiniz. Ayrıca hem çeviri hem tercümanlık üstüne bir de özel ders verdiniz mi sizden zengini yok. 🙂 Açıkçası bu konuda dil bölümlerinde bu güzel avantajların olduğunu söylemekte fayda var.

Dil bölümleri dil bölümleri diye söylüyorum ama illa ki dil bölümü okumanıza gerek yok. Siz de kendinizi geliştirmek adına bir dil öğrenip onun üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

fotoğraf çekerek para kazanmak
fotoğraf çekerek para kazanmak

Günümüzde akıllı telefonların kameralarının gün geçtikçe güzelleştiği bir gerçek fakat hiçbir zaman telefon kamerası profesyonel bir fotoğraf makinesinin yerini tutmaz. Çünkü telefonlar en başta sensör boyutlarından kaybediyorlar.

Ayrıca telefonla değil de fotoğrafla çekim yapmanın ayrı bir ciddiyeti vardır ve karşı taraf için ikna edici bir unsurdur. Orta seviye bir DSLR fotoğraf makinesi ve birkaç tane lens, biraz da Adobe Photoshop bilgisi ile mükemmel işler çıkarıp kendinize bir portfolyo oluşturabilirsiniz. Eğer başarılı olursanız yerel çekimlerde veya mekanlarda katalog çekimlerinde de iş yapıp para kazanabilirsiniz.

Ayrıca stok fotoğrafçılığı denilen bir kavram var. Siz de çektiğiniz fotoğrafları satıp stok fotoğrafçısı olabilirsiniz. En çok kullanılan stok fotoğrafçılık uygulamalarından birisi de Shutterstock’tur.

Fotoğrafçılığa merakınız varsa Uzun pozlama nasıl yapılır? isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Organizasyon Düzenlemek

hızlı para kazanma yolları
hızlı para kazanma yolları

Eğer hızlı para kazanma yolları öğrenmek istiyorsanız organizasyon düzenlemek sizin için ideal yöntemleden birisi olabilir.

Bu organizasyonlara gezi, parti, kamp, konser gibi çeşitli aktiviteler dahil olabilir. Burası sizin yeteneğinize kalmış.

Bu maddede iki tane dikkat edilecek unsur var. İlki sizin sosyal çevreniz. Eğer yeterince çevreniz yoksa ve istediğiniz sayıda katılımcı toplayacağınıza tam emin değilseniz baştan borca girerek harcama yapmayın. Aksi taktirde biletler elinizde patlayabilir ve büyük maddi kayıba uğrayabilirsiniz.

İkinci unsur ise kitlenizi iyi analiz edebilmek. Oturup düşünmek lazım organizasyona katılma ihtimali olan katılımcıların yönelimini. Ona göre sevilecek bir aktivite düzenlemelisiniz. Tüm süreçler başarılı olursa güzel bir komisyonla hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Ticaret Yapmak

ticaret yaparak para kazanmak
ticaret yaparak para kazanmak

Ticaret yaparak para kazanmak dünyanın en eski mesleklerinden birisidir. Ne alıp ne satacağınızı ve ne kadara alıp ne kadara satabileceğinizi düzgün kestirirseniz güzel paralar kazanabilirsiniz.

Bir ürünü olduğu gibi alıp satmaktansa üzerine bir şeyler koyarak satmak her zaman daha karlıdır.

Mesela ekranı kırık bir telefonu çok ucuza alıp tamir ederek sattığınızda inanılmaz bir kar elde edebilirsiniz. Tamir edemiyorsanız da ekranı internetten sipariş edip (telefoncudan değil) telefoncuya tamir ettirip bir işçilik ücreti haricinde yine güzel kar elde edebilirsiniz. Veya Aliexpress’ten de güzel ürünler getirip satışını yapmayı düşünebilirsiniz.


Üniversite öğrencisi iken para kazandırabilecek belli başlı işlere değindim. Peki ben hangi işler yaptım bu zamana kadar?

