Sizi Geleceğe Götürecek 14 Bilim Kurgu Filmi

Abone Ol 

Bu içerikte sizi geleceğe götürecek 14 bilim kurgu filmi tavsiyesinde bulunacağım.

Yazıya herkesin bildiği kült filmler ile başlayacağım. Aramızda mağarasından çıkamamış olan arkadaşlar varsa belki bir faydam olur. 🙂 O halde başlayalım bilim kurgu filmi tavsiyelerine.

Matrix Serisi

matrix serisi

Sinemanın altın çağı dediğimiz 1999 yılında çıkmış, yönetmen koltuğunda Watchovski kardeşlerin -sonradan kız kardeşler oldular- oturduğu bu filmi duymayan kaldı mı?

Konusundan, şundan bundan hiç bahsetmeyeceğim eğer izlemediyseniz bu yazıyı kapatın ve gidip direkt izleyin. İzleyici olarak bile bakınca bu kadar tatminkar olan filmi ben sinema okurken okulda bir ay boyunca teknik olarak da incelemiştik ve o çekim teknikleri falan derken filmin arka planına bile hayran kalmıştım.

Sırasıyla The Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions olmak üzere üç film var. Dördüncüsü ise şu an çekiliyor. Vizyona girer girmez iki elim kanda da olsa gideceğim. İlk filmin IMDB puanı ise 8.7

Star Wars Serisi

star wars

Üzerine tek kelime etmenin, konusunu açıklamanın ziyan olduğu bir film serisine daha geldik. Eğer bir nebze internet erişiminiz varsa bu zamana kadar filmi duymamış oluşunuz tam anlamıyla imkansız. Fakat hala izlememiş olma ihtimaliniz düşük de olsa var. O nedenle bu filmleri de izlemediyseniz yazıyı kapatıp izlemeye gidebilirsiniz. 1977 yılında ilk filmi çıkan bu serinin birçok filmi var ve izlemeye başlayacak kişilerin aklında nereden başlasam sorusu oluşabiliyor.

Star Wars hangi sırayla izlenmeli?

Google’de Star Wars filmleri diye arattığınızda karşınıza şöyle koca bir liste çıkıyor.

star wars filmleri

Benim tavsiye ettiğim izleme sıralaması ise 4-5-6-1-2-3 şeklindedir. Alın size 6 bilim kurgu filmi tavsiyesini aynı anda veriyorum. Üşengeç birisinin hazırladığı içeriği okuyorsunuz anca bu kadar olur. 🙂

Avatar

avatar

Tüm zamanların gişe hasılat rekorunu elinde bulunduran bir bilim kurgu filmi ile karşı karşıyayız. 2009 yapımı bu filmin hem yüksek bütçeli oluşu, hem de tecrübeli bir isim olan James Cameron tarafından yazılmış ve yönetilmiş oluşundan dolayı ortaya mükemmel bir iş çıkmış. 2021 yılının sonlarında vizyona girecek olan Avatar 2’de yine gitmek için şimdiden sabırsızlandığım filmler arasında yer alıyor. Ayrıca planlanana göre sanırım Avatar 5’e kadar çekilecek. Umarım bu yapımı kötü devam filmleri mahvetmezler.

Yine konuyu falan es geçiyorum, genel kültür açısından bile izlenir. İzlemediyseniz bilim kurgu filmi seviyorsanız yazıyı kapatıp gönül rahatlığıyla bu filmi de izleyebilirsiniz. IMDB puanı ise 7.8

Contact

contact

1997 yapımı bu filmde Dr. Eleanor Arroway adında bir kadın, dünya dışı yaşamı araştıran bir ekipte çalışmaktadır ve bir gün dünya dışından bir sinyal alır.

Bu sinyalin teknolojik bir alet(uzay aracı) yapmak için gerekli birtakım bilgileri taşıdığı anlaşılır ve bu aracın yapılması kararı alındıktan sonra olaylar gelişir. Her bilim kurgu filmi seven insanın mutlaka izlemiş olması gereken bir yapım bence Contact.

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis’in oturduğu bu filmin IMDB puanı ise 7.5

Ayrıca bu filme benzer bir film olan Arrival (IMDB 7.9) filmini de mutlaka izlemenizi öneririm. Bonus olsun bu da.

Mr Nobody

mr nobody

Mr Nobody yani Bay Hiçkimse 2092 yılı dünyasında hayatta kalmış olan ve ölüm döşeğinde olan tek ölümlü kişidir. Genç bir çocuk iken tren durağında durduğunu anımsar. Annesinin yanına mı gitmesi gerekir, babasıyla mı kalmalıdır? Tüm bu olasıkların sonucunda neler olacaktır? Kısacası kelebek etkisi de diyebiliriz.

Birazcık beyninizi yakacak olan bu bilim kurgu filmini de mutlaka izlemenizi öneriyorum.

Yönetmen koltuğunda Jaco Van Dormael’in oturduğu 2009 yapımı bu filmin IMDB puanı ise 7.8

Moon

moon

Ah be Sam Bell…

Filmi bitirdiğimde içimde canımı sıkan bir yalnızlık duygusu oluşmuştu.

Bu filmle ilgili en ufak spoiler vermek istemiyorum, sadece açın ve izleyin demek istiyorum. Yalnızlık duygusunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz bu filmde. Filmin müzikleri ise efsane. Bu duyguyu hissetmenize yardımcı oluyorlar. Dramla karışık mükemmel bir bilim kurgu filmi olmuş bu filmi izleyin, izletin. Daha fazla konuşmak istemiyorum.

Yönetmen koltuğunda Duncan Jones’in oturduğu 2009 yapımı bu filmin IMDB puanı ise 7.9

Her

her

Hayatını mektup yazarak kazanan yalnız bir adam, yapay zekadan oluşan bir işletim sistemi(kadın) ve bu ikisinin aşkını birleştirin ne çıkacak? Ha üstüne Scarlettciğimin sesini de serpiştirmeyi unutmayın.

Ne çıktı? Her filmi. Bu filmi neredeyse tek başına oynayan ve mükemmel bir iş ortaya çıkaran Joaquin Phoenix’i de ayrıca tebrik ediyorum.

Her, benim en sevdiğim bilim kurgu filmlerinin içinde olmayı başarmış bir yapım. Size de bu yüzden tavsiye ediyorum.

2013 yapımı, 8.0 IMDB puanına sahip olan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Spike Jonze oturuyor.

Bilim kurgu filmi tavsiyeleri içeriğimiz buraya kadardı. Her zamanki gibi yorumlardan ekleme yapmayı unutmayın.

Ayrıca şunlara da göz atmak isteyebilirsiniz;

İçine değil, dışına kapanık.

6 yorumlar On Sizi Geleceğe Götürecek 14 Bilim Kurgu Filmi

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.