Yeni Motorum: Bajaj Boxer 150 (Custom Cafe Racer)

Abone Ol 

Uzun bir süredir motosikletim yoktu. (6 ay) Bu süreçte Sahibinden’in sitesinden çıkamaz oldum. Bu meret hastalık gibi, bağımlılık gibi. Bir kere bulaşınca bir daha kurtulamıyorsun.

Param olmamasına rağmen sürekli motosiklet alasım vardı. Motosikletsiz kendimi çıplak gibi hissediyordum. Eksik hissediyordum. En sonunda bugün yeni motosikletime kavuştum ve bu hasret sona erdi.

Biraz borca girdim. Maddi olarak bir nebze zorlanacak olsam da üstesinden gelirim diye umuyorum.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere aldığım motosiklet Bajaj Boxer 150’den kesilip biçilerek cafe racer yapılmış bir motosiklet.

Benim önceki motorum da bir cafe racerdi fakat o direkt fabrikasyondu. (RKS Cafe 152) Hemen onun da fotoğrafını buraya bırakayım üstüne konuşalım biraz.

rks cafe 152
Önceki motorum RKS Cafe 152

Çok baktım ama motosikletin başka fotoğrafını bulamadım ve instagram hesabımdaki fotoğrafı buraya ekledim. Pek belli olmuyor ama motosiklet buydu.

Bir de yeni motosikletime bakalım.

bajaj boxer 150 cafe racer
Yeni motosikletim Bajaj Boxer 150 Cafe Racer (Custom)

Motosikletin renginin belli olması için bir adet de renkli fotoğraf bırakıyorum.

bajaj boxer 150 cafe racer

Motoru bugün aldığım için pek fotoğraf çekemedim. Kısaca böyle görünüyor.

Motosikletin Bajaj Boxer 150 ile uzaktan yakından alakası olmadığını fark etmişsinizdir. Çünkü hemen hemen her yeri değiştirilmiş.

Koltuk, stickerlar vesaire özel ürettirilmiş. Ön arka lastik ve arka sıyırıcı Pulsar NS 200’e ait.

Fotoğrafta belli olmasa da arkada ledli şerit stop var. Gidon Cross gidonu. Velhasıl üzerinde baya uğraşılmış, emek verilmiş ve özel bir motosiklet.

Ben de cruiser/chopper/cafe racer/scrambler tarzı motosikletleri sevdiğim için tarzıma da uygundu ve almış bulundum.

Bu arada motoru aldığım kişi bizim sokakta oturuyordu. Motoru sürekli görüyordum ama satılık olduğunu bilmiyordum. İlanda görünce hemen ulaştım.

Cafe racer tarzı motosiklet düşünen ve Bajaj Boxer’den böyle bir proje yapmakla RKS Cafe 152 almak arasında kararsız kalmış kişiler için biraz aradaki farklara değineyim, yazının en azından birilerine faydası olur.

RKS Cafe 152 VS Bajaj Boxer 150

En temel fark tasarım. RKS Cafe 152 alırsanız hemen hemen hiçbir şeyle uğraşmadan cafe racer tarzında bir motorunuz olmuş olur. Eğer Bajaj Boxer 150 alırsanız hayli uğraşmanız gerek çünkü Bajaj Boxer’in orijinal hali tam anlamıyla bir tasarım faciası. Çok kötü görünen bir motosiklet.

RKS, Bajaj Boxer’dan daha iyi gidiyordu. Düz yolda 120 km/s hıza kadar ulaşıyordu fakat Bajaj Boxer 80’den sonra pek gitmiyor ve daha çok titriyor RKS’ye göre.

RKS Cafe 152 nostaljik görünümle olmasına karşı mükemmel viraja giren bir motordu. Adeta bir racing makine kullanır gibi viraja yatabiliyordum. Fakat üzerinde çok kaliteli lastikler vardı, ondan da olabilir. Fabrikasyon lastikle denemeyin.

Şu anki Bajaj Boxer 150 cafe racer motorumda normal ölçülerinden büyük Pulsar NS 200 fabrikasyon lastikleri takılı, belki onun da etkisi olabilir, belki cross gidonun da etkisi olabilir ama viraja pek yatmıyor, daha doğrusu pek deneyemedim bugün. Çünkü hem güven vermedi hem de lastikler o kadar da iyi değildi.

Bajaj Boxer 150 RKS Cafe 152’den daha torklu bir makine. Zaten lakabı traktör çeken, bilirsiniz.

Her iki motorun sesi de 150 cc bir motosiklete göre müthiş. Çok güzel, rahatsız etmeyen, tok bir egzoz sesleri var.

Bajaj Boxer’in 4 vites olması ve viteslerin ters konumlandırılmış olması eksi yanlarından bir tanesi.

Bajaj Boxer’dan yapılmış cafe racer projeleri daha güzel oluyor ve daha çok ilgi çekiyor. Şu anki motorum RKS Cafe 152’ye oranla hayli kalıplı duruyor.

Malzeme kalitesi ve işçilik olarak Bajaj markası RKS’den genel anlamda daha önde.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.