Yeraltı Edebiyatı Türünde Mutlaka Okunması Gereken 8 Kitap

Abone Ol 

Daha önce yeraltı edebiyatı türünde okunması gereken kitaplar hakkında bir yazı yazmamıştım fakat blogdaki yeraltı edebiyatı nedir? isimli yazımda yeraltı edebiyatı türünde okunması gereken kitaplardan üstünkörü bahsetmiştim.

Sonra üstünkörü bahsetmenin yeterli olmadığını düşündüm ve bu yazıyı o yazıdan bağımsız olarak kaleme almaya karar verdim. O halde başlayalım.

Yeraltı edebiyatı türünde okunması gereken kitaplar

Yeraltından Notlar

mutlaka okunması gereken yeraltı edebiyatı kitapları

Yeraltı edebiyatından bahsedip de isminde dahi yeraltı geçen bu kitaptan bahsetmemek olmazdı. Hadi bu kitaptan bahsetmedik diyelim Dostoyevski’den bahsetmemek olmazdı.

Hem kitabın inceliğinden -sayfa olarak- hem de nispeten eğlenceli sayılabilecek dilinden dolayı eğer yeraltı edebiyatı seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun derim. Okuduktan sonra da Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmini izlediniz mi nirvanaya ulaşmanız işten bile değil.

Kinyas ve Kayra

yeraltı edebiyatı kitapları

Hakan Günday’ın tüm kitaplarını okumuş birisi olarak size yazarın tüm kitaplarını gönül rahatlığıyla önerebilirim fakat bütün kitapları burada yazmak yerine her yazardan bir adet kitap ekleyeceğim. Böylece daha çok yazar tanımış olacağız.

Kinyas ve Kayra Hakan Günday’ın ilk kitabı ama ilk kitap demek sizde bir acemilik hissiyatı oluşturmasın oldukça güzel bir kitap. Sayfa sayısı sizi korkutmasın bir solukta akıp gidiyor kitap ellerinizden. Yerli yeraltı edebiyatı eksikliğimizi bu kitap ile giderebiliriz.

Tutunamayanlar

yeraltı edebiyatı tavsiyeleri

Az önce yerli yeraltı edebiyatı cümlesini kullandım ve ardından hemen bu kitabı ekliyorum. Eklemesem çok büyük ayıp etmiş olurdum.

Sanırsam Tutunamayanlar’ı aranızda artık duymayan kimse yoktur. Bazı arkadaşlar popülizm düşmanı oldukları için çok tutulan kitapları okumama eğilimindeler fakat bu kitap herkesin diline pelesenk oldu diye okumamazlık sakın etmeyin. Emin olun bu kitaptan sözler paylaşanların yüzde onu kitabı okumamıştır.

Zaten namı diğer Okunamayanlar olan bu kitap 400. sayfadan sonra sarmaya başlıyor. Biraz sabredin ve bu kitabı muhakkak okuyun derim. Okuduktan sonra Oğuz Atay’a hayran olmamak elde değil.

Bu kitap biraz ağır geliyorsa daha önce Tehlikeli Oyunlar’ı da okumanızı öneririm. O kitap daha akıcı.

Ağır Roman

yeraltı edebiyatı önerileri

Okan Bayülgen ve Müjde Ar’ın başrolde oynadığı Ağır Roman isimli efsane filmi bilirsiniz. -bilmiyorsanız da çaktırmayın bu yazıyı okuduktan sonra hemen açıp izleyin-

O muhteşem filmin kitabını da listeye eklememek olmazdı. Bu arada şaka maka komple yerli yazarlar ile doldurdum bu yazıyı. Demek ki biraz karıştırınca yerli yeraltı edebiyatı ürünlerine rastlamak o kadar da zor değilmiş.

Spoiler vermemek adına kitaptan ve filmden bahsetmiyorum. Seveceğinize eminim. Bana güvenin.

Dövüş Kulübü

yeraltı edebiyatı kitapları

Az önce Ağır Roman filminden ve kitabından bahsedince bir anda beynimde şimşekler çaktı ve o meşhur Fight Club filminin kitabı olan bu kitabı bu yazıya ekledim. Eklemesem yine çok büyük ayıp etmiş olurdum.

Kitabın içeriğinden bahsetmeme gerek yok sanırım. Hele filmden bahsetmeme hiç gerek yok. Eğer hala filmi izlememişseniz artık mağaranızdan çıkmanız gerekiyor. Kusura bakmayın bunu size birilerinin söylemesi gerekiyordu. Ne de olsa dost acı söyler. Ortamlarda rezil olmamak adına dahi izlenebilecek bir film. Filmi izleyin, zaten ardından kitabı istemsizce okuyacaksınızdır. Tam tersi de mümkün.

Pis Moruğun Notları

yeraltı edebiyatı kitap önerileri

Yeraltı edebiyatı deyince akla ilk gelen isim olan Bukowski’yi listeye eklemesem sanırım beni birileri taşlardı. Yeraltı seviyorsanız Charles Bukowski’nin kitaplarının hepsini alın ve okumanın tadını çıkarın.

Yine burada bütün kitaplara yer veremeyeceğim için sadece Pis Moruğun Notları’nı ekliyorm çünkü Bukowski’nin en sevdiğim kitaplarından birisi olur bu kitap benim için. Yeraltı seven insan bu kitaptan ciddi anlamda hoşlanır. Bu yazıyı okuyorsanız bu kitabı da gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Veya almayadabilirsiniz, sadece yazıyı okumak için gelmişsinizdir. Orası size kalmış.

Yolda

yeraltı edebiyatı kitap tavsiyeleri

Tanıştırayım; Jack Kerouac

Bukowski ve Hakan Günday gibi bir sürü kitabı olan yeraltı yazarlarından birisi. İsmini daha önce duymadıysanız çok şanslısınız çünkü okuma listenize eklenecek birçok kitap var. Yine birçok kitabın içinden kendi en sevdiğim kitabı ekliyorum. Kerouac’ı okumaya bu kitap ile başlayabilirsiniz. Severseniz ona göre devamını getirirsiniz.

Toza Sor

kitap önerileri

Yukarıda bahsettiğim tüm yazarların tüm kitaplarını okudunuz mu? O zaman size tavsiye verilecek konumda değilim, siz bana tavsiye verin ben okuyayım. 🙂

En sona yine güzel bir yazar sakladıdm; John Fante. Bu yazarın en sevdiğim kitabı ise Toza Sor. Bu kitapla başlayınca devamı istemsizce gelecektir.

Evet, yeraltı edebiyatı kitap önerileri yazımızın sonuna geldik. Size toplam 8 adet kitap önerdim ama kitaplardan ziyade yazarlardan bahsettiğim için bu sayı size sekizden de fazla gelecektir. Umarım önerileri beğenirsiniz. Bunların dışında sizin de önermek istediğiniz yazarlar veya kitaplar varsa yorumlardan belirtebilirsiniz.

İçine değil, dışına kapanık.

3 yorumlar On Yeraltı Edebiyatı Türünde Mutlaka Okunması Gereken 8 Kitap

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.