Yusuf Atılgan’ı Anlamak

Abone Ol 

Yusuf Atılgan’ı hiç okumamış olanlar için ilk önce Aylak Adam’ı ardından da Anayurt Oteli’ni mutlaka ama mutlaka okumalarını öneririm.

Gel gelelim neden Yusuf Atılgan’ı anlamak isimli bir başlık attığıma.

Aylak Adam ilk yayınlandığında eleştirmenler tarafından büyük eleştirmelere maruz kalmış. Yusuf Atılgan’ı batıcıl düşünmekle suçlamışlar.

Çünkü bu varoluş sancılarının, kitaptaki bu yabancılaşma ve aylaklık meselesinin batıya özgü bir durum olduğu dile getirip, Türkiye şartlarında havada kalan bir durum diye eleştiride bulunmuşlar.

Belki o zamanlar için de haklı olma payları varmış fakat Yusuf Atılgan bu günleri de öngörmüş veya kendi çağından ileride yaşamış.

Çünkü o zamanların Türkiye’sinde komşuluk ilişkileri, akrabalık ilişkileri hala kuvvetli imiş. İnsanlar henüz bu kadar bireyselleşmeyip samimiyetlerini korur vaziyette duruyorlarmış. Köyden kente göç bu denli hissedilir değilmiş.

Sonra ne olmuş?

Ne olduğunun cevabını günümüz Türkiye’sine bakarak çok rahat anlatabiliriz.

Günümüzde bir bireyselleşme içine girmiş durumdayız. Apartman ve şehir hayatında karşı dairemizde kimin otuduğunu bile bilmiyoruz.

Akrabalık ilişkilerimiz bitmiş, samimiyete yabancılaşmış ve köylerde kalan az miktardaki akrabalarımızla Nuri Bilge Ceylan filmlerindeki gibi köylü kentli çatışmasına girmiş bulunmaktayız.

Dolayısıyla hepimiz biraz yabancılaşmış, aylaklaşmış ve yalnızlaşmış durumdayız. Tüketim toplumuna dönüşmüş durumdayız.

Hepimiz tutunacak dal arıyoruz ve bir şeylere tutunuyoruz. Bu konuda Yusuf Atılgan’dan şu çok sevdiğim alıntıyı buraya eklemek istiyorum:

yusuf atilgan

Günümüzde hepimiz aslında öküzlerine tutunan Veli Ağalarız.


yusuf atılgan

Ben ne düşünüyorum

Ben, Yusuf Atılgan’ın Tutunan insanları, Veli Ağaları, müdürleri, anne babaları, zenginleri, sanatçıları ve Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı arasında sıkışıp kalmış bir toplum görüyorum baktığımda.

Tutunup tutunmamak ise tamamen sizin seçiminize kalmış bir durum. Tutunup tutunmamak arasında yapmış olduğunuz seçim sizin yaşam tarzınızı belirliyor.

O nedenle Yusuf Atılgan’ı işte şimdi hepimizin anladığını düşünüyorum. İşte şimdi hiçbir eleştirmenin Yusuf Atılgan’ı bu aylaklık meselesi yüzünden eleştirmeyeceğini düşünüyorum.

İçine değil, dışına kapanık.

Bir yanıt bırakın:

Your email address will not be published.