Spotify’da Dinlenebilecek 11 Podcast Önerisi

Abone Ol 

Podcast dinlemeyi çok seven birisi olarak bizzat dinlediğim podcastleri bu yazıda ele alacağım ve sizlere dinlediğim podcastlerden yola çıkarak Spotify’da dinlenebilecek podcast önerileri yapacağım.

Henüz yazının başındayken bunun bir reklam yazısı olmadığını dile getirmekte fayda var. O yüzden içiniz rahat olabilir, önerdiğim podcastler ilginizi çekiyorsa gönül rahatlığıyla dinleyebilirsiniz.

Ayrıca siz de kendi podcastinizi yapmak istiyorsanız 6 adımda nasıl podcast yapılır? isimli yazımı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. O halde başlayalım.

Fularsız Entellik

İmmanuel Tolstoyevski’nin podcasti olan Fularsız Entellik; en sevdiğim podcast yayınlarından birisi. Öyle ki dinlemediğim podcast bölümü yok diyebilirim. Adından da anlaşılacağı üzere ‘entel’ konularda içerik üreten bu podcast yayınında entellik bize sıradan ‘entel’ üslubu ile değil de daha anlaşılabilir, nispeten komik ve en önemlisi de samimi bir şekilde aktarılıyor. Yer yer Vedat Milor gibi şahane konuklar da podcaste konuk oluyorlar.

Nasıl Olunur?

Nilay Örnek’in hazırlayıp sunduğu bu podcast yayınında her bölüm için işinde uzman farklı bir konuk misafir ediliyor ve misafir edilen konuğun mesleğine göre konuğa o meslekte nasıl başarılı olunabileceği ana teması üzerine şekillenen sorular yöneltiliyor.

Nasıl olunur podcast yayınının en sevdiğim yanlarından bir tanesi de bir seri halinde ilerlemediği için ilgimi çekmeyen konukların olduğu bölümleri es geçerek sadece sevdiğim konukların bölümlerini dinleyebilme şansımın oluşu. Böylelikle hem podcastten kopmuyorum hem de ilgimi çekmeyen konukların sohbetlerini dinlemeyerek vakit kaybetmiyorum. Siz de bu podcast yayınına göz atıp birbirinden değerli konuklar ile yapılmış bölümlere göz atabilirsiniz.

Filozofun Yolu: Felsefe Dersleri

Felsefeye küçüklükten beri aşırı meraklı biri olarak tam anlamıyla bana ilaç gibi gelen podcastlerden bir tanesi. Adından da anlaşılacağı üzere bu podcast yayınında Bilal ve İlker sistematik bir şekilde en başından başlayarak felsefe dersleri veriyorlar. İşin en güzel yanı da bu derslerin bir ders gibi kitaptan okunarak değil de sohbet havasında geçiyor oluşu. Felsefeye meraklı iseniz mutlaka göz atın derim.

Umarım Annem Dinlemez

Uzun süredir bu podcastin bölümlerini dinleyemiyorum. O yüzden size tam bir garanti veremesem de dinlediğim bölümlerden oldukça keyif aldığımı ve bundan da önemlisi eğlendiğimi söyleyebilirim.

Kadınların dinin ve toplumun etkisiyle bir şekilde susturulduğu, metalaştırıldığı, sindirildiği günümüz dünyasında tüm bunlara rağmen kendilerini özgürce ifade edebilen, cinsel yaşamlarını eğlenceli bir şekilde aktarabilen -işin içine cinsellik girdiği için takdir edersiniz ki ilgi çekici de oluyor- konuklarla beraber neşeli sohbetlerin döndürüldüğü bu podcasti de size önerebilirim.

Merdiven Altı Terapi

Deniz Dülgeroğlu’nun merdiven altı terapisi isminden de anlaşılacağı üzere tam anlamıyla terapi niteliğinde bir podcast.

İnsanın aklına takılan o amansız soruları teker teker ele alıyor ve uzunca cevaplıyor. Bu konuların içinde ‘cesur’ konular da var pragmastist sorular da var. Eğer cevaplanmış bu sorulardan sizin de aklınıza takılanlar varsa açıp arkanıza yaslanın ve aynı soruyu sizinle beraber ayrıntılı olarak düşünmüş bir başkasının düşüncelerini dinleyerek rahatlayın.

Girişimci Kafası ile Kafa Sohbetler

Yukarıdaki podcastlerin hemen hemen hepsi soyut konulardan bahsediyor. Fakat siz bunlardan sıkıldıysanız ve paranın, pazarlamanın, marjinal faydanın peşinde iseniz doğru yerdesiniz.

Webtures’in kurucusu Kaan Gülten; bence mükemmel bir pazarlamacı ve girişimci. Onun bu sohbetlerini dinlemek eminim size iş dünyası ve dijital pazarlama konusunda çok şey katacaktır.

Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik

Madem az önce girişimcilikten, dijital pazarlamadan ve iş dünyasından bahsettik bu podcasti de es geçmeyelim ve ekleyelim. Çünkü İnanç Ayar mükemmel konuklar ve mükemmel sorular ile bize iş dünyası hakkında birçok güzel bilgiler veriyor.

Bu podcastin sevdiğim özelliklerinden birisi de oldukça çok bölümünün olması. Dolayısıyla doya doya uzun bir müddet dinleyebilirsiniz söz konusu konulara ilginiz varsa.

Odadaki Fil

Fatih Aker’in yakın arkadaşı olan kod adı doktor ile beraber sunduğu bu podcast yayını gayet güzel bir sohbet tadında ilerliyor ve insanı yormuyor.

Ayrıca yer yer podcastteki esprilere maruz kalıp siz de kahkahalar atabiliyorsunuz.

İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sunduğu ve bir storytel yapımı olan bu podcastte konuk olarak yazarlar alınıyor ve yazarlara kitapları nasıl yazdıkları, yazarlığın kendisi ve yazarlara özel spesifik sorular soruyorlar.

Konuk olarak Hakan Günday, Murat Menteş, Zülfü Livaneli gibi birbirinden mükemmel yazarlar bu podcastte bulunuyor. Mükemmel bir fikir ve podcast.

Dışakapanık

Kendi blogumda podcast önerileri yazısı yazıp da kendi podcastimi listeye eklemesem kendi kendime darılırdım. O yüzden bu podcasti de buraya ekliyorum biraz kendimi şımartmak adına.

Fakat şanslısınız ki podcasti direkt sahibinden ve ilk ağızdan dinleyeceksiniz. Bunun sonucu olarak da bir miktar narsizmle karşı karşıya kalacaksınız. -şaka yapıyorum-

Bu podcast yayınında açıkçası bu blogda olduğu gibi niş bir konu hakkında konuşmuyorum. Biraz rahatım. Önemli olan rafine konularda samimi bir şekilde, kasılmadan, üstten bakmadan olduğum gibi içerik üretebilmek. Genellikle bir konuk alarak, nadiren de tek konuşuyorum.

Ayrıca spotify haricindeki linklere podcast linkinden ulaşabilirsiniz.

BBC Learning English Drama

Son olarak da bir tane İngilizce podcaste yer vermek istedim. Bildiğiniz gibi dil öğrenirken kulağı doldurmak adına o dile maruz kalmak önemli bir konu. Ben de İngilizce öğrenmek istediğim için bu podcasti dinliyorum. BBC yapımı olması ve bölümlerin bir kısa hikaye etrafında şekillenmiş olması bu podcasti dinlemek için bir artı değer.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.