 • Garsonluk
 • Aşçılık
 • Resepsiyonistlik
 • Animatörlük
 • Kuryelik
 • Montaj (Tersane)
 • Hemşirelik
 • İnstagram sayfası yönetimi

Tüm işlerde çalışırken çekilmiş fotoğraflarım vardı ama sadece bir iki tanesini bulabildiğim için onları ekledim. İleride bulursam yazıyı güncellerim. Bu arada liseden hemşirelik mezunu olduğumu söylemiştim. Neden o mesleği yapmadığımı merak edenler olacaktır illa ki. Henüz atanmadım ve özel sektörde sağlık alanında çalışmak istemediğim için çalışmıyorum diyerek soracak olanların da merakını gidermiş olayım. Çalışmaya yine çalıştım fakat işler umduğum gibi olmadığı için istifa ettim hemşirelikten.

para kazanma yolları

Şimdiye kadar bedenen para kazanabileceğimiz yöntemlerden bahsettik. Gel gelelim internetten para kazanma mevzusuna.

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak cümlesi hepimizin rüyalarını süsleyen bir cümle. Bu uğurda neler neler araştırıyor, nelerle vakit kaybediyor ve kimlere dolandırılıyoruz. Oysa tüm bunlara hiç gerek olmadan sadece gerçekçi ve elle tutulur miktarda kazanabileceğimiz yöntemlere odaklansak güzel sonuçlar alırız.

İnternetten para kazanabileceğimiz yötemlere teker teker değinelim bakalım.

YouTube Kanalı Açmak

youtube kanalı açarak para kazanmak
youtube kanalı açarak para kazanmak

İnternetten para kazanma deyince akla ilk gelen YouTube kanalı açma konusunu lafı uzatmadan ilk başta ele alalım.

Öncelikle YouTube kanalı açar açmaz herkesin sizin kanal açmanızı bekliyormuşçasına sizi izleyeceğini düşünmeniz büyük hata olur. Çünkü haddinden fazla yayıncı var ve pastadan kendinize ait bir dilim çalmak zorundasınız bu kolay değil. İnsanların sizi seyrederek saatlerini harcamasını sağlamalısınız.

Ayrıca YouTube yayıncılarının acayip para kazandığı konusu gerçekten bir şehir efsanesi. Eğer çok büyük kitleli bir kanal sahibi olamayacaksanız sadece YouTube’den geçinmeniz çok zor. Fakat bir öğrenci için güzel paralar kazandırabilir. Ayrıca sadece reklam gelirine odaklanmamak lazım. Tanınırlık size farklı iş modelleri açabilir.

Blog Açmak

blog yazarak para kazanmak
blog yazarak para kazanmak

İnternetten para kazanmak deyince herkesin aklına gelen şeylerden bir tanesi de blog yazarak para kazanmak meselesi oluyor.

Hemen burada canlı örnek olarak ben varım ve size küçük bir sır vereyim: Bu bir şehir efsanesi arkadaşlar.

Eğer yabancı bir blog açmayacaksanız, niş bir blog açmayacaksanız, tek kişinin yazdığı anahtar kelime çalışması yapılmadan içerik eklenecek Türkçe bir blog açacaksanız elle tutulur bir para kazanma durumunuz olmayacaktır.

Nedenlerinden bir tanesi haber siteleri. Bu konuda içimi döktüğüm Nedir bu haber sitelerinden çektiğimiz isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Fakat bu işten para kazanan insan sayısı hiç mi yok? Yığınla var. Bu da biraz YouTube gibi. Eğer oturup saatlerce emek verirseniz ve uygun bir sektör bulursanız para kazanabilirsiniz blog yazarak.

Bu konudaki merakınız hala geçmedi ise 2020 yılında kişisel blog yazmak isimli yazıma da beklerim sizi.

Sosyal Medya

internetten para kazanma
internetten para kazanma

Bildiğiniz üzere blogları tahtından eden gelişme sosyal medyanın kullanımının artması olmuştu. Sosyal medya ilk çıktığı günlerden itibaren sürekli bir ivme kazandı ve günümüzde inanılmaz bir pazar payına sahip. Dolayısıyla reklamverenler de bu sektörde kol gezmeye başladılar ve sıcak para burada dönmeye başladı.

Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız siz de size uygun ve mümkünse konsept hesap olacak şekilde bir sosyal medya hesabı açıp, orijinal içerik üretip, sayfanızı büyütüp buradan gelir elde edebilirsiniz. Biraz uzun vadeli bir iştir ama size pasif gelir yaratacaktır.

Yazarak Para Kazanmak

yazarak para kazanmak
yazarak para kazanmak

Yazarak para kazanmak mümkün mü? isimli yazımda bu konuya değinmiştim ama yine üstünkörü değineyim.

