Türk İnsanının İmla Kuralları İle İmtihanı

Abone Ol 

Toplumumuzun İmla kurallarına karşı olan bakış açısı, imla hatalarına karşı tutumu üzerine bir yazı hazırlamak istedim. Çünkü dil, toplum üzerinde oldukça bağlayıcı etkisi olan bir kavram. Fakat biz bunun ne derece farkındayız?

Ben de günlük hayatta imla kurallarına tam olarak uyarak kullan(a)mıyorum dili. Fakat bunda toplumun da etkisi büyük.

Özellikle karşı cinsle muhabbet halinde iken imla kurallarına uyarak mesajlaştığımda şu cevabı alıyorum:

Neden cümlelerin sonuna nokta koyuyorsun? Trip atıyormuşsun gibi geliyor.

Cümlelerin sonuna nokta koymak trip olarak algılanıyor düşünebiliyor musunuz? Bu cümleyi kullananlar da eğitimli kişiler üstelik. Ülkede eğitimli kesim böyle yapıyorsa okumamış kişilere ne diyebiliriz ki?

Kurumsal firmalarda imla kurallarına uyumun önemi

Ben kurumsallık kavramına çok önem veren birisi değilim. Bir yerden hizmet almam için o yerin kurumsal bir yer olmasına gerek yok. Hatta hizmet veren şirket ne kadar küçükse o kadar etkili iletişimde kalınabildiğini düşünürüm.

Fakat bazı şirketler kurumsal olmak zorundalar ve kurumsallık deyince akılda canlanan kavramları yerine getirmekle sorumlular güvenilir bir marka izlenimi verebilmek için.

Bir kurumun dile verdiği önem de bunun en büyük göstergelerinden birisidir.

Yapılan bir mailleşme sırasında karşı tarafın vahim imla hataları yapması; şirkete ait bir katalogda, tabelada veya yazılı bir metinde yazım yanlışları bulunması oradan hizmet almamam için yeterli bir sebeptir.

Ben bile ticari amaç gütmeyen bu blogda yazarken aklıma takılan bir kelimenin nasıl yazıldığını öğrenmek veyahut doğruluğunu teyit etmek için TDK’nın sitesinden teyit ediyorum o kelimeyi. Fakat milyonluk bütçeleri olan koca şirketler dilin kullanımına dikkat etmiyorlarsa yapacakları veya yaptıkları işte de bu şekilde özensiz olduklarını düşünürüm.

Sadece olaya şirketler açısından bakmamak gerek. Kişisel iletişimde, bir kişinin kurumsal kimliğinde de son derece önemlidir dili kullanımı.

Ben bir işveren olsaydım adaylardaki en çok dikkat ettiğim hususlardan birisi imla kullanımı olurdu.

Çok kişi var kaç tane üniversite bitirmiş ama şey’in her zaman ayrı yazılacağını bilmeyen, dahi anlamındaki de’yi bitişik yazan… Diploma çoğu zaman sadece bir etikettir bu yüzden.


türk insanının imla kurallarıyla imtihanı

Bu konuyu gereksiz bulup derdini seveyim diyecekler illa ki olacaktır. Bu arkadaşlara Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü armağan ediyorum:

Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. 

Mustafa Kemal Atatürk

Dil insanlar gibi yaşayan bir kavramdır. Günden güne yeni kelimeler girip çıkabilir, kısmi değişiklikler olabilir fakat plaza dili ve edebiyatı diye nitelendirdiğimiz şekilde dilin kullanımı da daha entel görünmek uğruna dili katletmektir.

O nedenle sırf daha havalı görüneyim diye İngilizce bilmediği halde cümlelerinin arasına İngilizce veya yabancı diller serpiştiren tatlı su entellerine prim vermemek gerektiği kanaatindeyim.

Bir de bilirsiniz bazı insanlar basit şeyleri karmaşık şekilde anlatabilmenin zeka belirtisi olduğunu düşünürler, oysa asıl zeka belirtisi karmaşık şeyleri basit şekilde anlatabilmektir ya aynen bu örnekte olduğu gibi basitçe ve Türkçe kelimeler kullanarak anlatabileceğiniz bir durumu yabancı kelimelerle karmaşıklaştırmamak gerektiği kanaatindeyim.

Bu konuda benimle aynı fikirde olanlar yorumlarını belirtirlerse sevinirim.

Aynı fikirde olmayanlar da belirtsinler yorumlarda kavga edelim. 🙂

İçine değil, dışına kapanık.

6 yorumlar On Türk İnsanının İmla Kuralları İle İmtihanı

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.