Trafik Günlükleri 1: Deneyimsiz Sürücü

Abone Ol 

Yıllardır bitmeyen öğrencilik serüvenimde bir yandan çalıştığımı, kuryelik yaptığımı daha önceden de söylemiştim.

Kuryelik dışında da motosiklet hobim var ve bu konularda çeşitli yazılar kaleme aldım;

Küçük cc motosiklet ile uzun yol, motosiklet kazası sonrası yapılması gerekenler ve ikinci el motosiklet alırken dikkat edilecek noktalar gibi.

Dolayısıyla günümün önemli bir süresini trafikte geçiriyorum ve trafik günlükleri isminde bir seri oluşturmaya karar verdim.

Trafik günlükleri nedir?

Trafikte çok vakit geçirdiğim için ister istemez birçok olaya şahit oluyorum. Bundan sonra bu olayların fotoğraflarını çekmeye çalışıp hikayelerini anlatacağım bu seride.

Başlangıç olarak sıkıcı bir konu seçtiğimin farkındayım ama ilerleyen zamanlarda güzel olayları kaleme alacağım. O yüzden bu serinin ilk bölümünde trafik günlüklerini ancak böyle açıklayabiliyorum.

O halde başlayalım.

trafik günlükleri

Yukarıdaki fotoğrafa bir süre bakalım.

Fotoğraf garip geliyor mu?

Gelmiyor biliyorum. Fakat arabasının arkasına ‘Deneyimsiz Sürücü’ yazan birisine en son ne zaman denk geldiniz hadi bunu düşünelim.

Şahsım adına konuşursam bu fotoğrafı çektiğim zamandan önce en son ne zaman arabasına deneyimsiz sürücü, acemi sürücü vs yazan birisine denk geldiğimi hatırlamıyorum.

Trafikteki acemi sürücü oranını bir düşünelim o halde.

Sanıldığından daha yüksek bir acemi sürücü kitlesi olduğu gayet aşikar lakin bu acemi sürücülerin kaçı acemi sürücü olduğunun farkında ve kaçı bu konuda bir efor sarf ediyor?

Kime sorsanız mükemmel araba kullanır, şöyle tecrübelidir, böyle tecrübelidir fakat bu arkadaşlara soralım bugüne kadar toplam kaç km araç kullanma tecrübelerinin olduğunu yahut kaç farklı araçla kaç farklı yol ve hava koşullarında araç kullandıklarını? Cevap ne? Tahmin ettiğim gibi.

Araç kullanmak atla deve değil kabul ediyorum ama ehliyet kurslarında verilen tırnak içinde eğitimi düşündüğümüz zaman araç alabilen herkesin direkt trafiğe dalabilmesi ne derece doğru? Her ay trafik kazaları şehirlere göre yayınlanıyor.

Açın izleyin derim trafik kazalarının nasıl sık gerçekleştiğini ve büyük sorunları doğurduğunu.

Az önce herkesin araç kullanma konusunda kendisini profesyonel zannettiğinden dem vurmuştuk. Oradan devam edelim. Toplumumuzda bilhassa hemcinslerimde iyi araç kullanabilmek hava atılabilecek bir unsur olarak kabul görüyor. O yüzden acemi dahi olsa kimse arabasının arkasına böyle bir ibare yapıştırmak istemiyor.

Peki iyi araç kullanabilmek nedir? Trafikte makas atmak, drift yapmak, ışıklara hızla yaklaşıp son anda fren yapmak… bunlar mıdır iyi araç kullanabilmek?

İyi araç kullanan insanlar trafikte böyle şeyler yapmazlar, piste girip orada yapacaklarını yaparlar. Zaten bu tür davranışları yapmak vasat aracınızın ömrünü hayli kısaltır.

Açıkçası acı gerçek şu ki profesyonel araç kullanabilmenin en önemli gerekliliklerinden birisi de paradır. Parası olan insanların çoğunlukla pist aracı farklı, şehir içinde kullanacakları araçları farklıdır.

Hadi tek araçları var diyelim sizin sıradan aracınızdan çok daha iyi araçları olacağı için olası bir sidik yarıştırması durumunda apaçilik yapmaya çalışırsanız durduk yere rezil olursunuz.

Böyle anlatınca zenginleri övüp sadece fakirlerin apaçilik yaptıklarını anlatır gibi oldum farkındayım ama durum zengin apaçiler için daha da vahim. Hiç tecrübesi olmamalarına rağmen kendilerinden üç dört gömlek üstünde araçlar alıp bir yerlerde patlıyorlar.

Daha geçenlerde ESP’yi kapatıp virajda drift yapmaya çalışan zengin ve nargileci arkadaşlarımızdan birisinin aracı gözlerimin önünde pert oldu. Neyse ki kendinde ve bir başkasında bir hasar olmamıştı ama kendine fazla gelen aracı ellerinden kayıp gitmişti. Keşke fotoğrafını çekseydim aracın.

Konuyu çok dağıttım farkındayım. Deneyimsiz sürücü ibaresi üzerine konuşmaya devam edelim.

Bildiğiniz gibi Japonya’da yeni ehliyet alanların 1 yıl boyunca araçlarına acemi sürücü ibaresinin yapıştırılmasının zorunluluğu var. Keza yaşlı sürücüler için de bu geçerli.

Bunun ne gibi bir faydası var?

Kendi açımdan konuşursam bu ibareyi gördüğüm bir aracın sağına soluna pek yaklaşmam, takip mesafemi gereğinden daha fazla uzatırım ve karşımdaki kişi bir hata yaptığında korna vs çalmam.

Bu diğer sürücüler için de geçerli. En ufak bir hata yaparsanız trafikte tonla korna, küfür vs yiyeceğinizi biliyorsunuz fakat eğer acemi iseniz ve bunu belirtirseniz malum Türkiye trafiğinde bir nebze olsun hoş görülme şansına erişmiş olursunuz ve insanlar size daha dikkatli yaklaşır.

O yüzden bu yazıyı kamu spotu niteliğinde bir uyarı ile bitiriyorum; acemi iseniz aracınıza bunu belirten bir ibare yapıştırın.

İçine değil, dışına kapanık.

10 yorumlar On Trafik Günlükleri 1: Deneyimsiz Sürücü

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.