Makale yazarak para kazanma gibi internetten para kazanma fikirleri elbet var fakat ben bunu pek tavsiye etmiyorum çünkü verilen emeğe kazanılan para değmiyor. Onun yerine kendi blogunuzu açıp yazsanız bana göre daha makbuldür fakat yine de acil durumlarda hızlı para kazanmak için denenebilir.

R10.net gibi sitelere üye olarak yadığınız makaleleri satabilirsiniz. Bu konuda size verebileceğim tavsiye mümkün olduğunca kendinizi kanıtlayıp makalelerinizi güzel bir fiyattan satışa çıkarmanız olur. Sonuçta insanın kendisini pazarlaması önemli bir husus. Ayrıca yabancı diliniz varsa yabancı dildeki makaleler çok daha güzel fiyatlara alıcı bulabiliyorlar.

Yayın Yapmak

internetten para kazanmak
internetten para kazanmak

Twitch gibi platformlarda yayın yaparak veya Spotify gibi platformlarda podcast yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Bu da yine uzun vadeli girişimlerden bir tanesi. İstikrar anahtar kelime. İstikrarlı olmalı, düzenli aralıklarla içerik üretmeli, kaliteli içerik üretimi yapmalı ve bir süre hemen maddiyata odaklanmadan devam etmelisiniz. Başarı beraberinde parayı da getirecektir ve ileride bu da sizin için güzel pasif gelir kaynaklarından birisi olacaktır.

Yok ben ille podcast yaparak kısa vadede para kazanmak istiyorum diyorsanız sizi podcast yaparak para kazanmak ile ilgili yazdığım başba bir yazıya alayım. Hemen 20 dolar kazanabileceğiniz bir yöntemden bahsettim orada.

Yine oyun oynayarak para kazanma maddesi de bu maddeye dahildir. Kimse size sırf bir oyunu oynuyorsunuz diye para vermez. Verse de çok çok cüzi miktarlar verir harcadığınız zamana değmez. O yüzden hali hazırda oynadığınız bir oyun varsa yayın yaparak oynamayı deneyebilirsiniz.

Çok kaliteli sohbetlerin döndüğü bir arkadaş grubunuz varsa da sohbetlerinizi güzelce kaydedip Spotify’da yayınlayıp internetten gelir elde edebilirsiniz.


Özellikle öğrenciler için hem fiziki olarak hem de internetten para kazanma açısından hangi işlerin yapılabileceğini yazdım. Burayı gereksiz maddeler ile doldurup zamanınızı çöp edeceğiniz maddeler eklemek istemedim. Fakat gözümden kaçmış olan fikirler illa ki olabilir. Aklınıza gelirse herkesin faydalanması açısından yorumlara yazarsanız sevinirim.

Para kazanma fikirlerini verdik ama yeter mi? Yetmez. Bu konuda ekleyeceğim birkaç önemli husus var. Onlara da göz atalım.


İş Nasıl Bulunur?

Bu kadar yöntem ve fikir söyledikten sonra nasıl iş bulunacağını anlatmasam olmazdı. Kendi tecrübelerime dayanarak birkaç madde önereyim.

 • Sosyal çevrenizi geniş tutun.
 • İletişime önem verin.
 • Ayrıldığınız bir işte kapıyı açık bırakın.
 • Size referans olabilecek kişiler biriktirin.
 • Her işi özveri ile yapın.
 • Linkedin profili oluşturun.
 • Kendinizi geliştirin.
 • Dil öğrenin.
 • Fırsatlara karşı gözünüzü dört açın.
 • Kendinizi pazarlamayı öğrenin.
 • İş ve işçi bulma Facebook gruplarına üye olun.
 • Yüz yüze iletişim önemlidir. Çekinmeden bir iş yerine gidip görüşme talep edin. Personel alımı var mı diye sormak ayıp değildir.

Tavsiyelerim

Bu yazıyı yazmadan evvel küçük çaplı bir kullanıcı araştırması yaparken şu bilgiye denk geldim. Her ay Google’de yaklaşık 2000 defa gayri meşru para kazanma yolları diye aratılıyor. Eğer sizin de aklınızda bu tür bir düşünce varsa baştan bulaşmayın derim. Her sektörde olduğu gibi o sektörlerin de büyük balıkları vardır ve o sektörlerde diğer sektörlere nazaran daha çok yeme ihtiyaç duyulur. Üç kuruş uğruna hayatınızı karartmayın.

