Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Abone Ol 

Yazarak para kazanmak konusu çok kapsamlı bir konu. O yüzden size direkt evet veya direkt hayır diye bir cevap vermeyeceğim. Bu sizin hangi konuda içerik ürettiğinize, nasıl ürettiğinize, neden ürettiğinize, kimin için ürettiğinize göre şekil alabilen bir konu.

Dilerseniz ilk önce yazmanın öneminden, tarihteki yerinden ve bir şeyler yazmanın bizi nasıl tarihin içinde kaybolmadan tutabileceğinden bahsedelim.

İki çağı birbirinden ayıran yazının buluşunun üzerimizdeki etkilerini ve kalıcı içerikler ortaya koymanın öneminden Yazmak ve insanlık tarihinin içinde yer alabilmek isimli yazımda bahsetmiştim. Okuyup gelin isterseniz, bu konunun önemini size hatırlatmak için belirleyici olacaktır.

Şimdi içinizden, bizim için yazarak para kazanmak mümkün mü sorusunun cevabını vereceksin ama sen kazanıyor musun diye sormak isteyenler illa ki olacaktır. İlk önce o konuyu netleştirelim.

Yazarak para kazanmak konusunda ben ne noktadayım?

Net bir cevap arayanlar için konuşursam, evet kazanıyorum ama domain+hosting giderimi karşılayamacak kadar komik bir miktarda kazanıyorum. -bu site için geçerli-

Peki istesem daha çok kazanabilir miyim? Sitemi pop-up reklamlar, yasa dışı bahis, yetişkin içerik reklamları ile doldurursam evet kazanabilirim ama benim amacım kısa yoldan para kazanmak değil. Öyle olsa idi ücretli makale yazar satardım, yine siteme bu tür reklamları doldurmazdım. İleride makale yazım işinden söz edeceğimiz için bu kısımı şimdilik atlıyorum.

Burası benim kişisel blogum olduğu için olaya parasal olarak pek yaklaşmıyorum ve çoğu yazıda anahtar kelime çalışması vs yapmıyorum.

Niş blog olarak adlandırılan tamamen belli bir ticari konuya odaklanmış birkaç sitem daha var. Onların hitleri ve kazancı bu siteme göre fazla taktir edersiniz ki. Çünkü onları iş olarak görüyorum, iş olarak yazıyorum/yazdırıyorum. Burada asla başkasının ürettiği bir içeriğe yer vermiyorum.

Bunu neden söyledim? Eğer belirli bir konuya odaklanmaz, benim burada yaptığım gibi kişisel tatmin için yazılar yazarsanız elle tutulur bir miktarda kazanamazsınız.

Şu an iki-üç adet sitem olmasına rağmen bunların üstünden geçimimi sağlamam imkansız. Yani komik miktarlar olsa da size yol gösterebilecek kadar kazanıyorum. Geçinecek kadar kazandığımda burayı güncellerim merak etmeyin. 🙂

yazarak para kazanmak

Yazarak para kazanma yolları

  • Makale yazmak: Yukarıda bahsettiğim gibi en hızlı ve temiz yazarak para kazanmak yöntemi sayılabilir ama çok ihtiyacınız yoksa önermiyorum. Çünkü yüz kelime başına bir bir buçuk lira gibi komik rakamlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Size beş lira verip makale alan birisi o beş liralık makaleden sitesinden belki yüzlerce lira kazanacak ama siz emeğinizin sömürülmüş olması ile kalacaksınız.
  • Kitap yazmak: Okunacak o kadar iyi kitap var ki, yeni çıkanlara pek sıra gelmiyor aslında bu kitaplardan. Toplumca çok az okuduğumuz için de kulağa pek mantıklı gelmese de sosyal medyada gücünüz varsa, reklamdan, pr’dan iyi anlıyorsanız kitap yazabilirsiniz. İlle roman veya basılı olmak zorunda değil. Eğitim içeriği de satabilirsiniz e-kitap olarak. Bir ‘kız tavlama’ sitesinde kıytırık bir e-kitap kapış kapış gidiyordu örneğin. Yaratıcılığınıza bırakıyorum bu kısmı.
  • Senaryo yazmak: Pat diye oturup senaryo yazmaya başlamadan önce alt yapınızı sağlamlaştırıp güzel senaryolar yazabilirsiniz. Pek bir garantisi yok ama tutarsa güzel kazanırsınız.
  • Blog açmak: Günümüzde her şey teker teker sanallaşırken bu okuma yazma işleri de internete dökülmüş durumda. Eğer amacınız salt para kazanmak ise benim bu sitemde yaptığımı yapmayın, dediğimi yapın niş site açın. Belirli bir konuya odaklanıp bu konu çerçevesinde yazın. Dili de İngilizce olursa tadından yenmez.
  • Çeviri/Tercüme: Eğer diliniz varsa en iyi para yazarak para kazanma yöntemi diyebilirim. Ayrıca kendinize bir site açıp ingilizce kaynaklardan okuduklarınızı kendi yorumunuzu katarak yayınlayabilirsiniz. Çünkü ülkemizde internet sektörü her ne kadar gelişmiş gibi dursa da inanın daha çok at koşturulacak meydan boşta.

Sonuç

Yazarak para kazanmak mümkün ama yazarak geçinecek kadar kazanmak pek kolay değil.

Eğer diliniz varsa, çok iyi bir niş üzerinde hakimiyetiniz varsa, yaratıcılığınıza güveniyorsanız yazarak çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Hiç ummadığınız tarzda siteler güzel meblalar kazanabiliyor, o yüzden en azından denemekte fayda var.

Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz. Sadece para mı kazanmak istiyorsunuz yoksa içinizi mi dökmek istiyorsunuz?

Size acı bir haber vereyim; Eğer içinizi dökmek istiyorsanız yeterince ilgi çekici olmazsanız bu devirde kimse kimsenin içini merak etmiyor. Okunmak istiyorsanız her halükarda tribünlere oynamalısınız.

İçine değil, dışına kapanık.

29 yorumlar On Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.