Yabancı Dizi Önerisi: The Queen’s Gambit

Abone Ol 

Daha önce yabancı dizi önerilerinde bulunmamıştım ama beyin yakan filmler ve tek mekan filmleri isimli iki tane liste yazısı yazmıştım. Hazır bu diziyi taze bitirmiş ve baya sevmişken önereyim dedim.

Normalde dizi izlemeyi pek sevmiyorum. Daha doğrusu çok vakit aldığı için, benim de vaktim kısıtlı olduğu için tercih etmiyorum. Fakat bu dizi 7 bölümden oluşuyor ve konusu da satranç. Dolayısıyla hemen izleme kararı aldım. Günlük hayatta da satranç oynayan birisi olarak filmdeki satranç pozisyonları falan beni baya tatmin etti. Detaylara önem verilmiş. Satranç pozisyonlarını Kasparov hazırlamış zaten. Laf etmeye yer kalır mı hiç?

The Queen’s Gambit ne demek?

Satranç ile az çok ilgili olduğumu söylemiştim. Dolayısıyla genel kültür olması açısından dizinin ismine de açıklık getireyim.

The Queen’s Gambit’in Türkçe çevirisi Vezir Gambiti’dir.

Peki gambit nedir? Satrançta gambit kelimesi taş fedası anlamına gelir. (genellikle piyon fedası) Yani vezir gambiti de vezirin önündeki piyonun feda edilmesi ile başlayan bir açılıştır diyebiliriz. Oldukça sert bir oyun açılışıdır.

Hazır genel kültürden bahsetmişken konuyla alakası olmasa bile santipiyon kaybından da bahsedeyim size; ortamlarda hava atarsınız.

Bir satranç maçını bilgisayarda analiz ettiğiniz zaman her iki tarafın da santipiyon kayıplarının belirtildiğini görürsünüz.

100 santipiyon kaybı 1 piyon kaybetmekle eşdeğer bir puandır. Kısaca santipiyon kaybını; oynanan bir taşla beraber gelinen pozisyonda, taş kaybedilmese bile pozisyon olarak geri düşmekten dolayı piyon kaybetmişçesine bir duruma düşmüş olmaktır diyebiliriz.

Neyse bu kadar kültürlenme yeter, diziye geçelim.

The Queen’s Gambit Konusu

Spoiler İçerebilir!

the queen's gambit konusu

Beth isimli küçük bir kızımız var. Dizinin ilerleyen bölümlerinde gördüğümüz kadarıyla bu kız annesinin bilerek trafik kazası yapması sonucunda araçtan sağ kurtuluyor ve annesi olay yerinde ölüyor.

Babası ise sanırım yok, dizinin o kısmına odaklanmadım tam ama Beth yasak aşkın meyvesi olabilir.

Annesi öldükten sonra Beth yetimhaneye veriliyor ve burada kendi kendine satranç oynayan bir hademe ilgisini çekiyor. Onu izleyerek kendi kendine satranç öğreniyor, ardından hademe ile beraber satranç oynamaya başlıyorlar ve hademe onun satranç yeteneğini keşfediyor.

Ardından ise ilk önce lise klüpleri, ardından eyalet turnuvası falan derken en sonunda dünya şampiyonu oluyor.

Tabi bu arada yaşanan milyon tane olay var. Anlatmaya çalışırsam bu yazı bitmez.

Örneğin bu arada Beth evlatlık alınıyor, sonra bunu evlatlık alan kadın ölüyor vesaire. Fakat temponun hızlı, bölümlerin tam kararında ve dizinin 7 bölümde bitiyor oluşu ile gönülleri çelen nitelikte bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

Zaten sırf Anya Taylor-Joy’un güzelliği için bile izlenesi.

The Queen’s Gambit Yorumlarım

the queen's gambit yorum

Zaten diziyi çok sevdiğimi söylemiştim. Dolayısıyla sevdiğim bütün ayrıntıları anlatmayı lüzumsuz buluyorum. O yüzden sevmediğim noktalara biraz değineyim.

Dizinin yorumlarına baktığım zaman bazı arkadaşların dizideki cinsellik sahnelerini çok eleştirdiğini gördüm. Öncelikle bunlara katılmadığımı söylemeliyim.

Cinsellik sahneleri var mı var ama gayet tolere edilebilir seviyede. İnsanı rahatsız etmiyor.

Ayrıca diziyi satranç oynamayı bilmeyenler bile keyifle izleyebilir çünkü dizinin tüm teması satranç üzerine değil. Gündelik olaylar da oluyor ve bu olayların içinde karakterler arasında cinsellik yaşanması çok olası ve doğal.

Bu cinsellik konusunu şiddetle eleştiren arkadaşlara soruyorum. Arkadaşım siz hiç mi sevişmiyorsunuz? Bunu bu kadar tabu haline getirecek ne var?

Eleştirdiğim noktaya gelelim; bildiğiniz gibi The Queen’s Gambit bir Netflix dizisi. Netflix dizilerinde sürekli bir azınlığa yaranma çabası mı diyeyim, yoksa şirket politikası mı bilemedim ama haddinden fazla eşcinsellik unsurlarının falan olabildiğini biliyoruz. Bu dizide hiçbiri yoktu. Dolayısıyla bu beni düşünmeye sevk etti ve acaba bu sefer hangi azınlığa yaranmaya çalışılmış diye düşündüm biraz.

Sanırım bu sefer de biraz erkek düşmanlığına, siyasal feministlere yaranmaya çalişmışlar. Bir yerde Beth’in annesi Beth’e erkekler sana bir şeyler öğretmeye çalışacaklardır, bu davranış onların zeki olduğunu göstermez, kulak asma gibisinden bir şeyler söylüyordu. Biraz o kısmına takıldım ama onun dışında gayet güzeldi.

İçine değil, dışına kapanık.

4 yorumlar On Yabancı Dizi Önerisi: The Queen’s Gambit

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.