Yine aynı şekilde incelediğim veriler içerisinde en çok aratılan cümlelerden birisi de kolay para kazanma yolları. Bedava peynir sadece fare kapanında olur diye bir laf vardır illa ki duymuşsunuzdur. Bu tür ouynlara gelmeyin. Bizim halkımız çok sever yattığı yerden para kazanmayı ve bu yüzden dolandırılmaya çok müsaittir.

Paranın karşılığı zamanır, emektir, üretimdir. Emin olun kimse yattığı yerden para kazanmıyor. O çok özenilen internetten para kazanan Youtuberler, blog yazarları belki influencerlar sabahlara kadar bilgisayar başında çalışıyorlar. Oturduğu yerden para kazanıyor denilen yazılımcılar, masa başı iş yapanlar bilgisayara bakmaktan gözlerini bozuyorlar. İnternetten para kazanmak da emek isteyen bir şeydir. Emeksiz kazanç düşünmeyin.

Kısaca şöyle bir düşünce deneyi yapalım. Diyelim ki tuvaletiniz tıkandı ve kimse o şehirde tuvalet tamiri yapmak istemediği için sadece bir tane tesisatçı var. O tesisatçı tamir için sizden ne kadar istese de vermek zorunda kalırsınız değil mi? İşte tam da bu yüzden bu tür işleri bulun, güzel kazanın.

Bazı insanların zihin yapıları bu şekilde çalıştığı için kumara da çok meyillidirler. Burada 70’lik dede gibi öğüt vermiyorum ama zamanında ben de bulaştım, denedim ve gördüm. Kazanılmıyor arkadaşlar. Kazanan sadece kasa oluyor.

O yüzden kısa yoldan köşeyi dönmek umudu ile iddiadan nasıl para kazanılacağını merak etmeyin, paranızı at yarışına oraya buraya gömmeyin.

Borsa, Forex işleri de gözlemlediğim kadarıyla riskli işler. O sektörde de büyük balıklar oynuyor. İyice araştırıp sektör hakkında bilgi sahibi olup aydınlanmadığınız sürece paranızı borsaya da bağlamayın.

Ben de dahil kimseden yatırım tavsiyesi almayın. Kendi paranızı kendiniz değerlendirmeyi öğrenin.

internetten para kazanma yolları
internetten para kazanma yolları

Sağlam arkadaşlıklar biriktirin demiştim size. Kendimden örnek vermek gerekirse ben keyfime çok düşkün birisiyim ve bunca yıllık hayatımda o kadar çalışmama rağmen somut bir şey elde edemedim. Bu durumdan mutsuz muyum? Hayır. Bu sadece beni ilgilendirir ama bu huyum yüzünden çok borca girmişliğim oldu. Çok sıkıntı çekmişliğim oldu. Hala da çekiyorum.

Fakat başım ne zaman çok sıkışsa güvenebileceğim arkadaşlarımın olduğunu biliyorum. Alo der dermez borç alabiliyorum fakat bunu onlara sağladığım güvene borçluyum. Çünkü ben aldığım borcu mutlaka veririm.

Siz de küçük paralar, küçük çıkarlar için çevrenizdeki dostlarınızın kalbini kırmayın. Paradan çok insan biriktirin.

Sonuç

Sonuç olarak nasıl iş bulacağımıza nasıl evde internetten para kazanabileceğimize ve bazı küçük konulara değindik. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Mümkün olduğunca samimi ve gerçekçi olmaya çalıştım.

Yukarıda da dediğim gibi gözümden kaçırmış olduğum kazanç seçenekleri olabilir. Yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Daha çok kişinin okumasını istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

İçine değil, dışına kapanık.

2 yorumlar On Para Kazanma Yolları (Öğrenciler İçin) 16 Yöntem!

 • internetten para kazanma yolları benim tercihim olurdu internetten türlü şekillerde para kazanıalbilir. ancak ehliyetim varsa seçimim kuryelik olurdu. ama a2 ehliyet şart… kuryelik ile ayda 4 bin liraya varan rakamlara ulaşabilirsiniz tabi sıkı çalışmanız gerekir. garsonluk yorucu ve geliri az. yayın yapmak uzun vadeli bir iş yani hemen para kazanamazsın.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.