Sanat İçin İnsan Öldürmek: Alfred Hitchcock’un Rope’si

Abone Ol 

Başlığın ne kadar çarpıcı olduğunun farkındayım. Fakat bu yazıda da konu itibariyle çarpıcı bir filmden bahsedeğiz; Alfred Hitchcock’un Rope filmi.

Sevdiğim yönetmenlerin filmlerini vakit buldukça izlemeyi çok seviyorum. -sevdiğim yönetmenlerle ilgili bir yazı da hazırlayacağım ileride- Alfred Hitchcock da sevdiğim yönetmenlerden birisi. Çünkü tek mekan filmi seven birisi olarak aksini iddia etmem düşünülemezdi.

İzlediğim filmeleri de ara ara bloga yazıyorum. Örnek olarak Kubrick’in Lolita’sı yazımı önerebilirim.

Neyse uzatmadan filme geçelim.

Rope Filminin Konusu

Spoiler İçerir!

Rope’nin konusu başlıktan da anlaşılacağı üzere sanat için bir arkadaşlarını öldüren ve arkadaşlarının cesedini bir sandık içine koyup, o gece parti düzenleyen Brandon ve Philip isimli iki arkadaşın serüvenini anlatıyor.

Brandon ve Philip düzenledikleri bu partiye, öldürdükleri arkadaşlarının (David Kentley) babasını ve kız arkadaşını da çağırırlar ve arkadaşlarının cesedinin bulunduğu sandığın üzerinde yemek yerler.

Filmin sonunda zeki bir karakter olan Rupert’i yani Rear Window isimli filmden de tanıdığımız bir oyuncu olan James Stewart’ı bu filmde bu iki arkadaşı sorgulayan gözlerle ve sorularla irdelediğini görüyoruz.

En sonunda bu sorgulamalara dayanamayan, jest ve mimikleri ile kendilerini aşırı şekilde belli eden iki arkadaş bilhassa bir tanesi, suçu itiraf ediyor ve film bitiyor.

Bu arada şunu belirtmekte fayda var; filmdeki cinayet sahnesi oldukça kısa sürüyor ve izlerken insanı rahatsız etmiyor. Eğer korku filmlerini sevmiyorsanız bu filmi izleyebilirsiniz çünkü filmde diyaloglar olaylardan ön planda. Zaten Rope bir tek mekan filmi.

Diyaloglardan bahsetmişken Brandon ve Philip’in Nietzsche’nin üst insan kavramından oldukça etkilenmiş iki karakter olduğunu söyleyebiliriz. Bu etkiden dolayı kendilerinden daha yeteneksiz, daha az zeki ve daha beceriksiz olduğunu düşündükleri Davit’i öldürürler.

Parti esnasında bu konu hakkında güzel diyaloglar var.

Alfred Hitchcock Rope Yorum
Alfred Hitchcock Rope (1948)

Rope Filmi Hakkındaki Yorumlarım

1948 yılında çekilmiş bu filmi ciddi manada sevdiğimi söyleyebilirim. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Film, detay üstüne detay içeriyor. Mesela Rope 80 dakika süren bir film ve tamı tamına 80 dakika süren bir olay ve partiyi anlatıyor.

Detay ve ayrıntılardan bahsetmişken, bildiğiniz üzere film 80 dakika ve sadece 8 adet film ile çekilmiş. Çünkü o zamanlar sinema filmleri en uzun on dakikalık çekim yapmaya müsaade ediyolarlarmış. Alfred Hitchcock yaşasa ve filmi bugün çekseymiş eminim ki hiç cut yapmadan bu filmi çekermiş.

Filmde tek sevmediğim şey evin içindeki camlardı. Bu camlardan güzel bir manzara görünüyor fakat yapay olduğu için çok fazla eğreti durmuş. Film boyunca manzaradaki evlerin bacalarından senkronize bir şekilde duman çıkıyor vs. Fakat o zamanın şartları göz önüne alındığında hoş karşılamak gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca arkadaşlarını ip ile boğarak öldüren bu arkadaşlar, arkadaşlarının babalarına parti sonunda birkaç tane kitap hediye ediyorlar ve bu kitapları arkadaşlarını öldürdükleri ip ile sarıp veriyorlar. Bunun gibi ayrıntılar filmde oldukça çok.

Seksen dakika, diyaloglar ve tek mekandan ibaret gibi görünen bu film cidden baya tempolu ve kendisini izlettiriyor. Ayrıca film Türkçe’ye Ölüm Kararı olarak çevrilmiştir..

IMDB puanı ise 8/10.

İçine değil, dışına kapanık.

4 yorumlar On Sanat İçin İnsan Öldürmek: Alfred Hitchcock’un Rope’si

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.